נתניהו הודיע לבנט כי ייפגש איתו רק בשבוע הבא

ראש הממשלה הספיק לקיים פגישות עם יאיר לפיד, שלי יחימוביץ' וזהבה גלאון, אך עדיין לא פינה זמן ליו"ר הבית היהודי, כשבועיים לאחר הבחירות

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים77
יהונתן ליס

מערכת היחסים העכורה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין מנהיג הבית היהודי, נפתלי בנט, מוסיפה להעיב על המשא ומתן הקואליציוני. נתניהו הודיע היום (חמישי) לבנט על כוונתו לקיים פגישה ראשונה עמו רק בשבוע הבא, כשבועיים אחרי הבחירות.

בזמן שנתניהו מעכב את פגישתו עם בנט, הוא הספיק לקיים שתי פגישות שארכו במצטבר חמש שעות עם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, השנייה מבניהן התקיימה היום. נתניהו הספיק להיפגש גם עם יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', ועם יו"ר מרצ זהבה גלאון שהבהירו לו כי אין בכוונתן להצטרף לקואליציה שלו.

לאורך התקופה האחרונה ניהלו בנט ונתניהו קשר קריר וזניח בלבד. ראש הממשלה ניהל שיחת נימוסין קצרה עם יו"ר הבית היהודי לאחר הבחירות וביום שלישי האחרון, לאחר השבעת הכנסת, השניים לחצו יד רפה מול המצלמות. "נתניהו הכריז שהוא רוצה את בנט בממשלתו, אבל נותן לו להתייבש ומשפיל אותו. האם הם יוכלו לעבוד ביחד? ממש לא ברור", אמרו היום גורמים בליכוד.

איור: עמוס בידרמן

בינתיים, בליכוד ביתנו סימנו את אורי אריאל, מס' 2 בבית היהודי ומי שמכהן כראש צוות המשא ומתן הקואליציוני של המפלגה, בתור ה"צינור" הפוליטי בבית היהודי מולו מתנהלים המגעים. בליכוד ציינו היום כי נתניהו מתכוון לפגוש בשבוע הבא גם את נציגי המפלגות החרדיות שעמן לא נפגש עד כה.

כך או כך, למעלה משבועיים אחרי הבחירות, הקואליציה החדשה של ראש הממשלה רחוקה מגיבוש. גורמים בליכוד העריכו כי המשא ומתן הקואליציוני יימשך עד סמוך למועד הסופי שמתיר החוק לצורך הקמת הממשלה. צוות המשא ומתן של הליכוד-ביתנו נפגש במהלך השבוע החולף עם נציגי כל הסיעות המבקשות להצטרף לממשלת נתניהו, אך לפי שעה אלה הציגו עמדות פתיחה ראשוניות בלבד. הבית היהודי, למשל, החלו רק השבוע ללמוד את המתווים השונים לחוק השוויון בנטל ולא ידעו לומר מהו המתווה אותו יסכימו לקדם במסגרת הקואליציה החדשה.

במפלגות אחרות דיווחו כי בינתיים לא הועברו טיוטות כלשהן, ולא ברור באילו מבין הנוסחאות יבחר הליכוד בתחום השוויון בנטל, שינוי שיטת הממשל או כל נושא אחר שעלה בסבב הראשון של המפגשים של צוותי המשא ומתן. "הכדור נמצא בידיים של נתניהו. הוא צריך להכריע איזו קואליציה הוא רוצה להקים ורק אחר כך יהיה אפשר להתקדם בנושאים האחרים", אמרו היום גורמים ב"יש עתיד" אחרי פגישתם של רה"מ ויאיר לפיד. גם שם העריכו שהמשא ומתן יימשך עד "הדקה התשעים".

השניים נפגשו הבוקר בפעם השנייה מאז הבחירות. הפגישה היום, ממש כמו הפגישה הראשונה ביניהם, ארכה שעתיים וחצי ובהודעה משותפת שפרסמו, השניים ציינו כי המפגש נערך באווירה טובה מאוד. שני המנהיגים, שמעוניינים לייצר קואליציה משותפת, ניסו בפגישה לחזור למתווה של דיונים ענייניים לאחר סדרה של עימותים ומאבקי כוח מאז הבחירות. שיאם, כך נראה, בהתבטאות פומבית של שר החוץ, אביגדור ליברמן, בישיבת סיעת הליכוד ביתנו ביום שלישי האחרון, בנוכחות ראש הממשלה. "אני חייב לציין חידוש אחד שלא ראיתי קודם", אמר ליברמן. "בפעם הראשונה אני רואה אנשים שיום למחרת הבחירות לא מדברים על טובת המדינה אלא על איך להיות ראש ממשלה".

באופן פומבי, מקורביו של ראש הממשלה טוענים כי הוא מעוניין להקים את הקואליציה הרחבה ביותר האפשרית, הכוללת את המפלגות החרדיות, הבית היהודי, יש עתיד, התנועה וקדימה. אולם גם במפלגת השלטון הביעו בימים האחרונים ספק באשר ליכולת להושיב את כל הסיעות סביב שולחן אחד. לפיד מוכן לחבור לממשלה כזאת רק אם ראש הממשלה יקבל סדרת תנאים משמעותית: קיצוץ חד במספר השרים וביטול מוסד השרים ללא תיק, קידום המתווה מרחיק הלכת שגיבשה המפלגה לשוויון בנטל וחידוש המשא ומתן המדיני.

בפגישה שקיים היום עם ראש מרצ, זהבה גלאון, נתניהו "התלונן" על הקושי בגיבוש הקואליציה החדשה. "אני אצטרך להקים שלוש קואליציות שונות", אמר נתניהו בהתייחסו לדרישות הסותרות בנושאי התהליך המדיני, החקיקה החברתית וסוגיית השוויון בנטל.
גלאון הבהירה לנתניהו כי מפלגתה לא תצטרף לקואליציה בראשותו, אך תתמוך מבחוץ במהלכים שתנקוט הממשלה לקידום המשא ומתן המדיני והצדק החברתי.

פרס, לפיד ונתניהו בהשבעת הכנסתצילום: רויטרס

גלאון דחקה בנתניהו לאמץ את יוזמת השלום הסעודית כמתווה לתהליך המדיני שיקדם. "נתניהו צריך להיות ראש הממשלה הראשון שמאמץ את התוכנית הסעודית, שרק אתמול אמר עליה יורש העצר הסעודי כי היא עדיין על השולחן וכי היא מהווה בסיס לכל יוזמה מדינית", אמרה גלאון בצאתה מן הפגישה.

"ממשלת נתניהו לא תוכל לקדם את גם את התהליך המדיני וגם את השוויון בנטל, בלי שלפיד יהיה חלק מהממשלה", אמר היום גורם בליכוד המעורה במשא ומתן. "יש כעת הזדמנות אמיתית להתניע את התהליך המדיני ולעשות שינוי אמיתי בשוויון בנטל. אחרי ששלי יחימוביץ' הבהירה לנתניהו שלא תחבור לממשלתו, לפיד הוא האופציה האחרונה. כדי לקדם את תהליך השלום, יש צורך בחרדים בממשלה אבל כדי לקדם את נושא השוויון בנטל נתניהו לא יוכל להסתמך על החרדים בלבד. נתניהו הבהיר שהוא רוצה ממשלה רחבה עם ציפי לבני, הסיעות החרדיות בנט וכמובן עם יאיר לפיד".

בצל המתיחות בין המפלגות: בנט וישי שוחחו

אחרי תקופה ארוכה של מתיחות קיימו ביניהם היום שר הפנים אלי ישי ונפתלי בנט שיחת טלפון ראשונה בניסיון לבחון את הידוק שיתוף הפעולה בין המפלגות. ישי יזם את השיחה בניסיון ללבן את חילוקי הדיעות ולפוגג את המתיחות בין המפלגות. ישי הדגיש בפני בנט את הצורך בשיתוף פעולה בין המפלגות והבטיח כי ש"ס תפעל להידוק היחסים. בסיום השיחה, קבעו השניים כי יפגשו כבר בימים הקרובים.

השיחה בין השניים התאפשרה לאחר ששלושת ראשי ש"ס פרסמו בצהריים הודעת הבהרה משותפת ולפיה הם אינם עומדים מאחורי מאמר משתלח בבית היהודי שפורסם אתמול בבטאון המפלגה "יום ליום". "הדברים שנכתבו ב'יום ליום' לא נתבקשו ולא אושרו על ידי איש בהנהגה של ש"ס והינם על דעת הכותבים בלבד. בעת הזו, לנוכח האתגרים העומדים לפתחנו, יש למצוא את המאחד ולא חלילה את המפריד. עלינו לפעול כגוש אחד למען הערכים המשותפים: הגברת הזהות היהודית, שמירה על עולם התורה ושאיפה לאחדות בעם", הודיעו ישי, אריה דרעי ואריאל אטיאס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ