מנהיג הציבור החרדי-ליטאי: אין מקום לפשרה בגיוס תלמידי ישיבות

אל מול ריבוי התוכניות לגיבוש מתווה בנושא השוויון בנטל, משרטט הרב שטיינמן במאמר ביתד נאמן קו אדום שלא מותיר מקום למשא ומתן: "בנפשנו הדבר"

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

אל מול ריבוי התוכניות והמתווים השונים בנושא גיוס החרדים, בכיר המנהיגים החרדים משרטט הבוקר (שלישי) קו אדום חדש שלא מותיר מקום למשא ומתן: "אין שייך בזה שום פשרה, כדי שחס וחלילה לא תיפסק תורה מישראל", כך כותב מנהיג הציבור החרדי-ליטאי הרב אהרן לייב שטיינמן במכתב המתפרסם בביטאונו "יתד נאמן".

"לימוד תורה", כתב, הוא "עיקר חיותינו ותפקידנו בחיים, ואם יבטלו מאתנו דבר זה, זה האסון הכי גדול עלינו שלא נוכל לקיים רצונו יתברך כראוי, ובנפשנו הדבר". הרב קרא בהמשך השבוע לקיים תפילות של הורים וילדים בתענית אסתר, ביום חמישי הקרוב, "לביטול הגזירה מעלינו".

המכתב מגיע על רקע הניסיונות להשיג את תמיכת המפלגות החרדיות למתווי גיוס מתונים, כמו זה שחיבר פרופ' יוג'ין קנדל ואומץ באופן רשמי על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו. יש עתיד והבית היהודי כבר דחו את המתווה הזה, בטענה כי הוא מקל מדי ולא יביא לשינוי משמעותי מספיק לשיטתם, והבוקר מצטרף למתנגדים מהעבר השני גם הרב שטיינמן, בעמדה שתחייב את יהדות התורה, ותקשה על ש"ס לאמץ עמדה עצמאית, אם מתווה פשרה כלשהו יעמוד על הפרק.

לרב שטיינמן טיעונים אידיאולוגיים ומעשיים נגד גיוס בני ישיבות. היות שהלימוד "עיקר חיותינו ותפקידינו", הרב מונה טיעונים מעשיים כגון ש"קשה להתחיל" ללמוד תורה בגיל מבוגר, אחרי שירות צבאי, וכי "כדי להגיע לגדלות בתורה צריך לעמול על זה קשה הרבה שנים, והשנים האלה הם הקובעים לכל בחור לכל החיים שלו".

אבל גם אם מתגברים על המכשולים הללו, השירות בצבא פסול מעיקרו. "עצם השהות במסגרות הצבא גורם לסכנה רוחנית גדולה ה' ירחם, וזה הרי ההיפך ממה שאנו מחנכים את בנינו". זוהי עמדה חדשה יחסית של הרב שטיינמן, שבעבר כבר צוטטה מפיו בעל פה, אבל כעת נכתבת על ידו באופן רשמי. ובהמשך אליה, במכתבו רומז הרב שטיינמן כי הדרישה לגייס חרדים נובעת מרצון לשנות את אורח חייהם, ולא מצורך לאומי. "אנו פונים לממשלה שיניחו לנפשותינו ולא ינסו לשנות אותנו וייתנו לנו את האפשרות להמשיך בדרכנו ואי שייך בזה שום פשרה כדי שחס וחלילה לא תיפסק תורה מישראל".

בשבוע שעבר חשף "הארץ" את הניסיונות של פרופ' ידידיה שטרן, סגן נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה, לקדם הצעה משלו לגיוס חרדים. הצעתו הונחה באמצעות מתווכים על שולחנו של הרב שטיינמן, שלא פסל אותה על הסף אך גם לא אישר אותה. ההערכה היא כי המכתב שפורסם הבוקר מבהיר בין היתר את העמדה הרשמית גם לנוכח הצעתו של שטרן.

הרב שטיינמן (יושב משמאל)צילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ