להתקרב לכיפה הסרוגה, להתרחק מהבקו"ם

המנהיגים החרדים שפסלו את בנט מחזרים עתה אחר ראשי הציונות הדתית בתקווה שהדבר יצילם משירות לבחורי ישיבות. זה לא גורם להם להתאחד

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

לצד הספינים הצפויים והסיסמאות שליוו את תחילת המשא ומתן הקואליציוני, השבוע הפוליטי החולף כלל גם מאורע ממשי, ובעצם גל של אירועים חסרי תקדים. כמעט מדי יום אירחו חשובי האדמו"רים בבתיהם בבני ברק ובירושלים רבנים מהציונות הדתית ושוחחו עמם באווירה ידידותית. יוזמי המפגשים היו ח"כים מיהדות התורה ו"גדולי הדור" החרדים עצמם, שבאופן מסורתי מתעלמים, במקרה הטוב, מקיומם של רבנים דתיים-לאומיים ולא מחשיבים את כוחם בתורה. בשגרה, גם התואר "רב" נשלל לרוב ממנהיגי הסרוגים בעמודי הביטאונים החרדיים.

אולי משהו חדש מתחיל. הציונות הדתית חזרה לעמדת כוח שלא היתה בידיה עשרות שנים אם בכלל, והנהנים הראשונים הם הרבנים. זה קורה כשהבית היהודי גורפת 12 מנדטים בבחירות ומכריזה על שיתוף פעולה עם ממליכת המלכים הפוטנציאלית, יש עתיד. זה מביא למחוות היסטוריות שהרבנים הדתיים-לאומיים לא פיללו להן.

הרבנים חיים דרוקמן, יעקב אריאל, יעקב שפירא, אליקים לבנון, שמואל אליהו, זלמן מלמד ואחרים לא שאלו הרבה שאלות כשהוזמנו השבוע, בשעות היום והלילה, לפסוע אל תוך הקודש פנימה, אל בתי האדמו"רים מגור, ויז'ניץ ובעלז ולבתיהם של רבנים בכירים נוספים המזוהים עם אגודת ישראל. בציבור הדתי היו שעיקמו את האף על הביקורים האלה, כולל ח"כ הרב אלי בן דהן, מהנציגים החרד"ליים ביותר בסיעת הבית היהודי, וכמובן הרב שי פירון, מספר 2 ביש עתיד.

חברי הכנסת פרוש ומקלב עם אורי אריאל בישיבת מיר, אתמולצילום: אלי סגל, אתר כיכר השבת

הקבוצה המתארחת חזרה ברובה נפעמת מהמפגשים הראשונים אי-פעם עם הגדולים החרדים, אבל היו בתוכה כאלה שדיווחו כי ההבדלים בין הצדדים רק התחדדו.
הרעיון מאחורי מסע החיזורים החרדי הוא כזה: לנוכח גזירת הגיוס המאיימת על העולם החרדי בשל ביטול חוק טל ותוצאות הבחירות, יש לגרום לבית היהודי להצטרף לגוש דתי שיצמצם את יכולת התמרון של נתניהו. עוד קודם יש להניא את בנט מהקמת ברית עם יאיר לפיד או לפחות להחליש את התלות ביניהם. החרדים משוכנעים כי בנט עוין אותם לא פחות מיו"ר יש עתיד - ואף רואה עמו עין בעין בנושא הגיוס - ומנסים לייצר מסלול עוקף בנט, משא ומתן קואליציוני בין רבנים. הם מניחים כי רבני הציונות הדתית מסוגלים לחשק את בנט על ידי "דעת תורה" שספק אם הוא נשמע לה מלכתחילה.

בעוד הרבנים ישבו אצל האדמו"רים, ח"כ אורי אריאל הוזמן לסייר אתמול (רביעי) בישיבת מיר בירושלים, מלווה בח"כים אורי מקלב ומאיר פרוש, שהיה אחד משושביני המפגשים הללו. האמצעי העיקרי שבידי החרדים הוא יידישקייט ומחוות של כבוד. הם משוכנעים כי אילו רק ייחשפו הסרוגים למרחבים המקודשים של העולם החרדי, לבם יפשיר והם יהיו הראשונים להגן על הסדר תורתו אומנותו.

בבני ברק התקיים הערב כינוס חירום של כל המנהיגות הרוחנית החרדית, בצל "גזירת הגיוס". במעמד נדיר התכנסו סביב שולחן אחד כל מנהיגי העולם החרדי השותפים בשתי מועצות גדולי התורה של המפלגות החרדיות האשכנזיות – אגודת ישראל החסידית ודגל התורה הליטאית. נציגי שתי המפלגות מרכיבים יחד את סיעת יהדות התורה. האדמו"ר מבעלז, רבי יששכר דב רוקח, אמר כי "אם יקחו את בחורי הישיבות לצבא כולנו, כל האדמו"רים, הרבנים וראשי הישיבות הנמצאים כאן, נלך לכלא". מנהיג הציבור הליטאי, הרב אהרן לייב שטיינמן בן ה-98, דיבר בקול בוכים על הסכנות שאורבות לציבור החרדי ואמר "רוצים לקרוע אותנו מהתורה".

אחרי שהרב מקרית שמונה צפניה דרורי איים השבוע בכנס רבני הציונות הדתית כי אם בנט לא יישמע לרבנים "זו תהיה סוף דרכו הפוליטית", חשו החרדים תחושת ניצחון. ש"ס ויהדות התורה כבר ניסו השבוע להבין בעזרת רשימות וטבלאות איזה ח"כ ואיזו ח"כית בבית היהודי נשמעים לאיזה רב - כדי לשרטט את קווי הפילוג המתוכנן כביכול. "קרע בבית היהודי על רקע הברית בין בנט ללפיד", מיהר להכריז אתמול עיתון "משפחה" ואילו "בקהילה" דיווח כי ח"כ אורי אריאל ביקר "בממלכת התורה הגדולה בישראל ויצא נלהב".

למרות הטפיחות העצמיות על השכם במפלגות החרדיות יש אווירה של היסטריה, הבנה שעננים מתקדרים מעל לא משנה מה יהיה המסלול הקואליציוני בו יבחר נתניהו. הנכונות להכיר ברבנים הדתיים-לאומיים ולכבדם מעידה יותר מכל על רגש של "עת צרה". ספק אם הרבנים והעסקנים החרדים מבינים מה בדיוק מייצג נפתלי בנט בחברה הדתית, על בסיס מה נבחר ומה בדיוק יחסי הכוחות הנוכחיים בין הבית היהודי ובין רבני הציונות הדתית. המערכת הפוליטית החרדית מפרשת את הבית היהודי כגוש של מפלגות שלכל אחת יש רב משלה, בדומה ליהדות התורה, אלא שעלייתו של בנט דווקא מייצגת את היחלשות הרבנים.

חוסר ההבנה הזה הביא השבוע למשל להזמנתו של הרב צבי טאו, נשיא ישיבת הר המור, לבית האדמו"ר מגור. גם השר אלי ישי מש"ס ניסה לדבר על לבו של טאו, ובא אליו לביקור מיוחד כנציג הדתיים-לאומיים. טאו, כנראה הנציג המחמיר ביותר של החרד"לות, נמנע השנה מלהורות לתלמידיו מה להצביע. ל"הארץ" נודע כי הוא רק אמר לתלמידיו מה לא להצביע: הבית היהודי, וזאת מפני שהמפלגה שיתפה "חילונים" (איילת שקד) ברשימה.

אבל המנהיגות החרדית אובדת עצות, יורה לכל הכיוונים. בשבוע האחרון, נראה גם היפוך תפקידים פנימי בעולם החרדי. את המושכות נוטלים האדמו"רים החסידיים, בעוד שש"ס מנהלת מלחמה אידיאולוגית מול הבית היהודי שמסלימה מיום ליום.

שורה של מאמרים בוטים נגד הבית היהודי פורסמו אתמול בביטאון התנועה "יום ליום", ובאחד מהם נכתב, כי הבית היהודי "זאת המפד"ל הישנה והטובה מבית היוצר של בורג וזבובוניו העסקנים הממאיסים ההיסטוריים". שלושת ראשי ש"ס מיהרו להתנצל ולהתנער, אבל ממערכת העיתון נכתב כי הדברים נכתבו בהוראה מפורשת של בית מרן הרב עובדיה יוסף וכי השלישייה לא מעודכנת. נכון או לא נכון, מיום ליום העימות הזה מחריף וש"ס מאבדת את היכולת לגשר.

בימים הקרובים יעשו ראשי ש"ס מאמצי-על כדי לפייס את ראשי הבית היהודי, אבל מה שעומד ביניהם הוא האמירה של הרב יוסף כי הבית היהודי זה "בית של גויים". כרגע לא נראה באופק מי שימלא את מקומו של שלמה בניזרי ויסביר כי הרב התכוון בעצם ל"בית של צדיקים". הרב שמואל אליהו, רבה של צפת, איש הציונות הדתית, אומר כי לא ייענה לחיזורי ש"ס עד שתגיע התנצלות על דברי הרב יוסף.

הרב אליהוצילום: יובל טבול

"אני לא מאמין לש"ס. מבחינה אמיתית, אנושית, לא מאמין", אמר ל"הארץ" הרב אליהו שהשתתף בביקורים אצל האדמו"רים וחזר נפעם. "באותו מוצאי שבת שבה הרב יוסף כינה אותנו בית של גויים, הוא היה רק הרמקול. הוא לא מכיר את בנט, הוא לא מכיר את בן דהן, מישהו ניפח לו את הראש כל השבת. הם שרפו את המועדון והם צריכים לעבור תהליך אמיתי של תשובה, הם צריכים להכיר שיש עולם תורה לגיטימי גם מחוץ לרב יוסף".

המנהיגות הליטאית, לעומת שתי אלה, יושבת על הגדר וחוששת לעמוד בחזית המאמצים עם בנט. "יתד נאמן", ביטאונה של "דגל התורה", לא התאפק השבוע והפגין את יחסו הפטרוני כלפי הד"לים (דתיים-לאומיים, בכינויים המלגלג): "מפלגת הבית היהודי יכולה לקנות את עולמה אם תצטרף למאבק מול כוונות הזדון של לפיד", נכתב שם השבוע במאמר מערכת, "למען נבחרי מפלגה הזו ולמען בוחריה לא נביא את דברי גדולי הדורות על חשיבות לומדי התורה והצורך לאפשר להם ללמוד באין מפריע, כי לרבים מהם אין הדברים הללו אומרים הרבה".

אם הרבנים הדתיים לאומיים יישרו קו עם החרדים ואולי יגיעו להסכם, הקרדיט לאדמו"רים החסידיים ובראשם לרבי מגור, שמנסה לחזור לקדמת הבמה אחרי שנים של תרדמת ציבורית. אירוח הרבנים הציונים הוא רק חלק מהפעלתנות שלו בחודש האחרון, שכללה גם השכנת שלום במפלגה השכנה, ביקור יוצא דופן אצל הרב עובדיה יוסף וכינוסה היום של מועצת גדולי התורה החסידית, אחרי שנים של שקיעה.

האם יוצא משהו מהפגישות הללו חוץ מאווירה חיובית? לא בטוח. אחד הרבנים הדתיים-לאומיים אמר, עם שובו מבית אחד האדמו"רים, כי "דווקא במפגש הזה ראיתי שהאדמו"רים קצת מנותקים. הרושם הוא שחברי הכנסת לא מספרים להם מה המציאות האמיתית בשטח. התורה יקרה לנו לא פחות מאשר לחרדים, אבל אני מודה שהפגישה הזאת הבהירה לי שאנחנו די קרובים גם ליאיר לפיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ