לבני ל"הארץ": "נתניהו הבין שחייבים להתחיל בתהליך מדיני"

יושבת ראש התנועה, ראשונת המצטרפים לקואליציית נתניהו, הוסיפה כי "תשמח אם יחימוביץ' ולפיד יצטרפו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"בנימין נתניהו מודע למצבה של ישראל בעולם, לכך שאובמה הוא נשיא בכהונה שנייה. הוא מודע לסכנת הבידוד הבינלאומי. יש לו הבנה שהסטאטוס-קוו לא יכול להימשך ויש לו תובנות אחרות ביחס למצב הבינלאומי. קיימתי איתו שיחות ארוכות ורבות מאז הבחירות והתרשמתי שגם להבנתו, חייבים להתחיל בתהליך", כך אמרה אמש (שלישי) ל"הארץ" יושבת ראש התנועה, ציפי לבני, לאחר הצטרפותה לקואליציית נתניהו.

לדבריה, היא משוכנעת שנתניהו רואה את הדברים בתחום המדיני אחרת. "ברור עם זאת שהדברים יוכתבו גם מאיך שנעבוד ביחד. הפעם זה באמת יהיה מבחן התוצאה. עברנו כברת דרך עצומה. אני משוכנעת שגיבשנו יכולת לעבוד יחד". אמש, בתום טקס ההכרזה בכנסת, אמרה לבני "לא אהיה עלה תאנה בממשלת נתניהו. יש לי את כל הסמכויות לנהל משא ומתן".

הבוקר (רביעי), בפתח ישיבת סיעת התנועה, סירבה לבני להשיב לשאלות התקשורת באשר לחבירתה לנתניהו. היא הבהירה כי חתמה על ההסכם לאחר שהוסמכה לכך על ידי סיעתה. "כל התנאים לא רק שהתקיימו במלואם, אלא אף יותר מזה. קיבלנו את ניהול המשא ומתן המדיני. משרד המשפטים יעזור לנו לקדם את השקפת עולמנו ולמנוע הקצנה שראינו בכנסת הקודמת. זה לא עניין של תיק או של תפקיד, אלא של היכולת שלנו לממש את תפיסת עולמנו".

לבני ונתניהו במסיבת העיתונאים בכנסתצילום: מיכל פתאל

בשיחה עם "הארץ" התייחסה לבני להתחייבותה בבחירות שלא להיכנס לבדה לממשלת ימין-חרדים. "איני יודעת איזו ממשלה זו תהיה. זה יכול להסתיים גם בממשלת ימין-חרדים. אבל זה לא תלוי בי", ציינה לבני, "עמדתי אינה נגזרת מזה שלפיד ובנט מתחבקים וששלי החליטה שהיא לא נכנסת. בעבר, נתניהו הכניס קודם את שותפיו הטבעיים לממשלה ואז פנה אלינו. הפעם זה שונה. בכך שאני מצטרפת ראשונה לממשלה, בתפקיד הזה, יש מסר גם לשותפים האחרים. כל הקיצוניות שקיבלה ביטוי בפעם הקודמת, אינה קיימת הפעם".

לבני הוסיפה כי אינה מצטערת על יוזמתה בבחירות לאחד בין מפלגתה ליש עתיד של לפיד ולעבודה של יחימוביץ'. "אם היינו גוש אחד, שערו בנפשך איזו ממשלה היתה יכולה לקום, ועדיין אני אשמח אם שלי ויאיר יצטרפו. נכון שנכנסתי לבחירות כדי להחליף את נתניהו ולא כדי להצטרף אליו. אבל התוצאות מדברות. תרומתי הצנועה תהיה ביכולתי לייצר תהליכים חדשים. אני צריכה את זה בשביל המדינה, אבל אני מודה שגם בשביל עצמי. נכון, זה יהיה מסובך. הרכב הממשלה בוודאי ישפיע. זה יהיה יותר מורכב בממשלה עם הבית היהודי בתוכה".

בדיוק חודש לאחר הבחירות, נחתם אתמול ההסכם הקואליציוני הראשון, בין הליכוד-ביתנו לתנועה. על פי ההסכם, שדבר קיומו פורסם לראשונה באתר "הארץ", יו"ר התנועה, ציפי לבני תמונה לשרת המשפטים, תקבל את מושכות ניהול התהליך המדיני, תהפוך חברה בקבינט המדיני-ביטחוני ותעמוד בראש ועדת השרים לחקיקה. תיק הגנת הסביבה יימסר גם הוא למפלגה ויינתן כנראה לח"כ עמיר פרץ. בנוסף על כך, תקבל המפלגה תפקיד נוסף בראש אחת מוועדות הכנסת.

לבני ונתניהו קיימו אתמול מסיבת עיתונאים משותפת. אף שההסכם הקואליציוני לא מזכיר את נוסחת "שתי מדינות לשני עמים", ראש הממשלה הצהיר באופן פומבי שהוא מחויב לה. לדבריו, לבני "תהיה שותפה בכירה במאמץ לקדם תהליך מדיני עם הפלסטינים שמטרתו להשיג שלום בין שתי מדינות לאום. נתניהו אמר כי "יוקם צוות שרים בראשותי לעניין תהליך השלום. על בסיס העקרונות שהתוותי, אסמיך את לבני לשאת ולתת עם הפלסטינים". לבני, מצדה, טרחה להזכיר במעמד את מערכת היחסים העכורה בין השניים בשנים האחרונות ואת החלטתה שלא לחבור לנתניהו בקדנציה הקודמת. בשתי המפלגות ציינו כי לבני ונתניהו ניהלו סדרת פגישות הרחק מעיני הציבור והתקשורת, כדי לנסות ולבנות מערכת של יחסי אמון ביניהם ולבחון את יכולתם לשתף פעולה.

החלטתה של לבני לחבור לנתניהו לא הפתיעה אתמול איש במערכת הפוליטית. ביש עתיד ובבית היהודי סימנו את לבני עוד לפני הבחירות כמי שתיכנס לממשלה "בכל מחיר", אך העיתוי והעובדה שבחרה לחתום ראשונה על ההסכם הקואליציוני תפסו את יש עתיד והבית היהודי בלתי מוכנים. מקורות המקורבים לצוות המשא ומתן של הליכוד ציינו אתמול כי שתי מפלגות נוספות - קדימה וש"ס - מנהלות משא ומתן מתקדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ