בליכוד-ביתנו משיבים אש להתבטאויות האחרונות של יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, ומנסים לאותת לו כי הם עשויים להרכיב ממשלה גם בלעדיו. בניסיון להדוף את הקו התוקפני של לפיד, צוות המשא ומתן של הליכוד פועל לקרב מפלגות אחרות אל הקואליציה. כך, פועלים אנשיו של נתניהו כדי להגיע להבנות עם הבית היהודי, כמו עם התנועה של ציפי לבני. "מדובר בטקטיקת משא ומתן שקופה", אמר אתמול גורם המעורה במגעים.

גם יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', צפויה להיפגש היום (שלישי) עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, וזאת לראשונה מאז הבחירות. בעבודה מסרו כי יחימוביץ' נענתה להזמנתו של נתניהו להיפגש, אך "אין בכוונת המפלגה להיכנס לממשלה"

חוסר נכונותו של לפיד להתגמש בשורת התנאים העקרוניים שהציב לכניסה לקואליציה וגם שורת הצהרות על כוונתו להתמודד לראשות הממשלה בבחירות הבאות הובילו את נתניהו, ליברמן ויועציהם לחפש – או לפחות לשדר שהם מחפשים – גם אפיקים אחרים להקמת קואליציה.

6 מתוך 6 |
צילום: דוברות הכנסת
1 מתוך 6 |
צילום: דוברות הכנסת
2 מתוך 6 |

מקורב לנתניהו תקף אתמול בחריפות את התבטאויותיו של יו"ר יש עתיד. "ללפיד עלה השתן לראש", אמר. "הוא משוכנע שהוא מנהל את המדינה. לציפי לבני היו בקדנציה הקודמת 28 מנדטים והיא לא התבטאה בצורה כזאת, ללפיד יש בקושי 19". לטענת המקורב, "לפיד לא מבין בניהול משא ומתן ובינתיים רק מחבל באינטרסים שלו עצמו".

כחלק מהניסיון של הליכוד-ביתנו לשדר בוז מוחלט להתבטאויותיו של יו"ר יש עתיד, טוענים מקורות במפלגה כי להערכתם כלל לא מדובר בטקטיקה מוסדרת שלו לניהול המשא ומתן אלא בתפישה לקויה של המציאות הפוליטית. "הוא מעופף בספירות רחוקות שלא ברור כיצד הגיע אליהן. יותר מכל נראה שחטא בחטא ההיבריס. כשיתעורר, זה עשוי להיות מאוחר מדי".

הבית היהודי - שנחשבה לסדין אדום מבחינתו של נתניהו בעקבות יחסיו העכורים עם נפתלי בנט - סומנה בליכוד ביתנו כ"חוליה החלשה" בניסיון לשבור את לפיד. אנשיו של נתניהו מעריכים כי אם יוכלו לפתות את בנט בהצעה נדיבה, כוחה של יש עתיד במשא ומתן ייחלש. אלא שלפי שעה נראה כי בנט לא מתכוון להפר את הברית הפוליטית שכרת בימים האחרונים עם לפיד. השניים מנסים לייצר בסיס משותף לקראת הכניסה לקואליציה, המתבסס על קידום החוק לשוויון בנטל.

שילוב הכוחות הזה צפוי לגבש רוב מוצק ליוזמת חקיקה מרחיקת לכת יחסית בנושא גיוס החרדים. סיעות יש עתיד והבית היהודי מונות יחד 31 מנדטים, מספר זהה לגודל הסיעה המשותפת של הליכוד וישראל ביתנו. גורמים המעורים במשא ומתן טוענים ששילוב הזרועות לא בא לידי ביטוי בדיונים בכפר המכביה שלשום, אלא מתרחש בדיאלוג ישיר בין מנהיגי המפלגות. "אין ספק שמדובר בטקטיקה לקראת המשא ומתן. קשה להאמין שבנט או לפיד יעדיפו ללכת ביחד לאופוזיציה אם נתניהו יציע רק לאחד מהם חבילה נאה סביב שולחן הממשלה שלו".

בליכוד כאמור לא חותרים לכיוון הקמת ממשלה ללא לפיד, אך בשלב זה גם לא פוסלים תרחיש שכזה. אחת האפשרויות שנבדקות היא הקמת קואליציה שתתבסס על הבית היהודי, על המפלגות החרדיות, על התנועה בראשות ציפי לבני ועל קדימה. גודלה, אם תקום, יהיה 69 מנדטים. על פי הערכות, לבני עשויה להתפתות ולהיכנס לממשלה על בסיס הצהרותיו של נתניהו בימים האחרונים על נכונותו לקדם את "תהליך השלום".

מנגד, העובדה שראש הממשלה לא יכול לכונן קואליציה כזאת ללא הבית היהודי תקשה על התקדמות עתידית בתהליך המדיני. בנוסף, לפחות בדיונים הקואליציוניים הרשמיים מציבה התנועה תנאי חד-משמעי שלפיו חבריה יצטרפו לממשלת נתניהו רק אם מושכות התהליך המדיני יופקדו בידיה של לבני. ספק גדול אם ההצעות שהועברו לאנשי המפלגה על ידי נתניהו ועוזריו עומדות בקנה אחד עם תביעות כאלה. "הנפנו במערכת הבחירות דגל ברור של קידום התהליך המדיני", הבהיר הח"כ הפורש יואל חסון, חבר צוות המשא ומתן של המפלגה. "התנאי הראשון מבחינתנו לכניסה של התנועה לממשלה הוא שהתהליך המדיני יקודם ושההובלה שלו תיעשה על ידי לבני, בתיאום עם ראש הממשלה".

המשא ומתן הקואליציוני ממשיך להבעיר גם את הלהבות שניצתו בימים האחרונים בין המפלגות החרדיות לבין הבית היהודי. בתגובה למסכת הלחצים שמפעילות ש"ס ויהדות התורה על רבני הציונות הדתית בניסיון לבלום את ברית בנט-לפיד בעניין חוק השוויון בנטל, אמר אמש הרב אלי בן דהן, מס' 4 בבית היהודי: "אני למדתי בישיבות יותר משלושת ראשי ש"ס ביחד, הם לא ילמדו אותי מה זה תורה ומה זה לימוד תורה". לדבריו, "החרדים נבהלים, אז הם מבקשים בכל מיני דרכים שהרבנים שלנו ילחצו על בנט. הרי כל אחד יודע שאם זה היה הפוך, הם היו מצטרפים לממשלה בלי למצמץ. עכשיו הם באים ורוצים שנציל אותם".

בן דהן, מנציגי הציבור החרד"לי ברשימת הבית היהודי, התייחס בלעג להנחת עבודה של גורמים בש"ס כי ניתן לגייס לטובת החרדים רבנים וח"כים מהמחנה הסרוג השמרני, עד כדי פילוג הסיעה הדתית לאומית בכנסת. "איזה קרע?", אמר בן דהן בשיחה ל"הארץ", "הרי לכאורה, כאילו החוליה הכי חלשה של הבית היהודי זה אני. אני הכי רב בסיעה שלנו, והנה אני אומר שאין להם שום סיכוי. חבל על הזמן. זו לא דרך, לא התנהגות. עם כל הכבוד להם, שלא יטיפו לנו מוסר ולא ילמדו אותנו מה זה לימוד תורה".

רבני הציונות הדתית, שבדרך כלל זוכים לכתף קרה מצד החרדים במקרה הטוב, הפכו השבוע משאת לבם של "גדולי הדור" החרדים. האדמו"רים הבכירים – גור, בעלז וויז'ניץ – אירחו מאז יום שישי משלחות של רבנים ציונים בבתיהם, וגם הרב עובדיה יוסף, מנהיגה הרוחני של ש"ס, שערב הבחירות עוד כינה את הבית היהודי "בית של גויים", עומד להשמיע דברי כיבושין לרבנים חובשי כיפה סרוגה. "מזעיקים את רבותינו להגיע דחוף-דחוף לביקורים אצל הרבנים", אמר בן דהן. "אין לי בעיה עם זה, אני מדבר עם הרבנים שלנו לפני ואחרי הביקורים האלה. עם כל הכבוד לאנשי ש"ס, איפה הם היו כשקראו לנו גויים? פתאום הם מבקשים מאתנו להציל את עולם התורה?".

לדברי בן דהן, "אף אחד מאתנו לא יעז להגיד לרבנים שלנו לא להגיע לפגישות עם אדמו"רים, אבל אני סומך על רבותינו שהם מספיק חכמים – גם לסמוך עלינו שלא ניתן יד לגיוס בכפייה בשום מצב וגם להבין שהעולם החרדי עצמו לא יכול לצפות שהמציאות תישאר כפי שהיתה לפני שנה ושנתיים. הרבנים שלנו מבינים את זה. רק הבוקר דיברתי עם אחד הרבנים שלנו שנפגש עם אחד האדמו"רים והוא אמר לי בלשונו: 'אני מאוד מצטער להגיד לך, הם רבנים חשובים אבל הם לא מבינים בכלל שיש פה בעיה'".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ