מתווה איקס

מתווה קנדל מעולם לא הועלה על הכתב

תוכנית קנדל שאומצה בידי רה"מ אמורה להוות את אחד מקווי היסוד של ממשלתו אבל אפילו שותפיו מסתייגים ממנה. נראה שלא במקרה אין לה תיעוד

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

פרופ’ יוג’ין קנדל לא מחלק לאף אחד מבני שיחו מסמכים כתובים של תוכניתו לגיוס חרדים. פוליטיקאים ואנשי מקצוע שנפגשים בימים אלה עם ראש המועצה הלאומית לחברה וכלכלה במשרד רה"מ זוכים לקבל רק תדריך בעל פה, באווירת מסתורין, ונענים בסירוב החלטי כשהם מבקשים חומרים כתובים הקשורים לתוכנית הפעולה הראשונה של ממשלת נתניהו לכשתקום: תחליף לחוק טל והסדרה מחדש של הפטור לבחורי ישיבה. יש הטוענים כי “מתווה קנדל” לא הועלה מעולם על הכתב. מתווה איקס.

אבל זוהי התוכנית שאומצה בידי ראש הממשלה בנימין נתניהו והיא אמורה להוות את אחד מקווי היסוד של ממשלתו המתמהמהת. נתניהו אומר כי טמון בה ההסדר שכולם יכולים לחיות עמו, אבל מבדיקה מקיפה אצל כל השותפים הפוטנציאליים בממשלתו עולה התמונה הזו: כולם, כולל יריבים מקצוות פוליטיים, אומרים לא לתוכנית הזאת זולת נתניהו עצמו. גם לשותפו הבכיר, ח”כ אביגדור ליברמן, יש הסתייגויות עמוקות מהתוכנית הזאת, שלא לדבר על משרד האוצר שנחרד מהעלויות הצפויות של מסלולים חדשים בשח”ר (שירות חרדים, לרוב במקצועות טכנולוגיים) המיועדים לאברכים הזכאים לתשלומי משפחה עם שניים־שלושה־ארבעה ילדים.

אפשר להסכים ששאלת “תורתו אומנותו” אינה האתגר הלאומי החשוב ביותר של מדינת ישראל, אבל חודש אחרי הבחירות זהו עדיין מוקש גדול, אם לא המוקש, בדרך להקמת ממשלה. גם אם נכונה טענת החרדים כי ציר לפיד־בנט מושתת אך ורק על הדרישה להשאיר בחוץ את ש”ס ויהדות התורה, ולא על פרטי תוכנית גיוס זו או אחרת, גם זה מתכנס כרגע לשאלת המתווה לגיוס חרדים. בהנחה שנתניהו יתקשה לשלם את המחיר שכרוך בהבאת העבודה ושלי יחימוביץ’ לממשלה, גם כאן חוזר לרדוף אותו השוויון בנטל, אותו שד חמקמק שלא מוכן לחזור לבקבוק.

לפיד וישי בכנסת, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

מתווה קנדל, שמדבר בשפה כלכלית, מבקש להביא את החרדים בסופו של דבר לשוק התעסוקה ולשירות. העיקרון החשוב ביותר בתוכנית הוא אכיפה נמרצת עד כדי הצבת מתקנים ביומטריים בתוך הישיבות כדי לוודא שמי שמקבל דחיית שירות גם יושב ולומד. קנדל גם מציע להעניק דחיית שירות אוטומטית לכל חרדי עד גיל 23, אבל אז לדרוש ממנו להכריע אם פניו לשירות או להמשך לימודים בישיבה. קנדל מציע להגדיל בהדרגה את יעדי הגיוס עד שיגיעו ל-60% מכל שנתון חרדי. השוט: אם לא ימומשו יעדי הגיוס יקוצץ תקציב הישיבות.

בתנאים הפוליטיים הנוכחיים, מתווה קנדל הוא אולי פשרה טובה בין תוכניתו המינורית של השר בוגי יעלון, שנכתבה בשיתוף עם המפלגות החרדיות לאחר כישלונה של ועדת פלסנר, ובין מתווה יאיר לפיד הדרסטי הדורש לצמצם את מספר הלומדים ל-400. הבעיה היא, שאף שותפה קואליציונית לא מוכנה לחיות אתו.

ח”כ אלעזר שטרן אמור להיפגש היום (חמישי) עם קנדל, אבל מראש הבהיר כי התנועה מתנגדת לתוכניתו ותדרוש שכתוב עמוק שלה. התנועה כבר חתמה על כניסתה לקואליציה, אבל לא בטוח ששטרן היה חותם. למעשה, ייתכן שמשה גפני, שרחוק הרבה יותר מהקואליציה הבאה, קרוב יותר למתווה קנדל מאשר אלעזר שטרן שכבר נספר כחבר בקואליציה המתהווה. גם יו”ר קדימה שאול מופז מסתייג מהתוכנית, בטענה שהיא רכה מדי עם החרדים, ואפילו ליברמן מתנגד לאי הכללתם של האזרחים הערבים בתוכנית ולקביעת גיל הגיוס על 23. ליברמן רוצה מוקדם יותר.

אריה דרעי אומר בשיחות סגורות כי ש”ס מתרחקת מהקואליציה בגלל מתווה קנדל. לדבריו, מועצת חכמי התורה תראה בכך מכשול מהותי. השר אריאל אטיאס מש”ס כבר נפגש השבוע עם קנדל ובימים הקרובים יבואו להיפגש עמו ראשי יהדות התורה. בש”ס אומרים, כי הם יכולים לחיות עם כמה סעיפים מבודדים במתווה אבל לא עם התוכנית בכללותה, ובעיקר לא עם יעדי הגיוס הנוקשים המגיעים עד 60%. ש”ס דורשת לערוך במתווה קנדל שינויים עמוקים. גם אם יתקבלו השינויים האלה, שאלת השאלות היא האם יהדות התורה תשתכנע, ואם לא – האם ש”ס תוכל להיכנס לממשלה בלי יהדות התורה, שתתקיף אותה מבחוץ. בינתיים, המבחן הזה עדיין רחוק.

אחרי שתשוכתב התוכנית לפי הדרישות של לבני, מופז, ש”ס ויהדות התורה, נתניהו זקוק לעוד אצבעות. נתניהו צריך את העבודה או את יש עתיד או את הבית היהודי. עיקר הלחץ מופעל כרגע על הבית היהודי להיכנס, אבל לפי שעה לא נראה שנפתלי בנט עומד להיכנע או להיפרד מלפיד. בליכוד משערים כי בנט יישבר כשיופעל עליו לחץ הימנים להיכנס לממשלה כדי למנוע נסיגות, ואילו החרדים משוכנעים כי בנט יתרכך בעניין הישיבות מאימת הרבנים החרד”לים. בינתיים, בנט, התקווה העיקרית של נתניהו, רק מתחזק. אתמול, בוועידת מפלגתו, הוא השלים את ההשתלטות על הבית היהודי. אם נתניהו ירצה אותו בפנים, הוא יצטרך לעבור דרכו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ