פרשנות |

רגע המבחן של ש"ס

לא פעם נאמר על ש"ס שהיא נכנסת לקואליציה בכל מחיר. הפעם, כשיחסי ראשיה עם יהדות התורה, ובינם לבין עצמם, במבחן, האופוזיציה קרובה מתמיד

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

מי שתקוע עדיין בקמפיין – שבו הניפה שני דגלים, המסורתי () והחברתי ("אנחנו בשביל אלה שאין להם") – מוזמן להתעורר. עם כל הכבוד לעניין החברתי, במשא ומתן הקואליציוני, שמתחיל השבוע רשמית, תניף המפלגה דגל אחד בראש התורן – החרדי. הסדר תורתו אומנותו יעמוד בראש סדר היום של המפלגה החרדית-ספרדית ויעסיק מבוקר עד ערב את שלושת היו"רים שלה, את באי כוחה ליד שולחן המגעים, את , את העיתונות המזוהה עם ש"ס ואת העיתונות החרדית כולה. שאר הנושאים יחכו.

הערב (שבת) אמר כי הממשלה שיקים , "מבלי לקרוע את העם". היום ייפסקו הסיסמאות ויחל משא ומתן אמיתי על הנושא החשוב ביותר למפלגות החרדיות.

השר , מראשי המפלגה, אומר בימים האחרונים לתקשורת כי ש"ס תוותר על תפקידים בממשלה הבאה ו"בלבד שלא ייפגע עולם הישיבות". המסר: אפילו התשוקה העזה של ש"ס להיכנס לקואליציה תידחק מפני סוגיה אידיאולוגית של גיוס בני הישיבות. זה גם המסר ששמע בנימין נתניהו בשיחותיו עם ראשי ש"ס לפני כניסת השבת.

ישי, דרעי ואטיאס בליל הבחירות צילום: אמיל סלמן

בש"ס מבהירים, כי כפי שהדברים נראים כרגע, רוב הסיכויים שפני המפלגה לאופוזיציה, לראשונה מאז 2003. האם נאמרים הדברים לצורך מיקוח? בהחלט יכול להיות, אבל גם יכול להיות שלא. ראשי ש"ס מעריכים את הפערים בינם לבין גדולים מכדי לגשר עליהם. כך שגם כאשר ראש הממשלה מכריז על רצונו בממשלה רחבה, במפלגה חוששים כי לפיד, יו"ר יש עתיד, קיבל החלטה אסטרטגית לגרור את נתניהו לממשלה ללא ש"ס.

פרשנים פוליטיים נוהגים לייחס לש"ס רצון להיכנס לממשלה בכל מחיר. ניסיון העבר מחזק טענה זו, אבל שאלת בחורי הישיבות מורכבת במיוחד בשביל ש"ס, משום שהיא נוגעת בלב לבה של החרדיות והיא צפויה להעמיד למבחן את יחסי ש"ס עם יהדות התורה – ועוד יותר מכך, את יחסי הרב עובדיה יוסף עם גדולי התורה האשכנזים.

האם ש"ס תוביל, או שתיגרר אחרי הקו האשכנזי המחמיר הרבה יותר בשאלת בחורי הישיבות? האם תוכל לפרוט לפרוטות את האמירה של הרב עובדיה יוסף, במכתבו לנשיא ביום חמישי האחרון, ש"יש לקיים שיחות בכובד ראש ולמצוא פתרונות הולמים בעבור אלה שאין תורתם אומנותם"? ש"ס מאותתת שהיא נכונה לדבר ולפתור את הבעיה, אבל זה רק תחילת המשא ומתן.

ויש מערכת יחסים נוספת שתעמוד למבחן – היחסים בין השלישייה דרעי-ישי-אטיאס. בשעה שהמשא ומתן נפתח, רמת הפרגון ההדדי בין השלושה נמוכה. לא ברור מי בדיוק מנהל אותו, וקשה לראות איך אחד מהשלושה מפנה בנדיבות מקום לחברו. מי מהם יזכה בתפקיד הבכיר? ומי בתפקיד השני בדרגתו? בש"ס מריחים אופוזיציה. ובאופוזיציה יש לפחות הנחמה הזו – אין תפקידים לחלק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ