אלעזר שטרן: התנועה מתנגדת לחלקים עקרוניים בתוכנית הגיוס של נתניהו

מפלגתה של ציפי לבני אמנם סיכמה כבר על כניסה לקואליציה, אבל עוד רחוקה מהסכמה על המתווה לגיוס החרדים. "צריך להפחית את תקציבי הישיבות"

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

ציפי לבני אמנם כבר סיכמה על כניסה לקואליציה, אבל נראה כי מפלגתה עוד רחוקה מהסכמה על מתווה הגיוס של ראש הממשלה, בנימין נתניהו. חבר הכנסת אלעזר שטרן, שמנהל מטעמה של לבני את המו"מ מול הליכוד בנושא התחליף לחוק טל שתציע הממשלה הבאה, אמר הבוקר ל"הארץ" כי התנועה לא מקבלת חלקים עקרוניים בתוכנית שחיבר ראש המועצה לכלכלה וחברה, פרופ' יוג'ין קנדל, ואומצה בידי נתניהו. כך, בעוד ש"ס מנסה לעקר את הסנקציות הכלולות בתוכנית במשא ומתן שהיא מקיימת מול הליכוד, התנועה מבקשת לחזק אותן ולקדם רעיונות שלא נמצאים בתוכנית קנדל.

שטרן, ראש אכ"א לשעבר, עוסק זה שנים בנושא גיוס החרדים, והתוכנית שחיבר הפכה בסיס לתוכנית של מפלגת יש עתיד, אף שהוא עצמו לבסוף הצטרף לתנועה. "יש בהסכם שלנו סעיף שקובע שהתוכנית לגיוס חרדים תהיה בהסכמה. מבחינת התנועה אני מוביל את זה, ועכשיו צריך ללכת למו"מ. בתוך המו"מ נראה מה אפשר להשיג", אמר שטרן, שמחר צפוי להיפגש עם פרופ' קנדל.

שטרן אמנם שותף לעיקרון של יעדי גיוס, כמו קנדל, ולא דוגל במכסות סגורות של מספר מקבלי הפטור (כמו לפיד) – אבל הפערים ביניהם גדולים. קנדל מציע סנקציות כלכליות על הישיבות, כך שתקציב הישיבות יופחת בהתאמה מדויקת לסטייה מהיעדים שיקבע הצבא. שטרן דורש לצמצם דרמטית את תקציב הישיבות, גם אם יושגו במלואם כל יעדי הגיוס שייקבעו.

שטרן ולבני בישיבת סיעת קדימה, הבוקרצילום: אמיל סלמן

לדבריו, יש להפחית את התקציב העומד כיום על כמיליארד שקל בשנה בכ-25% מדי שנה, ולהעמידו בסופו של דבר על כרבע מהסכום כיום, וזאת כדי לעודד יציאת חרדים לשוק העבודה. "מה שחשוב כרגע הוא להוריד את תקציב הישיבות, אני אומר ל-25% ממה שהוא היום, אבל המספר לא קדוש", אמר. "החשוב הוא לעודד את התהליך של יציאה לשוק העבודה, ולקחת את הכסף ולתת אותו לחיילים".

שטרן גם מתנגד לתוכניתו של קנדל לגייס חרדים בגיל 23, שכן לדבריו, כהורים לילדים המקבלים תשלומי משפחה, עלות השירות שלהם תגיע לאלפי שקלים בחודש. לפיכך, אמר כי הוא תומך בגיוס בגיל 20. שטרן גם מציע לא להקים בצבא מסגרות חדשות לקליטת החרדים כדוגמת שח"ר, שבהן משרתים חרדים במקצועות טכנולוגיים בתנאי העסקה של השוק האזרחי, אלא לעודד חיילים חרדים להתגייס ליחידות קרביות.

עיקרון בסיסי נוסף של שטרן – שמופיע גם בתוכניתו של לפיד – הוא להכריז על תקופת ביניים של חמש שנים שבה כל הצעירים החרדים בחמשת המחזורים הקרובים יקבלו פטור מלא משירות, וגם זה במטרה לעודד את יציאתם מהישיבות אל שוק העבודה דווקא. "מה שצריך הוא לפתוח לחרדים צירים רחבים לשוק העבודה, גם אם המחיר הוא שנבלע קצת רוק מכיוון השוויון בנטל, שאגב אף פעם לא היה פה", הוא אומר.

"אי-השוויון זה לא רק נושא של דיבורים על עלוקות, אלא אי-השוויון בכלכלה. אני אמנם מחבר ביניהם, אבל אני לא מוכן לדפוק סיסמה של שוויון בנטל כי השוויון בנטל זה בבתי העלמין הצבאיים, ולא בהמצאה של תפקידים בצבא", מוסיף שטרן, "איזה שוויון יש בין מישהו שבא בשמונה בבוקר והולך בחמש בערב, ובין מי שהולך ביום ראשון בבוקר וחוזר הביתה אחרי שבועיים? הרי החייל הקרבי הוא לרוב גם זה שעושה אחר כך מילואים. אני בעד לא להמציא תפקידים לחרדים, אלא להביא כמה שצריך ואת היתר להוציא כמה שיותר לשוק העבודה".

הסתייגויותיו העמוקות של שטרן חשובות על רקע ההסתייגויות החרדיות. בכירים בש"ס אמרו אתמול כי יסכימו לחתום על כניסה לממשלה אם רק יסכים נתניהו לעקר חלק מהסנקציות של קנדל. התוכנית לגיוס חרדים, אמר שטרן ל"הארץ", "תיעשה בהסכמה שלנו. הליכוד לא יכולים להפתיע אותנו, ולא לקבוע שום דבר שסותר במישרין ובמשתמע את התוכנית שלנו". בהתייחס להצהרות של ראשי ש"ס כי בכוונתם להוריד חלקים מתוכנית קנדל אמר שטרן: "אז אנחנו נוריד מקנדל עוד מהצד השני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ