הליכוד: הצענו לבנט "הצעה נדיבה"; בבית היהודי מכחישים

בליכוד-ביתנו טענו כי הציעו לבית היהודי שורה של תיקים בכירים ובהם תיק החינוך, אך במפלגה אומרים כי מדובר בניסיון להלחיץ את לפיד החושק בתיק

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מבוכה בעיצומו של המשא ומתן הקואליציוני: גורמים מוסמכים בליכוד אמרו היום (שלישי) כי צוות המשא ומתן שלהם הגיש לבית היהודי הצעה נדיבה, הכוללת שורה של תיקים בכירים, בתנאי שתודיע על חבירתה לממשלת נתניהו בתוך 48 שעות. על פי ההצעה, הבית היהודי תקבל את תיק החינוך, תיק כלכלי בכיר נוסף, תיק הדתות ואת תפקיד סגן שר הביטחון בתמורה להצטרפותם המהירה של חבריה.

אלא שבבית היהודי דחו היום את הטענות על הסף והבהירו כי הצעה כזאת כלל לא הוגשה להם. "ההצעה היחידה שעוד לא שמענו עליה בתקשורת היא רוטציה לראשות הממשלה, אבל יש לנו סבלנות", אמרו בבית היהודי. גורמים במפלגה העריכו שהמידע שהופץ נועד להלחיץ דווקא את מפלגת יש עתיד ולאותת ליו"ר, ח"כ יאיר לפיד, כי תיק החינוך בו הוא חושק עשוי לעבור לידיה של מפלגה אחרת.

יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, הבהיר הערב כי הוא דבק בשיתוף הפעולה עם יש עתיד. "יש מכנה משותף משמעותי ביני ובין לפיד: שוויון בנטל, כלכלה חזקה ושירות אזרחי לחרדים. יש לנו כיוון משותף, אנחנו לא מסכימים על הכול, אבל יש לנו הרבה מן המשותף". בנט אמר את הדברים בפני ועידת הנשיאים במלון ענבל ורמז על כוונותיו לחיזוק החיבור ללפיד במגעים להקמת הקואליציה: "לישראל יש חלון הזדמנויות נדיר של פעם בדור להרכיב קואליציה שתשנה את אופן הדברים".

נפתלי בנט נואם בכנסתצילום: מיכל פתאל

בנוסף, בנט נשא היום את נאום הבכורה שלו במליאת הכנסת. בנאומו, דחה בנט כל אפשרות להסדר שיוביל להקמת מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל. "אנחנו חייבים לבחור בדרך של אמונה בצדקת דרכנו: לדעת שאדמת אבותינו אינה פיסת נדל"ן, ואין לי שום צורך לדבר על עומק גיאו אסטרטגי כדי להסביר למה היא חשובה לי”, הוא אמר. "אני גר ברעננה ומרגיש בטוח כשהאחים שלי שומרים עליי מהרי בנימין והשומרון. אין מקום בחלקת האלוהים הקטנה והמקסימה שלנו למדינה נוספת. זה לא יקרה. אבל חברים, לפני כל דיון על שטחים, צריך לומר: ארץ ישראל שייכת לעם ישראל. עכשיו בואו נתווכח".

בנט התייחס בנאומו למחויבותו להגברת השוויון בנטל. לדבריו, "אחיי החרדים, גם שירות בצבא זוהי מצווה. לא פחות מכך". הוא קרא לחברי הכנסת החדשים להתאחד כדי לקדם ביחד מטרות משותפות. “בפעם הראשונה יש 47 חברי כנסת חדשים, מספר שיא, שיוצרים תמהיל מיוחד של נבחרי ציבור שאינו כבול לבליל מחויבויות: לקבלני קולות, לטייקונים, לוועדי עובדים, וגם לא לקיבעון מחשבתי. אפשר ליצור שותפויות שחשבנו בעבר שהן בלתי אפשריות, כדי להביא לעם ישראל הישגים שנראו לנו עד כה בלתי אפשריים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ