משלושה נשאר אחד

צוות המו"מ של הליכוד מתפורר

נתניהו רצה שנתן אשל ויצחק מולכו ינהלו את המו"מ הקואליציוני יחד עם דוד שומרון - אך הראשונים נפסלו. רוב החברים בצוות של הליכוד הם מישראל ביתנו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

צוות המשא ומתן הקואליציוני של הליכוד התפורר. אחד אחרי השני נטשו חברי הצוות והותירו נציג בודד לניהול המשא ומתן מול המפלגות השונות. אחרי שנתן אשל בחן את האפשרות להיות חבר בצוות וחזר בו, הודיע היום מקורב נוסף לנתניהו, עו"ד יצחק מולכו על פרישתו. במקום צוות, הליכוד מחזיק היום, כאמור, נושא ונותן יחיד - עו"ד דוד שמרון, הנחשב לאיש סודו הקרוב של ראש הממשלה.

הבוקר הודיע יצחק מולכו על פרישתו אחרי שהיועץ המשפטי הבהיר שלא יוכל למלא את התפקיד הפוליטי במהותו ובמקביל להמשיך לכהן כשליחו המיוחד של נתניהו לענייני המשא ומתן המדיני. פרישתו של מולכו היא עדות נוספת לתפנית שמתכנן נתניהו בתחום המדיני לאחר שאתמול קרא לאבו מאזן לשוב לשולחן המשא ומתן. חידוש ההליך המדיני הוא תנאי בסיסי של יש עתיד והתנועה לכניסה לממשלת נתניהו.

לצדו של שמרון פועלים שני נציגים מטעם ישראל ביתנו - עו"ד יואב מני ורואה החשבון משה ליאון שאמורים לייצג את האינטרסים של מפלגתם. עו"ד מני היה דמות מרכזית בתיק החקירה העיקרי שהתנהל נגד שר החוץ לשעבר, אביגדור ליברמן, ונסגר לבסוף בשל היעדר ראיות מספיקות. מני היה עורך דינו של ליברמן ועל פי החשד שימש ביחד עם משרד רואי חשבון קפריסאי כחיץ בין ליברמן לחברותיו בחו"ל במטרה להסוות את פעילותו העסקית.

יצחק מולכוצילום: טס שפלן

הליכוד-ביתנו פתחה היום את המשא ומתן הקואליציוני עם המפלגה שצפויה להערים עליה הכי הרבה קשיים - יש עתיד. מפלגתו של יאיר לפיד עשויה להפוך לשותפה הקואליציונית הבכירה של הליכוד-ביתנו, אך בדרך לשם צפויים נציגיה להציג לצוות של הליכוד-ביתנו שורה ארוכה של דרישות עוד לפני חלוקת התיקים. צוות המו"מ של הליכוד-ביתנו ייפגש היום בכפר המכביה גם עם נציגי הבית היהודי וש"ס.

מפלגתו של לפיד תדרוש כתנאי פתיחה את צמצום מספר השרים סביב שולחן הממשלה וביטול משרות השרים ללא תיק. היא תדרוש חקיקת חוק מרחיק לכת לשוויון בנטל ושינוי שיטת ממשל; היא תדרוש את חידוש המשא ומתן המדיני ואת הכנסתה של מפלגת מרכז אחת נוספת לפחות. בנוגע לחלוקת התיקים, לפיד עשוי לדרוש לעצמו את תיק החוץ, את תיקי החינוך, המשפטים והשיכון וכן את ראשות וועדת הכספים. לפיד, בניגוד לנתניהו, רואה בבית היהודי שותף טבעי ורצוי בממשלה הבאה וצפוי ללחוץ על כך. 

בבית היהודי אמנם הכריזו שבכוונתם לקדם את החוק לשוויון בנטל, אך עד כה לא הציגו מתווה משלהם ולא תמכו באחד מהחוקים שעשויים לעלות להצבעה בחודשים הקרובים. מאחר שהחוק הוא אחד היסודות המרכזיים עליו תכונן הממשלה הבאה, במפלגה ביקשו שהות כדי ללמוד את החוקים השונים. חברי צוות המשא ומתן הקואליציוני של המפלגה צפויים להפגש רק ביום שלישי הקרוב עם השר משה (בוגי) יעלון כדי ללמוד את המתווה שהוא מציע לשילוב החרדים בצה"ל.

ח"כ אורי אריאל ביקש את הפגישה לאחר שביום שישי האחרון נועדו יעלון ואיש מפלגתו מוטי יוגב. במקביל לומדים בבית היהודי את מתווה לפיד לגיוס חרדים ולשוויון בנטל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ