לפיד: נפיל את נתניהו תוך שנה וחצי - אם לא ייענה לדרישותינו

דבריו של יו"ר יש עתיד מצטרפים להתבטאויות מקורביו, לפיהן סקרים שנערכו אחרי הבחירות מראים כי המפלגה גורפת יותר מנדטים מהליכוד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המשא ומתן הקואליציוני נפתח אתמול באופן רשמי, אך המהלכים המשמעותיים להרכבת הקואליציה מתנהלים לעת עתה מחוץ לחדרי הדיונים.  בחדשות ערוץ 2 התפרסמה אמש התבטאות של יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, שנועדה להפעיל לחץ על נתניהו לקבל את דרישותיה של מפלגתו. על פי הפרסום, לפיד אומר בשיחות סגורות כי אם דרישותיו לא ייענו -  לא יצטרף לממשלה, ישמש יו"ר האופוזיציה, ותוך שנה וחצי יביא להפלתו של נתניהו.

שליחי הליכוד-ביתנו נועדו אתמול עם צוותי "יש עתיד", הבית היהודי וש"ס בכפר המכבייה, שם יתנהלו המפגשים הרשמיים של המשא ומתן הקואליציוני. על פי עדויות הנוכחים בפגישות השונות, השיחות היו כלליות ועסקו בהצהרת כוונות עקרונית בלבד.

שלושת ראשי סיעת ש"ס, שהתייצבו לדיון הציבו עמדה חד-משמעית נגד הצעת חוק השוויון בנטל של יש עתיד, שעשויה להפוך לשותפה הבכירה בקואליציה. אריה דרעי אמר: "לצערי, יאיר לפיד מציג עמדות כאלה שהמשמעות שלהן אחת ויחידה - ממשלה בלי ש"ס ובלי החרדים". לדבריו, "מי שמציג עמדות של שחור ולבן בלי פשרה, משמעו שהוא רוצה ממשלה בלי החרדים. לדעתי עוד כמה ימים יתברר שגם הבית היהודי לא יוכל לחיות עם הדברים הללו". השר אלי ישי הוסיף: "אין לנו בעיה להיות באופוזיציה, ובלבד שהממשלה תלך על מתווה שימנע קרע בעם".

נציגי ש"ס למו"מ הקואליציוני, ישי, דריעי ואטיאס ונציגי הליכוד משה ליאון ודוד שומרון צילום: מוטי מילרוד

ש"ס ויהדות התורה פועלות בימים האחרונים במלוא המרץ כדי לייצר ערוצים עצמאיים עם רבנים בציונות הדתית בתקווה שיפעילו לחץ על יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, לא לשתף פעולה עם יאיר לפיד בתוכניותיו לגיוס חרדים. השר אלי ישי קיים בימים האחרונים ביקורים אצל כמה מבכירי הרבנים בציונות הדתית, ובהם זלמן מלמד, שלמה אבינר וצבי טאו. האחרון, אגב, כלל לא תמך בבית היהודי בגלל הסתייגויותיו מהרמה הדתית של הרשימה. במקביל, הח"כים ישראל אייכלר ומאיר פרוש מיהדות התורה פנו בימים האחרונים לרבנים אלה ואחרים, כדי שישפיעו על בנט. בבית היהודי אומרים כי מהלכי ש"ס ויהדות התורה מעידים על הלחץ השורר במפלגות החרדיות עם תחילת המשא ומתן הקואליציוני.

נציגי הבית היהודי למשא ומתן הציבו בין דרישותיהם העקרוניות את נושא השוויון בנטל, אך לא הביעו תמיכה באחת ההצעות הקיימות. בעוד שיש עתיד הציגה בקמפיין מתווה משלה לגיוס החרדים, בבית היהודי עדיין מתלבטים באילו מן החוקים המסתמנים לתמוך. יו"ר צוות המשא ומתן של המפלגה, ח"כ אורי אריאל, אמר אתמול כי בכוונתו להיפגש ביום שלישי עם השר משה יעלון כדי ללמוד את המתווה שהוא מקדם, בניסיון לגבש עמדה בעניין. "אנחנו בעד נשיאה בנטל של כולם", אמר אריאל. "באנו בדברים גם עם החרדים וגם עם המפלגות האחרות. אני מאמין שנמצא נוסחה שמגשרת על הפערים". לצד הדיון בנושא השוויון בנטל, העביר אריאל לחברי צוות המשא ומתן של הליכוד-ביתנו יוזמה של מפלגתו להכריז על יום ראשון כיום שבתון, "כדי ששבת תהיה שבת".

סיעת ישראל ביתנו קיימה אתמול ישיבת סיעה בבית המפלגה בירושלים. יו"ר המפלגה, ח"כ אביגדור ליברמן, אמר בישיבה כי המפלגה תתמקד בראש ובראשונה בנושא שינוי שיטת הממשל, נושא שאותו חרטה על דגלה מיום היווסדה. לדבריו, "נושא זה ייקבע בקווי היסוד של הממשלה הבאה ללא בזבוז זמן על ועדות משילות למיניהן". ליברמן פירט את ההצעה שתקדם ישראל ביתנו ולפיה ראש המפלגה הגדולה יתמנה אוטומטית לראש הממשלה; בממשלה יכהנו כ-18 שרים; השרים לא יכהנו כח"כים; הפלת ראש הממשלה תתאפשר אך ורק ברוב מיוחס של 80 חברי כנסת; אי-אישור התקציב לא יגרום לפיזור הכנסת; הצעות אי-אמון יוגשו רק כאשר 61 ח"כ חתומים עליהן ואחוז החסימה יעלה ל-3%.

לפי הדיווח בערוץ 2, לפיד טען באוזני מקורביו כי לא בטוח שיהיה בקואליציה. "נתניהו יטיל גזירות כלכליות קשות על הציבור, ואני אוכל להחליף אותו בתוך שנה וחצי, כך חושבים גם היועצים שלי", אמר לפיד. ביש עתיד לא הכחישו את הדיווח. דבריו של לפיד מצטרפים להתבטאויות שמשמיעים בימים האחרונים מקורביו, לפיהן שורה של סקרים שנערכו אחרי הבחירות מראים כי המפלגה גורפת כעת יותר מנדטים מהליכוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ