4 שבועות לאחר הבחירות, המו"מ במבוי סתום

נפתלי בנט, שהיה "המנודה" של נתניהו, קיבל הזמנה להצטרף ראשון לממשלה. דווקא לפיד המחוזר קיבל מסר שיסתדרו בלעדיו

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ארבעה שבועות חלפו מאז הבחירות, וראש הממשלה, בנימין נתניהו, מתקשה להרכיב את ממשלתו השלישית. לאורך ארבעת השבועות האחרונים השתנה יחסו של נתניהו ליש עתיד ולבית היהודי מן הקצה אל הקצה. בעוד שבתחילת הדרך נתניהו ליטף את יש עתיד ומנהיגה יאיר לפיד, כיום הוא עושה כל שביכולתו כדי לאותת שבכוונתו להסתדר גם בלי 19 הח"כים שלה בקואליציה. מנגד, הבית היהודי, שהתחילה כמפלגה מנודה, בשל העימות האישי החריף עם מנהיגה בנט, הפכה בימים האחרונים ליקירת הליכוד: צוות המשא ומתן של המפלגה הציע לבנט להיות ראשון החותמים על ההסכם הקואליציוני, תמורת תיקים משמעותיים.

אלא שעל פי הצהרותיהם הפומביות של חברי הכנסת לפיד, בנט ושלי יחימוביץ' אתמול, יש פער של ממש בין הספינים והמסרים המועברים לתקשורת על התקדמות המשא ומתן, לבין שקורה בפועל. בשלוש המפלגות, כמו גם בליכוד ובישראל ביתנו, העריכו בימים האחרונים כי נתניהו יתקשה לגבש את ממשלתו לפני הדד-ליין - המועד האחרון שיכול נשיא המדינה לאפשר לו - ה-16 במארס.

בנט ולפיד הציגו אתמול חזית אחידה - וטענו שהמשא ומתן תקוע - זאת בזמן שהתקשורת הרבתה לתאר בשבועות האחרונים פעלתנות יתר בגזרת נתניהו וצוות המשא ומתן. הפער בין שני הצדדים מלמד שעיקר הדיווחים נסבו על ספינים וצעדי סרק, שלא קידמו את נתניהו באופן משמעותי עד כה.

כך, נתניהו סימן את לפיד כיקיר הקואליציה שיקים כבר ביום שלאחר הבחירות. בנאום הראשון שנשא, נתניהו הציג את עיקרי המצע של לפיד כבסיס לממשלה שיקים. במקביל, הוא מיהר ונפגש פעמיים עם לפיד. אחת הפגישות התקיימה יומיים לאחר הבחירות, עוד לפני שהנשיא הטיל עליו את הקמת הממשלה. השניים גם פרסמו הודעה המשבחת את מערכת היחסים ביניהם. כלי התקשורת פרסמו ספקולציות על כך שלפיד מתכוון לדרוש את תיק החוץ, בעקבות ההישג המשמעותי שלו בבחירות.

אלא שמאז ירח הדבש הזה, נתניהו נקט כלפי לפיד מדיניות מרחיקה. בסביבתו מתחו ביקורת על ראיון שבו הודיע לפיד שבכוונתו להתמודד על ראשות הממשלה בבחירות הבאות. "למה שנתניהו יהפוך אותו לשותף מרכזי, אם הוא יודע שבכוונתו לחתור תחתיו ולפרק את הממשלה בעיתוי שבו יחשוב שיש לו סיכוי להביס את נתניהו?", שאלו. מנגד, אמרו מקורבים ללפיד, "נתניהו לא היה צריך את הראיון כדי לדעת שלפיד, כמו מרבית השותפים האפשריים, מתכוונים להחליף אותו ביום מן הימים, גם ליברמן עשוי לנסות ולעשות זאת".

הקש ששבר את גב הגמל היה כנראה התחזקותה של הברית שכרתו בנט ולפיד ביניהם. משיתוף פעולה לא מחייב, הפך הקשר בין השניים לציר שנועד למנוע מנתניהו כל אפשרות להקים ממשלה חלופית לממשלה בהובלתם. הברית גרמה לנתניהו להפוך את עורו. כעת הליכוד עושה כל מאמץ כדי לקרב את בנט, חרף מערכת היחסים המעורערת בין השניים.

לפני ארבעה שבועות, נתניהו עשה כל שביכולתו כדי לגרום לבנט לחוש דחוי ומנודה: נתניהו התקשר לברך אותו על הישגו בבחירות רק שבוע לאחר שהסתיימו. הוא נפגש איתו רק פעם אחת מאז והבהיר שאין בכוונתו לקיים עמו פגישה נוספת. אלא שבימים האחרונים השתנה הטון בליכוד. צוות המשא ומתן שיגר למפלגה - באמצעות התקשורת - הצעה להפוך למפלגה הראשונה שתחבור לממשלה תמורת תיקים משמעותיים. בין היתר, נתניהו הציע לבנט את תיק החינוך. ההצעה הזאת גרמה לבנט להבין שמדובר במהלך סרק שנועד לפצל את הציר שלו ושל לפיד, משום שתיק החינוך הוא אחת הדרישות המרכזיות של יש עתיד.

בימים האחרונים ניסו בליכוד לאותת ללפיד בכל דרך שהם פועלים כדי להקים ממשלה בלעדיו בניסיון לזרז את כניסתו לקואליציה. כך, הפיצו במפלגה ספין לפיו נתניהו חותר להקמת ממשלה דווקא עם העבודה. אלא שיו"ר העבודה, שלי יחימוביץ', סירבה פעם אחר פעם לפתוח במשא ומתן, והבהירה למפלגות האחרות כי מרחב התמרון של נתניהו מצומצם מכפי שהוא מצהיר.

ספין נוסף שהפיץ הליכוד, הוא על כוונה לגבש ממשלה עם החרדים ולבני, ללא לפיד, ולאלץ את בנט לחבור אליהם - אחרת נתניהו יעדיף ללכת לבחירות. "נתניהו מאיים באקדח ריק: כל הסקרים שנערכו בתקופה האחרונה מראים שכוחו של נתניהו נחלש משמעותית מאז הבחירות, וכוחו של לפיד עלה", אמרו ביש עתיד ובבית היהודי.

בליכוד תקפו אתמול בזעם את הטענות של לפיד ובנט והאשימו אותם בתיאום הצהרות. "מספיק היה לראות את ההודעות המתואמות שפרסמו, כדי להבין שבנט ולפיד פועלים ביחד נגד הניסיונות של נתניהו לגבש קואליציה", אמרו במפלגה. "בניגוד לדבריהם, צוות המו"מ דווקא דן איתם על השוויון בנטל ועל נושאים מדיניים וביטחוניים, כך שלא רק הציעו להם תיקים אלא דנו בענייני מהות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ