בניית הקואליציה |

לבני בממשלה, ש"ס מדווחת על התקדמות משמעותית במו"מ

התנועה חתמה על הסכם קואליציוני עם הליכוד. ליו"ר לבני הובטחה מעורבות במו"מ המדיני ותיק נוסף - ככל הנראה הגנת הסביבה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בדיוק חודש לאחר הבחירות, נחתם הערב (שלישי) הסכם קואליציוני ראשון בדרך להקמת ממשלתו השלישית של בנימין נתניהו. יושבת ראש התנועהציפי לבני, ונתניהו קיימו הערב מסיבת עיתונאים בה הכריזו על הצטרפות התנועה לקואליציה. במקביל, אמר בכיר בש"ס ל"הארץ" כי חלה התקדמות משמעותית במשא ומתן לקראת סיכום עם הליכוד על הצטרפות לממשלה. עם זאת הבכיר ציין כי ראש הממשלה "יצטרך לרכך עוד את מתווה קנדל לגיוס חרדים". 

מלשכתו של אחד מיושבי ראש ש"ס, חבר הכנסת אריה דרעי, נמסר כי הוא שוחח היום עם לבני ובירך אותה על הצטרפותה לממשלה, וכי לבני מסרה לו כי היא מצפה שש"ס תחתום גם היא על הצטרפותה לקואליציה בימים הקרובים. "לבני ודאי תתרום רבות מניסיונה למען האתגרים העומדים לפנינו", אמר דרעי, "מדינת ישראל זקוקה היום לממשלה שתאחד בין חלקי העם ולא תגרום למחלוקות ולשיח של פסילת האחר".

לפי ההסכם הקואליציוני בין התנועה לליכוד (לקריאת ההסכם המלא), לבני תמונה לשרת משפטים, תהיה חברה בקבינט המדיני- ביטחוני, וכן תנהל את המו"מ המדיני. התנועה, המונה 6 מנדטים, תקבל גם תיק נוסף בממשלה, ככל הנראה התיק להגנת הסביבה.

לבני ונתניהו במסיבת העיתונאיםצילום: מיכל פתאל

ואולם חרף מינויה של לבני לניהול המו"מ המדיני, ההסכם בין הסיעות לא מעגן עם זאת את עקרונות נאום בר אילן ולא קורא להסדר במתווה שתי מדינות לשני עמים. "לא כותבים בהסכם קואליציוני כיצד ייראו תוצאותיו של המשא ומתן", נימקו היום בתנועה. על פי ההסכם בין הצדדים, נתניהו יסמיך את לבני לשמש "הנושאת והנותנת" הבלעדית מטעם הממשלה עם הפלסטינאים, במטרה להגיע להסדר מדיני עמם עם תום הסכסוך. נתניהו ימנה נציג בכיר מטעמו לדיונים והוא ילווה את המשא ומתן באופן קבוע וישתתף בכל הפגישות והדיונים.

ההסכם הקואליציוני מבהיר כי נתניהו לא יקיים משא ומתן מקביל בציר שיעקוף את לבני. כדי להעניק ללבני את האמצעים הדרושים, נתניהו ינחה את משרדי הממשלה, זרועות הבטחון והמודיעין לשתף עמה פעולה לצרכי קידום תהליך השלום בכך שיתנו לה את המידע והסיוע הנדרשים לכך. במקביל, "שר החוץ ינחה את משרדו לתת עזרה משפטית, דיפלומטית ולוגיסטית לשם פגישות עם גורמים בינלאומיים הנוגעים ישירות למשא ומתן". אם יושג הסכם, הוא יובא להכרעת הממשלה והכנסת ויינתן לחכי"ם חופש הצבעה בנושא. אם יהיה בכך צורך הוא אף יובא למשאל עם.

מתוקף תפקידה כשרת המשפטים, לבני תכהן גם כיו"ר ועדת השרים לחקיקה ותשמש חברה בקבינט המדיני בטחוני (שיכונה מעתה "ועדת השרים לענייני בטחון לאומי"). לבני תצטרף לפורומים הממשלתיים השונים לעניינים מדיניים ומדיניים ביטחוניים. לאחר כינון הממשלה יוקם צוות שרים לעניין תהליך השלום עם הפלסטינים בראשות ראש הממשלה ובהשתתפות שרת המשפטים, שר הביטחון ושר החוץ. כמו-כן, לבני לא הביעה דרישות ברורות באשר למתווה החוק לשוויון בנטל או לשינוי שיטת הממשל והסתפקה בקביעה כי אלו יבוצעו.

גורמים פוליטיים העריכו הערב כי ח"כ עמרם מצנע עשוי לפרוש מהכנסת אם לא ימונה לתפקיד השר השני של התנועה. גורמים בתנועה טענו כי מצנע – מס' 2 ברשימה לכנסת – ראה עצמו כמועמד המוביל לתפקיד השר השני מטעם מפלגתו ונפגע כתוצאה מההחלטה המסתמנת להעדיף את ח"כ עמיר פרץ שצפוי להתמנות לתפקיד השר להגנת הסביבה.

מצנע התייחס ביום שישי למגעים הקואליציוניים ואמר ל"הארץ" כי "התנאי שלנו הוא שציפי תקבל את ההובלה של המו"מ". לדבריו, "היא תנהל את המו"מ, עם כל הסמכויות. ברור שנתניהו הוא בעל המלה האחרונה, אבל לא יהיה מסלול עוקף כפי שהיה, למשל, בתקופת ברק או אהוד אולמרט. הם מינו מנהלי משא ומתן, אבל את הערוץ האמיתי הם ניהלו". כשנשאל אם הוא באמת מאמין שנתניהו יוותר על מה שברק ואולמרט לא וויתרו, ענה מצנע: "אם יש יחסי אמון ביניהם, למה לא? נתניהו מבין את חשיבות התהליך המדיני, ומי לו טוב שיהיה לצדו יותר מאשר ציפי? גם אם יהיה מישהו כמו עו"ד מולכו (שליחו של נתניהו לענייני המשא ומתן, י"ו), הוא יעבוד אצל לבני וידווח לה". כשנשאל אם יש יחסי אמון ביניהם, אמר: "אני מתרשם שזה מתחיל להיבנות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ