החל המו"מ הקואליציוני: יש עתיד מציגה את רשימת הדרישות

מפלגתו של לפיד תדרוש כתנאי פתיחה את צמצום מספר השרים וביטול משרות השר ללא תיק. היום יערכו דיונים גם עם נציגי הבית היהודי וש"ס

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הליכוד-ביתנו פותחת בשעות אחר הצהריים (ראשון) את המשא ומתן הקואליציוני עם המפלגה שצפויה להערים עליה הכי הרבה קשיים - יש עתיד. מפלגתו של יאיר לפיד עשויה להפוך לשותפה הקואליציונית הבכירה של הליכוד-ביתנו, אך בדרך לשם צפויים נציגיה להציג לצוות של הליכוד-ביתנו שורה ארוכה של דרישות עוד לפני חלוקת התיקים. צוות המו"מ של הליכוד-ביתנו ייפגש היום בכפר המכביה גם עם נציגי הבית היהודי וש"ס.  

מפלגתו של לפיד תדרוש כתנאי פתיחה את צמצום מספר השרים סביב שולחן הממשלה וביטול משרות השרים ללא תיק. היא תדרוש חקיקת חוק מרחיק לכת לשוויון בנטל ושינוי שיטת ממשל; היא תדרוש את חידוש המשא ומתן המדיני ואת הכנסתה של מפלגת מרכז אחת נוספת לפחות. בנוגע לחלוקת התיקים, לפיד עשוי לדרוש לעצמו את תיק החוץ, את תיקי החינוך, המשפטים והשיכון וכן את ראשות וועדת הכספים. לפיד, בניגוד לנתניהו, רואה בבית היהודי שותף טבעי ורצוי בממשלה הבאה וצפוי ללחוץ על כך.

במקביל, עו"ד יצחק מולכו פרש מצוות המשא ומתן של הליכוד-ביתנו משום שהעדיף להמשיך בתפקיד שליחו האישי של ראש הממשלה למשא ומתן עם הפלסטינים. היועץ המשפטי יהודה וינשטיין קבע שלא ניתן לבצע את שני התפקידים במקביל. 

במפלגת הבית היהודי, שנציגיה הגיעו אף הם לכפר המכבייה, אמנם הכריזו שבכוונתם לקדם את החוק לשוויון בנטל, אך עד כה לא הציגו מתווה משלהם ולא תמכו באחד החוקים שעשויים לעלות להצבעה בחודשים הקרובים. מאחר שהחוק הוא אחד היסודות המרכזיים עליו תכונן הממשלה הבאה, במפלגה ביקשו שהות כדי ללמוד את החוקים השונים. חברי צוות המשא ומתן הקואליציוני של המפלגה צפויים להיפגש רק ביום שלישי הקרוב עם השר משה (בוגי) יעלון כדי ללמוד את המתווה שהוא מציע לשילוב החרדים בצה"ל.

ח"כ אורי אריאל ביקש את הפגישה בעקבות פגישה שקיימו ביום שישי האחרון יעלון ואיש מפלגתו מוטי יוגב. במקביל לומדים בבית היהודי את מתווה לפיד לגיוס חרדים ולשוויון בנטל. 

נציגי יש עתיד (מימין) והליכוד-ביתנו בחדר המשא ומתן בכפר המכבייה, היוםצילום: מוטי מילרוד

אמש הטיל הנשיא שמעון פרס את משימת הרכבת הממשלה על ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהודה ל"אזרחי ישראל" על שבחרו בו וקרא להקמת ממשלת אחדות לאומית רחבה.נתניהו נשא נאום לאחר מכן שנעם לאוזני כל השותפות הקואליציוניות הפוטנציאליות, כשהגדיר את יעדי הממשלה הבאה: נתניהו ציין בראש את הסוגיה הביטחונית ואיראן (שהיתה נושא קמפיין הליכוד), אך קרא, במקביל, לחידוש תהליך השלום (בהתאם לתביעתם של יאיר לפיד וציפי לבני), בנוסף, הביע מחויבות לשוויון בנטל (דרישת לפיד ובנט), אך סייג והבהיר שהנוסחה לא תהיה על חשבון הקו האדום של הציבור החרדי (דרישת ש"ס ויהדות התורה).

במהלך סוף השבוע נשמעו טענות סותרות בליכוד באשר לרצונו המדוייק של נתניהו סביב הקמת הממשלה. בכירים בליכוד טענו שנתניהו מתכוון "לייבש" את לפיד בעקבות ראיון שנתן לתכנית עובדה בה הצהיר על כוונתו להתמודד על ראשות הממשלה בבחירות הבאות. "נתניהו לא צריך שותף בכיר שיחתור תחתיו ויפעל להתחזק על חשבון ראש הממשלה המכהן", הסבירו גורמים בסביבתו. לדבריהם, "אי אפשר לפסול את האפשרות שננסה להגיע להבנות קודם כל עם נפתלי בנט – על אף מערכת היחסים הקשה בינו לבין נתניהו – כדי להחליש את כושר המיקוח של לפיד".

מנגד, טענו בליכוד שכל התבטאות ברוח זאת היא חלק מטקטיקת המשא ומתן שנועדה לאותת ללפיד שכניסתו לממשלה איננה עובדה מוגמרת. "צריך להסתכל בחשדנות כלפי כל מסר שיוצא מסביבת צוות המשא ומתן בימים האלה. לכל אמירה יש סיבה, והרבה פעמים הוא נועדה לשרת מטרות של המשא ומתן בדרך להרכבת הממשלה". כך או אחרת, מחר בכפר המכביה יופיעו שלוש השותפות ה"בכירות" לפי ראייתו של ראש הממשלה לדיונים הקואליציוניים.

גורמים פוליטיים ציינו שני תרחישים לממשלות רחבות שנתניהו עשוי להקים: קואליציית השוויון בנטל, בה יהיו חברות יש עתיד, הבית היהודי ואולי גם ש"ס (עם אפשרות לצירוף קדימה והתנועה). קואליציה חלופית שנתניהו בוחן היא לקידום יוזמה מדינית שתכלול את יש עתיד, התנועה, קדימה והמפלגות החרדיות – מבלי לכלול את הבית היהודי שעשויה להעביר מסר לעולם לפיו הממשלה אינה מחוייבת לתהליך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ