בנט תקף את צירוף לבני ואמר: ישיבה באופוזיציה אינה אסון

זוהי הפעם הראשונה שיו"ר הבית היהודי מתייחס לאפשרות שלא יצטרף לנתניהו. "נחזק את ירושלים, או נפקיד את המו"מ בידי מי שהציעה לחלק אותה?"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מנהיג הבית היהודי, נפתלי בנט, אמר הערב (רביעי) בראשונה כי לא ייכנס בכל מחיר לקואליציה בראשות נתניהו וכי ישיבה באופוזיציה "אינה אסון". בנט גם תקף  את החלטתו של ראש הממשלה לצרף את ציפי לבני לממשלתו ולהעניק לה את סמכויות ניהול המשא ומתן עם הפלסטינים. בטרם נאומו, הסמיכה ועידת הבית היהודי את בנט לבחור את חברי המפלגה שיכהנו בממשלה, במידה ויצטרפו אליה.

"במשך עשורים רבים היתה שותפות טבעית בין הליכוד לציונות הדתית", אמר בנט בנאום שנשא בפני חברי הוועידה בבנייני האומה בירושלים. "בקמפיין האחרון הותקפנו בגסות ומשהו בשותפות נפרם. רצו להחזיר אותנו לעמדת מש"ק הדת. באנו לשרת את העם בכל דרך שהיא, מהקואליציה או מהאופוזיציה. השאלה היחידה היא מהי הדרך של הממשלה הזאת: קניית זמן פוליטי או התמודדות אמת עם בעיות יסוד? אם הממשלה החדשה מעוניינת בהסתערות על בעיות האמת של עם ישראל אנחנו בפנים, אבל אם הכוונה היא לקנות עוד זמן אז לא נהיה, וזה לא אסון".

ימים ספורים לפני הבחירות, הבית היהודי יצא בקמפיין שבו מופיעה תמונתו לצדו של ראש הממשלה בנימין נתניהו תחת הכותרת "חזקים ביחד. בוחרים בנט". המודעה נוספה על המסרים שבנט הקפיד להעביר בראיונות רבים, לפיהם מפלגתו תהיה בכל מקרה חלק מממשלת נתניהו.

בנט בבנייני האומה, הערבצילום: אוליבייה פיטוסי

בנט תקף בנאומו את הצטרפותה של לבני לממשלה: ״לא מעניין אותי אבו מאזן. לא מעניין אותי לחזק אותו. מעניין אותי עם ישראל, לא אבו מאזן, אבו עלא ואבו ׳לא יודע מה׳ שישבו עם לבני - הם לא מעניינים. אנחנו בצומת דרכים היסטורי והכדור אצל ראש הממשלה", אמר בנט. "האם נחזק את ארץ ישראל וירושלים, או נפקיד את המשא ומתן בידי מי שהציעה כבר לחלק את העיר ירושלים וויתרה על אריאל?".

ממפלגת התנועה נמסר בתגובה לדבריו של בנט כי "לבני מעולם לא ויתרה על אריאל ולא דנה על ירושלים במשא ומתן, אלא שמרה בקפידה על האינטרסים הלאומיים של ישראל. בפוליטיקה גם אמת היא אופציה".

מלבד האמירות על נכונותו לשבת באופוזיציה וההתקפה על צירוף לבני, מתח בנט ביקורת על מתווה הגיוס שהציע פרופ' יוג׳ין קנדל וקרא לאמץ מתווה אלטרנטיבי. בשבוע שעבר, במסגרת המו"מ הקואליציוני, הוצג בפני יש עתיד והבית היהודי מתווה הגיוס החדש. לפי המתווה, בתוך חמש שנים יגויסו לצה"ל למעלה מ-60% מהחרדים עד גיל 24; המדינה תעניק תמריצים למשרתים ולישיבות מהן יגויסו; סנקציות כלכליות יוטלו על ישיבות שיהיה בהן "ריבוי לומדים"; המדינה תשלול הטבות מתלמידים פיקטיביים שינצלו את ההטבות לתלמידי הישיבות וישתמטו מצה"ל.

הערב גם הסתיימה ללא הישגים פגישה בין ראש הממשלה ויו"ר קדימה שאול מופז. השניים חלוקים בסוגיית השוויון בנטל כשמופז דורש לאמץ מתווה מחמיר יותר ממתווה קנדל והוא אינו מתכוון להיכנס לממשלה שלא תקדם מתווה משמעותי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ