מקימים ממשלה

נתניהו: המשימה הראשונה של הממשלה החדשה היא לעצור את הגרעין האיראני

הנשיא פרס הטיל על נתניהו את הרכבת הממשלה. בנאומו אמר נתניהו כי הוא קורא להקמת קואליציה רחבה ככל האפשר

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יהונתן ליס
יהונתן ליס

נשיא המדינה, שמעון פרס, הטיל הערב (שבת)  את הקמת הממשלה החדשה על ראש הממשלה המכהן, בנימין נתניהו. נתניהו הודה ל"אזרחי ישראל" על שבחרו בו וקרא להקמת ממשלת אחדות לאומית רחבה. "זוהי זכות גדולה ואחריות גדולה לקבל מכם את המנדט בפעם השלישית", אמר נתניהו. צוות המשא ומתן הקואליציוני של הליכוד ייפגש מחר עם שלוש השותפות המרכזיות שנתניהו "סימן" לחבירה לממשלתו: נציגי יש עתיד הוזמנו ראשונים, אחריהם אנשי הבית היהודי. את יום הדיונים הראשון יחתמו נציגי ש"ס.

ביום שני ייפגשו חברי צוות המשא ומתן של הליכוד ביתנו בכפר המכביה עם שלוש סיעות נוספות שהביעו עניין עקרוני בכניסה לממשלה: יהדות התורה, התנועה וסיעת קדימה.
ראש הממשלה נשא הערב נאום שנעם לאוזני כל השותפות הקואליציוניות הפוטנציאליות, כשהגדיר את יעדי הממשלה הבאה: נתניהו ציין בראש את הסוגיה הביטחונית ואיראן (שהיתה נושא קמפיין הליכוד), אך קרא, במקביל, לחידוש תהליך השלום (בהתאם לתביעתם של יאיר לפיד וציפי לבני), בנוסף, הביע מחויבות לשוויון בנטל (דרישת לפיד ובנט), אך סייג והבהיר שהנוסחה לא תהיה על חשבון הקו האדום של הציבור החרדי (דרישת ש"ס ויהדות התורה).

רגע אחרי הבחירות, נתניהו חזר להשתמש במילה "שלום" – ממנה התנזר לאורך הקמפיין – ופנה בנאומו ישירות לאבו מאזן בדרישה לחידוש המגעים. לדבריו, "יש לנו הרבה משימות שעליהם לטפל בהן, אבל קודם כל במזרח התיכון אנו חייבים לשמור על ביטחון. המשימה הראשונה של הממשלה הבאה שאקים היא לעצור את איראן מהשגת נשק גרעיני. הממשלה הבאה שאקים תהיה מחויבת לשלום, אני קורא מכאן לאבו מאזן לשוב לשולחן המשא ומתן".

נתניהו הוסיף כי "ישנן גם בעיות מבית, חלקן לא טופל מאז הקמת המדינה. אנו מחויבים להגדיל את השוויון בנטל. עלינו להביא לשינוי בלי לקרוע את העם ובלי להביא למלחמת אחים. עלינו להביא להוזלת יוקר המחייה ופתרונות דיור". הוא אמר עוד כי "חייבים לחבר את העם ולא לשסות ציבור בציבור. כשכל כך הרבה כוחות מנסים לפצל ולשבור את מדינת ישראל עלינו לעמוד מאוחדים. המשימה שלנו על כן ברורה - להסיר את המחיצות בינינו כדי להשיג שלום בתוכנו. אני מקבל את המשימה ופונה לכל חלקי העם ולמפלגות להצטרף אליי לממשלת אחדות לאומית רחבה ככל האפשר שתדאג למדינת ישראל".

פרס, שדיבר לפני נתניהו אמר כי "המדינה זקוקה לממשלה חדשה בהקדם האפשרי. לאחר קבלת התוצאות התחלתי בסבב התייעצויות עם ראשי הרשימות". לדבריו, "הנציגים ביקשו לטפל בגירעון התקציבי, להגביר את הצדק החברתי והשוויון בנטל, גיוס לכל ומשא ומתן לשלום ונושאי הנוגעים לביטחון המדינה. אני מקווה כי המלאכה תושלם במהרה. מדינת ישראל זקוקה ליציבות מדינית וכלכלית על מנת שיהיה לה את היכולת לקבל החלטות דרושות והכרחיות בנושאים העומדים על סדר היום".

במהלך סוף השבוע נשמעו טענות סותרות בליכוד באשר לרצונו המדוייק של נתניהו סביב הקמת הממשלה. בכירים בליכוד טענו שנתניהו מתכוון "לייבש" את לפיד בעקבות ראיון שנתן לתכנית עובדה בה הצהיר על כוונתו להתמודד על ראשות הממשלה בבחירות הבאות. "נתניהו לא צריך שותף בכיר שיחתור תחתיו ויפעל להתחזק על חשבון ראש הממשלה המכהן", הסבירו גורמים בסביבתו. לדבריהם, "אי אפשר לפסול את האפשרות שננסה להגיע להבנות קודם כל עם נפתלי בנט – על אף מערכת היחסים הקשה בינו לבין נתניהו – כדי להחליש את כושר המיקוח של לפיד".

מנגד, טענו בליכוד שכל התבטאות ברוח זאת היא חלק מטקטיקת המשא ומתן שנועדה לאותת ללפיד שכניסתו לממשלה איננה עובדה מוגמרת. "צריך להסתכל בחשדנות כלפי כל מסר שיוצא מסביבת צוות המשא ומתן בימים האלה. לכל אמירה יש סיבה, והרבה פעמים הוא נועדה לשרת מטרות של המשא ומתן בדרך להרכבת הממשלה". כך או אחרת, מחר בכפר המכביה יופיעו שלוש השותפות ה"בכירות" לפי ראייתו של ראש הממשלה לדיונים הקואליציוניים.

גורמים פוליטיים ציינו שני תרחישים לממשלות רחבות שנתניהו עשוי להקים: קואליציית השוויון בנטל, בה יהיו חברות יש עתיד, הבית היהודי ואולי גם ש"ס (עם אפשרות לצירוף קדימה והתנועה). קואליציה חלופית שנתניהו בוחן היא לקידום יוזמה מדינית שתכלול את יש עתיד, התנועה, קדימה והמפלגות החרדיות – מבלי לכלול את הבית היהודי שעשויה להעביר מסר לעולם לפיו הממשלה אינה מחוייבת לתהליך.

ראשת מרצ זהבה גלאון מיהרה למתוח ביקורת על קריאתו של נתניהו לכינון ממשלה רחבה שתכלול גם את מפלגות השמאל. "השמאל לא מתכוון להיות עלה התאנה לממשלת קיפאון לאומי נוספת. קריאתו של ראש הממשלה מעידה על מצוקה אליה נקלעו המגעים הקואליציוניים. גלאון מזכירה שמייד אחרי הבחירות הקודמות הקים נתניהו ממשלת אחדות עם מפלגת העבודה. ממשלות אחדות הן ממשלות של דשדוש ועמידה במקום".

על פי החוק, לנתניהו יינתנו 28 ימים כדי למצות את המשא ומתן הקואליציוני. הוא יוכל לבקש מהנשיא ארכה של 14 ימים נוספים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ