לפיד בנאומו הראשון בכנסת: "10% מהאוכלוסייה לא יכולים לאיים על הציבור"

לפיד התייחס בנאומו לכך שהחלטות הכנסת צריכות להשפיע על כל הציבור הישראלי. היום נפגשו לראשונה נתניהו ובנט בפגישה שהוגדרה "עניינית"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

יו"ר מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד, נשא היום את נאומו הראשון בכנסת על רקע המשך המשא ומתן להרכבת הממשלה החדשה. מוקדם יותר היום נפגש ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט. שני הצדדים הגדירו את הפגישה כ"עניינית", אך בהודעות לעיתונות שפורסמו על ידי הצדדים התגלו מחלוקות רבות.

בנאומו הראשון בכנסת בחר לפיד לדבר על בעיית המשילות במדינת ישראל וציטט את נאום הפרישה של דוד בן גוריון מן הכנסת השלישית לפני 61 שנה. "הדבר שמוטל לפנינו ומפורק לרסיסים הוא יכולתה של המדינה לפעול כריבון מול האוכלוסיות השונות. אנחנו אנשים שונים זה מזה. ויש יופי רב בפסיפס המורכב והצבעוני הזה ולא הייתי רוצה לחיות במדינה שבה כולם יוצרו באותו פס ייצור", אמר לפיד, שהוסיף כי ההבדלים ביננו נהפכו ברבות השנים לשיתוק משילות.

לפיד אמר גם כי לפני 61 שנה נשא דוד בן גוריון נאום על משבר הממלכתיות והוסיף כי "משבר הממלכתיות חזר בגלל שאיבדנו את אמוננו ביכולתה של המדינה להחליט החלטות ולהגיד לקבוצות שיש דברים שהם מותר ואסור".

ח"כ יאיר לפיד בנאומו הראשון בכנסתצילום: מיכל פתאל

לפי לפיד, "תקציבי החינוך, הרווחה ואפילו הבריאות לא נקבעים על פי צרכים אלא על פי לחצים קואליציוניים".עוד הוא אמר כי קיימים תריסר משרדים ממשלתיים מיותרים. הוא התייחס גם לאוזלת היד של מוסדות המדינה במלחמתם בפורעי חוק בשומרון ובפעילות למיגור תופעות אלימות בכפרים ערבים. "זו לא דמוקרטיה. זו אנרכיה", אמר לפיד.

לפיד התייחס גם לקיפאון המדיני וקרא לשוב במהרה למשא ומתן עם הפלסטינים. לדבריו, אם הכנסת לא תוביל את החזרה למשא ומתן המדיני, היא תפר את ההתחייבות כלפי הבוחר. "הדיון על השלום הוא אולי הנוקב ביותר שעלינו לנהל, אבל הוא לא יכול להתנהל תחת איומי אלימות והפרת חוק. אדם צריך לציית להחלטה אפילו אם היא נוגדת את כל מה שקדוש בעיניו", אמר. לפיד התייחס גם לסוגיית השוויון בנטל ואמר כי "לא תהיה מלחמת אחים, כי 10% מהאוכלוסייה לא יכולים לאיים על שאר הציבור".

לפיד התייחס מוקדם יותר היום למשא ומתן הקואליציוני שמנהלת מפלגתו. לדבריו, "אנחנו בעיצומו של משא ומתן. 99.99% ממה שנכתב בתקשורת לא באמת קורה. הצגנו את כל העקרונות שלנו בנושא השוויון בנטל ומבנה הממשלה. היו לי שתי פגישות טובות מאוד עם ראש הממשלה. אנחנו מכירים עוד מקודם ומסתדרים מצוין".

לדברי לפיד, "אין כרגע דיון על תיקים. כל הדיווחים על חלוקת תיקים שקוראים בכלי התקשורת זה ספקולציות שלא קשורות לנו".

בנט ולפיד בטקס ההשבעה בכנסת, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

בתוך כך, נתניהו, נפגש היום לראשונה עם ח"כ נפתלי בנט אחרי נתק של חמש שנים. עם תום הפגישה דיווחו השניים על אווירה עניינית, אבל עיון בהודעה לעיתונות שהוציא הליכוד אחרי הפגישה מאפשר הצצה לעומק העימות בין השניים.

בהודעה שפרסם הליכוד בעקבות פגישתם של נתניהו ויאיר לפיד בשבוע שעבר, נכתב כי זאת ״התנהלה באווירה טובה מאוד״. פגישתם של בנט ונתניהו הוכתרה על ידי הדוברת ״פגישה עניינית״.ב הודעה אחרי הפגישה עם לפיד - פגישה שניה בתוך שבועיים - נמסר כי ״נקבע כי פגישה נוספת בין השניים תתקיים בקרוב״, ואילו בתום הפגישה עם בנט נמסר רק כי השניים ״קבעו להמשיך בהידברות בימים הקרובים״.

במקביל, יו"ר העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', דחתה פרסומים על כך שתחבור לממשלת נתניהו תמורת מינויה לשרת האוצר. "מאז הבוקר מתפרסמות שמועות על כך שאם יוצע לי תיק כזה או אחר העבודה תצטרף לממשלה. אין לזה כל שחר. מי שמתעקש להפוך זאת למאבק על תיקים שוגה. אלה לא התיקים, אלא הדרך. מפלגת העבודה לא תהיה קבלן הביצוע של ממשלת נתניהו". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ