יוסי ורטר

המילון העברי אינו מספק פירושים למלה "התחרבש". אבל אין הגדרה קולעת מזו לתאר את מצבו של בנימין נתניהו, ארבעה שבועות אחרי הבחירות לכנסת ה-19. הוא פתח את מערכת הבחירות במצב אידיאלי: כמועמד המתאים ביותר לראשות הממשלה, ראש רשימה בת 42 מנדטים וללא מתחרים ריאלים על התפקיד. ההנחה הרווחת היתה שביום שאחרי, הדילמה שלו כמרכיב הממשלה תהיה כשל ילד להורים עשירים בחנות צעצועים: רק לבחור את הפריטים שחשקה נפשו, ולהרכיב מהם בנחת את ממשלתו השלישית.

חודש מאז הבחירות ושבועיים וחצי אחרי שקיבל את המנדט מנשיא המדינה, נתניהו עדיין אינו יכול להציג ולו הסכם קואליציוני אחד לרפואה, שלא לדבר על קווי יסוד לממשלה ה-33. נראה שנצח חלף מאז ה-22 בינואר. אי אפשר אפילו לומר שיש משבר במשא ומתן הקואליציוני בין הליכוד-ביתנו לשותפותיה המרכזיות, כי לא מתנהל משא ומתן שכזה. מה שמחליף אותו הם בעיקר ספינים, האשמות, ברוגזים ועלבונות - אמיתיים ומדומים.

הציר בין יאיר לפיד לנפתלי בנט - שנתניהו בנה במו ידיו כאשר השפיל, עלב, הרחיק ובודד את יו"ר הבית היהודי - מחזיק מעמד. בנט רק רצה קצת יחס חם והצעה סבירה בתמורה לכניסתו לממשלה על 12 המנדטים שלו. מזמן הוא היה יכול להיות חלק ממנה. אבל תודות לאנרגיות השליליות הזורמות כלפיו מהבית ברחוב בלפור, הוא דבק (בינתיים לפחות) בבריתו עם לפיד. אתמול בכנסת, איש-איש בסיעתו, שני הפוליטיקאים הטריים זמרו זמירות זהות שכוונו לעברו של ראש הממשלה ומטרתן היתה לאותת לו: אנחנו שנינו באותו הכפר, ואתה לא תפריד בינינו.

ובכל זאת יש ביניהם שוני גדול: ללפיד יש חיים באופוזיציה. לבנט אין שם תוחלת. הציבור שלו לא יסלח לו, אם הוא יהיה זה שימנע הקמת ממשלת ימין בראשות נתניהו, ויביא לבחירות חדשות שבהן השמאל עשוי לעלות. סופו הפוליטי יהיה מהיר ומרהיב כמו מטאוריט שנוחת על כדור הארץ.

התרופה או סם הנגד שנתניהו מנסה לרקוח על מנת לשבור את החזית המאוחדת, הלא היא שלי יחימוביץ', אינה משתפת פעולה לפי שעה. אתמול טיפסה ראשת העבודה גבוה יותר על ראש העץ כשהצהירה בפעם המי-יודע-כמה שמפלגתה לא תהיה אמצעי מניעה למדיניותו הכלכלית-חברתית של נתניהו.

מן הלאו אפשר ללמוד על ההן: אם נתניהו יסכים לערוך שינויים מרחיקי לכת במדיניותו הכלכלית ובנוסף להציע ליחימוביץ' את תיק האוצר, היא עשויה לשנות את דעתה. בינתיים, הוא לא עשה לא זאת ולא זאת. השיחות ביניהם לא הבשילו לכלל משא ומתן. מתקבל הרושם שבינתיים הוא משתמש בה כאמצעי הפחדה כלפי בנט ולפיד. זה עוד יכול להשתנות. נתניהו כבר המיר את דתו בכמה עניינים מרכזיים. הוא יכול לעשות כך גם בתחום הכלכלי-חברתי.

היחידים שמוכנים לקפוץ למיטתו הקואליציונית של נתניהו בכל רגע, הם החרדים (ש"ס ויהדות התורה) מכאן, והקדימאים בעבר ובהווה (ציפי לבני ושאול מופז) מכאן. המגעים עם לבני כמעט והבשילו להסכם קואליציוני. היא אינה מהווה בעיה. הבעיה הם החרדים, שללא יחימוביץ' מותירים את נתניהו בלי ממשלה.

בעוד כשבוע וחצי יבוא נתניהו לנשיא פרס ויבקש את מלוא הארכה: 14 ימים. עוד לפני כן הוא יצטרך להכריע לאן מועדות פניו: ממשלה עם חרדים, יחימוביץ', לבני ומופז. או ממשלה ללא חרדים, עם לפיד ובנט. או להפריד את בנט מלפיד, לצרף אותו לחרדים, ואליהם את לבני ומופז. בשלב זה, אין איש, כולל נתניהו, שיודע איך תראה ממשלתו ב-15 במארס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ