הזוג המוזר |

ימי התום של לבני חלפו

יו"ר התנועה, כמו שותפה החדש נתניהו, התכחשה להבטחה מערב הבחירות וזינקה לקואליציה. אז מה אם המגעים עם הפלסטינים לא יובילו לכלום

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

ציפי לבני אינה אמינה פחות ואינה צינית יותר מפוליטיקאים אחרים שהתכחשו למלה שלהם, התגמשו פלאים, אפסנו את סיסמאות ונאומי הבחירות שלהם בבוידעם רגע אחרי הבחירות, ודהרו בחדווה לתוך זרועותיו של מי שתואר על ידם כאם כל חטאת ומקור כל רע.

היא אינה שונה מאהוד ברק ומשמעון פרס, מדוד לוי ומפואד בן אליעזר, מבנימין נתניהו (שהתחייב במו-פיו ובאמצעות שליחים, שלא לאפשר לה להתקרב לעשייה המדינית בממשלתו) ומשאול מופז, מחליפה בהנהגת קדימה שכבר היה בכל מקום ובכל מצב צבירה.

והיא אינה שונה ממספר 3 שלה, עמיר פרץ, שעזב בזעף את מפלגת העבודה כביכול בגלל ששלי יחימוביץ' סירבה להתחייב מראש שלא להיכנס לממשלת נתניהו וכעת, לאחר שקיים שיחת פיוס עם נתניהו ביום שישי, הוא מיועד לתפקיד השר להגנת הסביבה. לבני החדשה היא בדיוק כמותם. רק עם שמלה. או במלים של שרה פיילין, עם ליפסטיק.

אם התרגלנו לצפות ממנה לנורמות אחרות, היא הראשונה לומר היום שהימים ההם, ימי התום והעמידה העיקשת על העקרונות כל הדרך למדבר, חלפו לבלי שוב. ששת המנדטים שהעניק לה הציבור בבחירות האחרונות הפכו אותה לצנועה יותר. "השתניתי", היא אמרה אמש, לאחר לחיצת היד עם נתניהו בכנסת בטקס קפוא שנראה כאילו הועתק מסיוטי הלילה של שניהם, "אני רואה דברים אחרת. עמדתי לא נגזרת מזה שיאיר לפיד מתחבק עם נפתלי בנט".

לבני ונתניהו במסיבת העיתונאים, אתמולצילום: מיכל פתאל

בברירה שעמדה לפניה - לנבול באופוזיציה כסיעה שלישית או רביעית בגודלה, ולהפוך לזו שמקום קבורתה לא נודע, לבין לנסות ולהתניע איזשהו תהליך מדיני ולו למראית עין - היא בחרה באופציה השנייה. לא צריך לזלזל בשלל שגרפה במו"מ הקואליציוני בתמורה לכך שהיתה הראשונה לחתום: מלבד תיק המשפטים ותפקיד יושבת ראש ועדת השרים לחקיקה, שם היא תוכל לבלום את כל הצעות החוק הגזעניות והאנטי-דמוקרטיות שפרחו כיבלית בכנסת הקודמת, היא תכהן למעשה כשרת החוץ בפועל.

מאז ומעולם היא התעניינה רק בנושא הפלסטיני, וכעת היא קיבלה רישיון לעסוק במה שאהבה נפשה. היא תתעסק בפלסטינים כל עוד אביגדור ליברמן יהיה מרותק לבית המשפט, והיא תתעסק בהם גם אם הוא יזוכה ויחזור למשרד החוץ. הוא הרי הודיע בעבר שהמשא ומתן אינו מעניינו משום שכתושב התנחלות הוא מצוי "בניגוד אינטרסים".

לאן זה יוביל? כולנו יכולים לנחש שכל עוד נתניהו הוא ראש הממשלה, זה יוביל לכלום. לנאדה אחד גדול. אבל לבני לפחות תוכל לומר שניסתה, לא למענה כמובן, למען המדינה. למען ילדינו. היא דיברה אמש על כוונתה להוביל לסיום הסכסוך. על שפתיו של נתניהו ריחף חיוך דק. מבחינתו, הסכסוך הסתיים ביום כשהיא נכנסה לממשלתו.

הוא ישתמש בה כמלבינה, כיחצ"נית וכמכשירת שרצים מעבר לים - מה שעשו עד היום שר הביטחון היוצא ברק והשר היוצא דן מרידור. הוא ישגר אותה תכופות אל האמריקאים והאירופים שמחבבים אותה, כדי שהיא תסביר להם כמה קשים הם חייו הקואליציוניים, וכמה סרבנים הם הפרטנרים הפלסטינים.

מבחינת לבני, יש פה גם נקמה קטנה בלפיד וביחימוביץ', שעשו לה זובור בעיצומה של מערכת הבחירות על רקע יוזמתה לאחד בין שלוש מפלגותיהם לגוש אחד. אם הם אמרו לה אז שאין גוש כזה, היא הוכיחה להם היום שהם צדקו.

לאן פנינו מועדות? נתניהו מתכוון להקים עד סוף השבוע הבא, לפני שיבוא לנשיא פרס ויבקש ארכה, קואליציה של 57 ח"כים: עם ש"ס, יהדות התורה, קדימה וכמובן לבני. הוא יחלק לכולם תיקים. אז, בתוך 14 הימים הנוספים והאחרונים, הוא יפעיל לחץ כבד על בנט להצטרף לממשלה ולא להיות זה שמסכל הקמת ממשלת ימין. אם בנט יישבר וייפרד מלפיד, תהיה לנתניהו ממשלה של 69 ח"כים.

אפשרות נוספת, שאין לשלול אותה, היא שלפיד ובנט יצטרפו לבסוף יחד לממשלה, והחרדים יישארו בחוץ ויוכלו למסגר את ההסכמים הקואליציוניים שחתמו ולתלות אותם על הקיר. תסריט נוסף הוא שדווקא בגזרת יחימוביץ' תחול הבקעה והיא תצטרף לממשלה.

התסריט האחרון הוא ההזוי מכולם: נתניהו יישאר עם 57 ח"כים. הוא לא יקים ממשלה. ישראל תיקלע לכאוס חוקתי ופוליטי חסר תקדים, ואז נלך שוב לבחירות בתוך 90 יום. הכל יתחיל מחדש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ