תוכנית ה-57 של נתניהו: "לבני החלישה את כושר המיקוח של בנט ולפיד"

בליכוד מודים כי יפעלו לצירוף ש"ס, יהודה התורה וקדימה - ובכך ייצרו גוש של 57 ח"כים, שילחץ על בנט להצטרף לממשלה. "הופלה אבן הדומינו הראשונה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בצוות המשא ומתן של הליכוד אמרו הערב (שלישי) כי צירופה של יושבת ראש התנועה, ציפי לבני, לממשלה סומנה כ"אבן הדומינו הראשונה" בדרך לכינון הקואליציה. לדברי גורמים במפלגה, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יכונן הסכמים קואליציוניים עם המפלגות החרדיות וייצור גוש של 57 ח"כים התומכים בממשלתו (11 מש"ס, 7 מיהדות התורה, 6 מהתנועה, 2 מקדימה, יחד עם 31 של הליכוד-ביתנו). לאחר כינון גוש זה, יפנה נתניהו לבית היהודי ויציב להם אולטימטום: לחבור לממשלה, או ללכת לבחירות. 

"לבני החלישה משמעותית את כושר המיקוח של בנט ולפיד. אין סיכוי שהרבנים יאפשרו לבנט לפזר את הכנסת. הוא יצטרך לזחול לממשלה בתנאים של נתניהו", אמרו היום גורמים בליכוד. חבירתו של בנט תגדיל את התמיכה בממשלה ל-69 מנדטים. "לפיד ובנט איבדו את 'מאזן האימה'", אמר גורם בליכוד המעורה במשא ומתן, "הם בנו על כך שמול 31 המנדטים של הליכוד-ביתנו הם יציבו גוש של 31 המנדטים שלהם, ויקשו על נתניהו להקים קואליציה. בפועל, כניסתה של לבני מגדילה את מאזן הכוחות ל-37 לטובת נתניהו ושאר המפלגות שמנהלות עמנו מגעים יגדילו את כוחו ל-57”.

"אין ספק שההכרזה הפומבית על צירופה של לבני לממשלה בעיתוי הזה נועד להפעיל לחץ כבד על יש עתיד והבית היהודי. אנחנו מעוניינים בעיקר בבית היהודי בקואליציה", אמרו גורמים בליכוד. "הצענו לנפתלי בנט הצעה נדיבה עוד בשבוע שעבר וביקשנו ממנו להיות ראשון החותמים על הכניסה לממשלה, אבל הוא סירב בגלל הברית שלו עם יאיר לפיד. ההצעה שלנו עדיין בתוקף", אמרו בליכוד. "העובדה שלבני קיבלה את הסמכות על ניהול המשא ומתן לא צריכה להפריע לבית היהודי כי על פי ההבנות שנחתמו עמה, ממילא כל הסכם שיושג יותנה באישור הממשלה כולה, הכנסת ואפילו משאל עם".

לפיד ובנט בהשבעת הכנסתצילום: אמיל סלמן

העובדה שבליכוד מייחסים – באופן פומבי – חשיבות משנית לצירופו של לפיד לקואליציה, בנוסף למסירת תיק המשפטים, בו חשק לפיד, לידיה של לבני, הם ביטוי נוסף למשבר במשא ומתן עם יש עתיד. היה גם מי שהזכיר כי אם ירצה לפיד להנהיג בסופו של דבר את האופוזיציה לנתניהו, הוא צפוי למכשול משמעותי בגיוס תמיכת הסיעות הערביות בו.

גורמים ביש עתיד ובבית היהודי אמרו הערב כי הופתעו ממהלכה של לבני. באופן רשמי החליטו שתי המפלגות שלא להגיב למהלך, ואולם גורמים בבית היהודי מתחו ביקורת חריפה על המהלך ועל נתניהו. "בזמן שאנחנו הצגנו עמדותינו בנושאי ההתיישבות וחיכינו לתשובות מהליכוד, כנראה נתניהו היה עסוק בסגירת עמדות מדיניות עם ציפי לבני ועמיר פרץ", אמרו במפלגתו של נפתלי בנט. "להפקיד את ניהול המשא ומתן בידיה של מי שניהלה בעבר משא ומתן על חלוקת ירושלים ולמי שאחראית להתנתקות, יקשה על הבית היהודי ללא ספק את המשא ומתן הקואליציוני".

נתניהו הפקיד בידי לבני את ניהול המשא ומתן המדיני אף שהבטיח לפני הבחירות כי לא יאפשר לה כל נגיעה בנושא. לבני מצדה נכנסה לקואליציה אף שהבטיחה שלא תיכנס כמפלגת מרכז יחידה לממשלה ולא תשמש עלה תאנה לממשלת ימין חרדים. אף מפלגת מרכז נוספת לא חתמה בינתיים על הסכם והרכב הקואליציה הבאה עוד לא נקבע.

במפלגתו של ראש הממשלה הביעו אתמול חשש ממינויה של לבני לראש ועדת השרים לחקיקה. "לבני תסכל יוזמות חקיקה לשינוי פניו של בית המשפט העליון ותמנע כל יוזמת חקיקה 'פרובוקטיבית' מבית היוצר של הליכוד. אסור למפלגת שלטון להפקיר את ועדת השרים לחקיקה לסיעה שולית בקואליציה שיש לה אינטרסים אחרים לגמרי בנושא", אמרו בליכוד.

בליכוד העריכו כי “גם קדימה וגם ש"ס יצטרפו בקרוב מאוד לקואליציה", וציינו כי "מתנהל משא ומתן אינטנסיבי עם שתיהן". ואכן, בכיר בש"ס אמר הערב ל"הארץ" כי חלה התקדמות משמעותית במשא ומתן לקראת סיכום עם הליכוד על הצטרפות לממשלה. עם זאת הבכיר ציין כי ראש הממשלה "יצטרך לרכך עוד את מתווה קנדל לגיוס חרדים".

כך או כך, חלוקת התיקים שקבע נתניהו הערב עם התנועה, יכולה לנבא אולי על גודלה של הממשלה הקרובה. התנועה צפויה לקבל שני תפקידי שר, כלומר תיק אחד לכל שלושה חברי כנסת. הקואליציה המועדפת על נתניהו, לפי שעה, נשענת על 69 חברי כנסת לפחות, ולפיכך יעמוד מספר השרים על 23. 

השאלה הגדולה כעת היא האם מספר שרים זה ישפיע על אפשרות כניסתה של יש עתיד לקואליציה. לפיד הבטיח לבוחריו לצמצם את מספר השרים בממשלה ל-18, אך בכירי המפלגה הדגישו כי לא יתנגדו לשבת בממשלה שמספר שריה יהיה גדול מעט יותר.  ואולם, אם יש עתיד תחבור לקואליציה הכוללת את הסיעות החרדיות, יעמוד מספר הח"כים על 88 ומספר השרים על 29 – מספר הזהה למספר השרים כיום. ייתכן עם זאת כי כניסת יש עתיד לקואליציה תביא לדחיקתן מהממשלה של המפלגות החרדיות - השוות ל-18 מנדטים - וכך יעמוד מספר השרים שוב על 23. 

ההצעה ללבני נדיבה משמעותית מן ההצעה שהגיש נתניהו לבנט רק לפני כשבוע, שכללה שני תפקידי שר למפלגה המונה 12 ח"כים (שר לכל שישה חברי כנסת). עדות לכך שהמפתח שהוצג לבנט היה חסר פרופורציות והוגדר על ידי אנשיו כ"מעליב", ניתן למצוא בעובדה שקואליציה של 69 מנדטים היתה מניבה מספר לא סביר של כ-12 שרים בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ