הכנסת ה-19 יצאה לדרך: 48 ח"כים חדשים הושבעו

הנשיא פרס בטקס ההשבעה: הבטחתם שהכנסת הזו תהא החברתית ביותר שידענו. המפלגות השונות קיימו היום ישיבות סיעה ראשונות במשכן

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

הכנסת ה-19 יוצאת לדרכה: בטקס חגיגי במעמד נשיא המדינה שמעון פרס, הושבעו היום 120 ש לפני שבועיים בדיוק. המפלגות השונות קיימו היום ישיבות סיעה ראשונות במשכן. לאחר מכן, התקיים קוקטייל חגיגי שפתח את טקס ההשבעה הרשמי.

לצד חברי הכנסת הוותיקים, הצטרף הפעם (לעומת 31 חברי כנסת חדשים בכנסת החולפת) ועוד ארבעה חברי כנסת לשעבר ששבים אליה לאחר תקופה שבה לא נשאו בתפקיד פרלמנטרי (אריה דרעי, עמרם מצנע, צחי הנגבי וניסן סלומיאנסקי). 

לתפקיד יושב ראש הכנסת הזמני מונה היום זקן חברי הכנסת, בנימין (פואד) בן אליעזר ממפלגת העבודה, שהוא גם חבר הכנסת הוותיק ביותר במשכן. בן אליעזר ימלא את התפקיד בשבועות הקרובים, עד שהכנסת תבחר מועמד חלופי, ככל הנראה בסמוך להרכבת הממשלה. בהיעדר קואליציה, ועדה מסדרת מיוחדת שתמנה הכנסת תבחר נציגים לשלוש הוועדות היחידות שיפעלו מעתה ועד כינון הממשלה הבאה: ועדת החוץ והביטחון, ועדת הכספים וועדת הכנסת.

6 מתוך 6 |
צילום: דוברות הכנסת
1 מתוך 6 |
צילום: דוברות הכנסת
2 מתוך 6 |

בראשית הטקס נאם הנשיא שמעון פרס. "ערב הבחירות השמעתם התחייבות, כמעט פה אחד, שהכנסת הזו תהא החברתית ביותר שידענו. שתגשרו על הפער בין יודעי השפע לבין נפגעי המחסור", אמר פרס לחברי הכנסת. בהמשך דבריו אמר כי "איראן היא סכנה וסוריה היא טרגדיה. הנשיא שלה שוחט את בני עמו. על האו"ם, לדעתי, להטיל על הליגה הערבית את הקמתה המידית של ממשלת מעבר שתציל את סוריה מהרס עצמי. אסד, שרצח רבבות, רצח גם את עתידו. מסביבנו יהום הסער. בעולם הערבי קם דור צעיר שמאס בעוני ובדיכוי והתמרד. הוא טרם השיג את מטרתו. זוהי התפתחות חדשה, ואנו מאחלים לה הצלחה".

לאחר השבעת חברי הכנסת, נערך קוקטייל חגיגי בטרקלין שאגאל, במהלכו נשא ראש הממשלה נתניהו דברים. "אנו משרתי הציבור ולא להיפך. אנו חייבים להגביר את השוויון בנטל בצורה שלא תקרע את העם, זה רצוי ואפשרי... בצד המחויבות שלנו לשפר את איכות החיים, אנו חייבים קודם כל להבטיח את החיים עצמם מאיומים חדשים... נצטרך לשנות נדבכים בשיטת הממשל, לא ייתכן שהמדינה המאותגרת ביותר בעולם תהיה בחוסר יציבות. רק ישראל חזקה, חזקה מאוד, תוכל להבטיח את שלומה ושלום אזרחיה, זוהי האחריות העליונה שלי כראש הממשלה ואחריות של השרים, וידידיי חברי הכנסת האחריות הזו רובצת גם על כל אחד ואחד מכם. אנו עומדים בפני רגעי מבחן מי ייתן ונוכל לעמוד לקראתם".

הכנסת ה-19 צפויה להיות שונה באופן מהותי מזאת שקדמה לה: יותר נשים - במליאה יכהנו כעת מספר שיא של 27 חברות כנסת; יותר חובשי כיפה - שמהווים עתה שליש מחברי הכנסת; יותר עיתונאים - תשעה מחברי הכנסת שעבדו בתקשורת בעבר; וגם שלושה יו"ר לשעבר של התאחדות הסטודנטים. בכנסת הבאה גם לא יחסרו דמויות ביטחוניות. שני רמטכ"לים, שני אלופים, ארבעה ניצבים במשטרה, וכן ראש שב"כ וסגן אחד.

לצד השינוי בהרכב האנושי, הכנסת החדשה צפויה לשנות באופן משמעותי את סדר היום שהיא מקדמת. במקביל לקיצוץ הנרחב בתקציב המדינה, חברי הכנסת יקדמו חוק חדש לשוויון בנטל, רפורמה לדיור בר-השגה ושינויים בשיטת הממשל בישראל. אחד הנושאים שהיו בולטים הקודמת, ה"נאמנות-אזרחות", צפוי דווקא לככב פחות, שכן בקדנציה הנוכחית מספרם של חברי הכנסת שדוגלים בקידום חקיקה מסוג זה הצטמצם משמעותית, ויכולתם להעביר חקיקה בנושא נפגעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ