נפתחה חגיגית והחלה בפעולה

הצצה להשבעה הראשונה ב-1949

"הארץ" כינה את פתיחת מושב הכנסת הראשון "מעמד ממלכתי שגיא", ולא הסתיר את התרגשותו מהטקס שהתקיים ב"בירה הנצחית"

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת

"במעמד ממלכתי שגיא, בנוכחות ראשי העם... נפתחה אתמול אחרי הצהריים האסיפה המכוננת הראשונה של מדינת ישראל בבירה הנצחית – בירושלים". כך דיווח "הארץ" לקוראיו על פתיחת המושב הראשון של הכנסת, ב-14 בפברואר 1949.

הכנסת הראשונה, שכיהנה בין פברואר 1949 לאוגוסט 1951, נבחרה כאסיפה מכוננת. ישיבתה הראשונה התקיימה ב-14 בפברואר - טו בשב"ט תש"ט. יומיים לאחר מכן שינתה את שמה ל"כנסת".

היום, 64 שנים לאחר מכן, לרגל טקס השבעת הכנסת ה-19, פירסמו משרד הביטחון וארכיון צה"ל תמונות ארכיון שמתעדות את ההכנות להתכנסותה של הכנסת הראשונה ב-1949. בתמונות נראים ראש הממשלה, דוד בן גוריון, נשיא המדינה חיים וייצמן, שר החוץ משה שרת. לצדם, מופיעים גם משמר הכבוד, מסדר הגדנעים ומשמר הכנסת.

"ירושלים לא ידעה מעודה חג כחג של אתמול", כתב "הארץ" יום לאחר האירוע. "ראש הממשלה, שרי הממשלה, רבנים ראשיים, ראשי צבא ההגנה לישראל על כל אגפיו נתכנסו מכל קצווי הארץ לישיבה החגיגית של האסיפה המכוננת... אולם הישיבות של הסוכנות היהודית ,אשר זה לא מכבר קם מהריסותיו – הורחב ושופר - היה צר מלהכיל את כל נכבדי וראשי העם".

"דגלים למכביר קישטו את הרחובות המובילים אל מקום כינוסה של האסיפה המכוננת, ולצדי הרחובות הוצבו משמרות של שוטרי ישראל בכל הדרם. עם התקרב שעת פתיחת הישיבה החגיגית רבתה התכונה וגדל במאוד המתח החגיגי... גגות הבניינים הסמוכים למקום האסיפה כוסו אלפי אישה ואשה מכל שכבות העם וחוגים .חברי משמר העם, צופים ותלמידי הכיתות הגבוהות של בתי הספר שמרו על הסדר. הכל לבשו בגדי חג ומועד ואיש את אחיו בירכו בשם ברכת' שהחיינו וקיימונו לזמן הזה'".

את נאום הפתיחה נשא ד"ר חיים וייצמן, שכמה ימים לאחר מכן הושבע כנשיא הראשון של מדינת ישראל. "מעמד זה הוא פרי ההתעוררות הכבירה של הרצון הלאומי שקמה בעמנו בדורות האחרונים", אמר. "אנו ניצבים על סף תקופה חדשה. יצאנו מפרוזדור המשטר הזמני ואנו נכנסים לטרקלין של המשטר הדימוקרטי המסודר והקבוע... הכנסת נבחרה על ידי כל קהל אזרחי ישראל.

רצון העם כולו בא לידי ביטוי חופשי ומלא בבחירות אלה אנו ניגשים להקים את בנייננו הממלכתי על יסודות הוגנים ואיתנים – יסודות של חופש, שוויון, אחריות הדדית, משמעת ושותפות. לא עוד ישוב של שבט חלוצים בודד הכפוף לשלטון זר בחר בכנסת הזאת.היא נבחרה על ידי עם עצמאי היושב בארצו החופשית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ