רוב הסיעות המועמדות לממשלה נגד מתווה נתניהו לגיוס חרדים

אל הבית היהודי ויש עתיד, שכבר דחו על הסף את מתווה קנדל, הצטרפה אתמול גם קדימה. התנועה אומנם חתמה על הסכם קואליציוני, אך תדרוש חוק מחמיר יותר

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

רוב הסיעות המועמדות להצטרף לממשלת נתניהו מתנגדות למתווה הגיוס המקל שגיבש הפרופ’ יוג’ין קנדל ואומץ על ידי הליכוד־ביתנו, ודורשות להחמיר משמעותית את חוק השוויון בנטל שתקדם הממשלה.

ליש עתיד ולבית היהודי הצטרף אתמול (רביעי) גם יו”ר קדימה, שאול מופז, שהבהיר לנתניהו בפגישה שקיימו השניים כי לא יוכל לחבור לממשלה שמקדמת מתווה הדומה לזה שבגינו פרש מממשלת נתניהו הקודמת. לצד מפלגות אלה, גם סיעת התנועה – שכבר חתמה על הסכם קואליציוני – צפויה לעמוד על כך שמתווה הגיוס יהיה מחמיר יותר.

אם המפלגות השונות יתמידו בעמידתן על שינוי החוק, נתניהו יתקשה לגבש קואליציה ללא פשרה מרחיקת לכת מבחינתו בנושא השוויון בנטל. נכון להיום, 33 חברי כנסת של יש עתיד, הבית היהודי וקדימה תומכים במתווה דומה במהותו, ורק 31 הח”כים של הליכוד־ביתנו תומכים במתווה קנדל.

ח”כ אלעזר שטרן, שנחשב לאחד המומחים בנושא גיוס החרדים לצה”ל, מונה על ידי מפלגת התנועה לשאת ולתת מול הליכוד כדי לבסס מתווה שבו יוכלו לתמוך.

כניסתה של לבני לקואליציה לא הצליחה – לעת עתה – להלחיץ את הבית היהודי כפי שביקש לעשות נתניהו. מנהיג המפלגה, נפתלי בנט, הצהיר אתמול באופן פומבי כי הוא לוקח בחשבון את האפשרות שלא ייכנס לקואליציה וציין כי ישיבה באופוזיציה “אינה אסון”. בנט גם תקף את החלטתו של ראש הממשלה לצרף את לבני לממשלתו המתהווה ולהעניק לה את סמכויות ניהול המשא ומתן עם הפלסטינים.

“במשך עשורים רבים היתה שותפות טבעית בין הליכוד לציונות הדתית”, אמר בנט בנאום שנשא בפני חברי ועידת הבית היהודי בבנייני האומה בירושלים. “בקמפיין האחרון הותקפנו בגסות ומשהו בשותפות נפרם. רצו להחזיר אותנו לעמדת מש”ק הדת. באנו לשרת את העם בכל דרך שהיא, מהקואליציה או מהאופוזיציה. השאלה היחידה היא מהי הדרך של הממשלה הזאת: קניית זמן פוליטי או התמודדות אמת עם בעיות יסוד? אם הממשלה החדשה מעוניינת בהסתערות על בעיות האמת של עם ישראל אנחנו בפנים, אבל אם הכוונה היא לקנות עוד זמן אז לא נהיה שם”.

בנט תקף בנאומו את הצטרפותה של לבני לממשלה: ״לא מעניין אותי אבו מאזן. לא מעניין אותי לחזק אותו. מעניין אותי עם ישראל, לא אבו מאזן, אבו עלא ואבו ׳לא יודע מה׳ שישבו עם לבני - הם לא מעניינים. אנחנו בצומת דרכים היסטורי והכדור אצל ראש הממשלה”, אמר בנט. “האם נחזק את ארץ ישראל וירושלים, או נפקיד את המו"מ בידי מי שהציעה כבר לחלק את העיר ירושלים וויתרה על אריאל?”.

ממפלגת התנועה נמסר בתגובה לדבריו של בנט כי “לבני מעולם לא ויתרה על אריאל ולא דנה על ירושלים במו"מ, אלא שמרה על האינטרסים הלאומיים של ישראל. בפוליטיקה גם אמת היא אופציה”.

בנט. קורא לאמת מתווה אלטרנטיביצילום: אוליבייה פיטוסי

מלבד האמירות על נכונותו לשבת באופוזיציה וההתקפה על צירוף לבני, מתח בנט ביקורת על מתווה קנדל וקרא לאמץ מתווה אלטרנטיבי. בשבוע שעבר, במסגרת המשא ומתן הקואליציוני, הוצג בפני יש עתיד והבית היהודי מתווה הגיוס החדש שהגה הפרופ’ קנדל. לפי המתווה, בתוך חמש שנים יגויסו לצה”ל למעלה מ-60% מהחרדים עד גיל 24. אלא שבבית היהודי וביש עתיד מצאו שהמתווה “מעליב וחסר שיניים”. מבדיקה שערכו שתי המפלגות התברר שקנדל הציע תמריץ שלילי זניח לחרדים בגיל שירות, שעל פי הערכות לא ישכנע אותם להתגייס. על פי ההצעה, המדינה תקצץ בגין השתמטות משירות צבאי רק 160 שקל מהקצבה, שהם כשני אחוזים מההכנסה החודשית של משפחה חרדית ממוצעת. תקציב התמיכה בישיבות עומד על כמיליארד שקלים. מהסכום הזה מקבל כל אברך כ-800 שקלים בחודש.

חרף הקרע החריף עם נתניהו, בבית היהודי עדיין נערכים לאפשרות שיחברו לממשלה. אתמול אישרה ועידת המפלגה את הצעתו של בנט לפיה הוא יהיה זה שיקבע את זהות שרי מפלגתו. ההחלטה תשנה את התקנון הקיים כיום במרכז הבית היהודי, לפיה מי שיקבע את זהות השרים הם חברי המרכז ולא יו”ר המפלגה.

ראש צוות המשא ומתן של הליכוד, עו”ד דוד שמרון, אמר אתמול כי בנט הוא האחראי להמשך הסכסוך האישי בינו לבין נתניהו. “ראש הממשלה לא הלך לכיוונים האישיים”, אמר אתמול שמרון בראיון לגלי צה”ל. “אני חושב שההתנהגות של בנט בזמן האחרון יצרה מתח כזה או אחר. ראש הממשלה שם את המתח הזה בצד”. מהבית היהודי נמסר: “ההשמצות אפילו אינן ראויות לתגובה, מומלץ לשמור על קור רוח ומכובדות בניהול משא ומתן”.

במפלגת קדימה סיכמו אתמול את פגישת נתניהו־מופז “עניינית”, אך הבהירו כי המשא ומתן בין הצדדים לא מתקדם בינתיים. במפלגה טענו אתמול כי אמנם לא חברו ל”ברית” של לפיד ובנט, אך לפי שעה תפיסת העולם שלהם בנושא השוויון בנטל זהה.

ישיבה מתוחה בתנועה

בתוך כך התכנסה אתמול בבוקר סיעת התנועה לישיבה מתוחה, בה הציגה יו”ר המפלגה, ח”כ ציפי לבני, את ההסכם הקואליציוני עליו חתמה. עדות למתיחות הרבה בין חברי הסיעה ניתן היה לראות עוד לפני הפגישה כשעמרם מצנע, מספר 2 ברשימה, סירב ללחוץ את ידו המושטת של עמיר פרץ, שבא לברך אותו לרגל יום הולדתו. מצנע, לחוץ ופגוע מן הפרסומים לפיהם פרץ יהפוך לשר השני מטעם המפלגה - על אף הבטחה מפורשת שקיבל מלבני בעניין - לא אמר לעיתונאים הרבים במקום מלה בנושא.

חברי הכנסת של הסיעה התכנסו לדיון סגור דקות אחדות אחרי שלבני סיימה את דבריה לתקשורת. לדבריה, “כל התנאים (לכניסה לממשלה) לא רק שהתקיימו במלואם אלא אף יותר מזה. קיבלנו את ניהול המשא ומתן המדיני. משרד המשפטים יעזור לנו לקדם השקפת עולמנו ולמנוע הקצנה שראינו בכנסת הקודמת. זה לא ענין של תיק או של תפקיד אלא של היכולת שלנו לממש את תפיסת עולמנו. המבחן הוא לפנינו. גם בנוגע לשוויון בנטל. המבחן הוא לא רק שלנו, הוא בעיקר של ראש הממשלה, אבל גם של המפלגות האחרות בבית הזה. ברור מראש שתהיה ביקורת. זה לגיטימי אבל המבחן יהיה בעתיד”.

ישיבת התנועה, אתמולצילום: אמיל סלמן

בדיון הבהירה לבני לנוכחים כי בניגוד לפרסומים בתקשורת היא עדיין לא החליטה מי יהיה השר השני מטעם מפלגתה. היא גם עדכנה את הח”כים שעדיין לא סיכמה עם נתניהו איזו ועדה תימסר לסיעה ומי מבין הח”כים יעמוד בראשה.

לא כל חברי הכנסת של התנועה שבעי רצון מהתנהלותה של יושבת הראש סביב חתימת ההסכם הקואליציוני. “לבני לא עדכנה את כולם מראש על כך שהגיעה לסיכומים עם נתניהו”, אמר מקור במפלגה. לדבריו, “גם ההתנהלות מול מצנע לא תעבור בשקט. זה לא בסדר שעמיר פרץ עושה במפלגה הזאת כבתוך שלו וגורם ללבני להפר סיכום מוקדם שהיה לה אתו. מצנע צריך להיות השר הבא של המפלגה”. מיד בתום ישיבת הסיעה, קיימה לבני פגישה עם מצנע, אך בסופה לא גיבשו השניים הבנות.

מנגד, מקורבים ללבני אמרו כי “את ציפי לא מעניין שום דבר חוץ מהנושא המדיני. מהבחינה הזאת, היא השיגה את מה שהיא רוצה ואפילו יותר מכך. אף אחד לא יזכור לה את ההבטחות שלה שלא להיות עלה תאנה לממשלת ימין־חרדים”. לדבריהם, “אם לא יהיו הישגים היא תמיד תוכל לפרוש  ולהאשים את נתניהו בקיפאון”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ