לפיד, בנט ומופז נפגשו לתאם עמדות מול מתווה הגיוס של הליכוד-ביתנו

ראשי המפלגות מאוחדים נגד מתווה גיוס החרדים של הליכוד. יו"ר יש עתיד: כרגע יש סיכוי זהה שנשב בקואליציה או באופוזיציה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שיתוף הפעולה בין ציר לפיד-בנט לבין יו"ר קדימה, שאול מופז, מתהדק: השלושה נפגשו היום (חמישי) ברעננה כדי לאחד כוחות במאבק נגד המתווה המקל לגיוס חרדים שמציע הליכוד במסגרת המשא ומתן הקואליציוני. מופז ולפיד התארחו בשעות הבוקר בביתו של בנט, שם סיכמו על המשך שיתוף הפעולה בעניין.

לצדם, גם מפלגת התנועה, שכבר חתמה על הסכם קואליציוני עם הליכוד, צפויה להביע התנגדות נחרצת למתווה הנוכחי ולתמוך בנוסחה הקרובה ברוחה לזו שמציגים לפיד, בנט ומופז. החזית המאוחדת עשויה לאלץ את נתניהו לשנות את גישתו בנושא. שיתוף הפעולה בין השלושה נחשף כבר שלשום לאחר שהשר מופז הגיע לפגישה אישית עם נתניהו בניסיון לקדם את ההסכם הקואליציוני – אלא שבפגישה הוא הבהיר לראש הממשלה שחרף העובדה שקדימה מונה היום שני ח"כים בלבד, אין בכוונתו להיכנס לקואליציה ולהכשיר את מתווה הגיוס שהליכוד מעוניין לקדם.

צוות המשא ומתן של הליכוד-ביתנו צפוי לחדש מחר את שיחותיו בכפר המכביה ברמת גן. ראשונים יתייצבו לשיחות אנשי הבית היהודי. לצד דרישתם לשינוי הנוסחה לשוויון בנטל, צפויים אנשי הבית היהודי להביע מורת רוח מהחלטתו של נתניהו להפקיד את ניהול המשא ומתן המדיני בידיה של ציפי לבני. חברי צוות המשא ומתן של המפלגה עשויים לבקש ליטול את התפקיד מידיה ואולם מקורבים לצוות הליכוד אמרו כי "הבית היהודי לא צריכים להיבהל מההחלטה למנות את לבני לניהול המשא ומתן. ההסכם הקואליציוני עמה מחייב אותה להביא כל החלטה וסיכום עם הפלסטינים לאישור הממשלה ושם הבית היהודי יוכלו להשפיע על התוצאה הסופית". מקור בליכוד סיפר היום כי נתניהו הורה לצוות המשא ומתן לפעול כדי להשלים כבר מחר הסכם קואליציוני עם הבית היהודי. לדבריו, "אין סיבה שהבית היהודי לא תהיה חלק מממשלה של המחנה הלאומי".

נפתלי בנטצילום: אוליבייה פיטוסי

לאחר הפגישה עם צוות הבית היהודי, יגיע גם הצוות של ש"ס כדי לשאת ולתת עם נציגי הליכוד. מקורבים למשא ומתן העריכו שההסכם עם ש"ס בשל, אך החתימה עליו תידחה לפחות עד השבוע הבא – בין היתר כדי לאפשר לנתניהו למצות את הדיונים עם בנט, לפיד ומופז. "עומדות בפנינו כרגע שתי אפשרויות עיקריות לגיבוש ממשלה. האחת על בסיס המפלגות החרדיות, הבית היהודי, התנועה וקדימה; והשנייה על בסיס יש עתיד, הבית היהודי והתנועה. בימים הקרובים יתברר איזו מהן טובה יותר מבחינתנו", אמרו בליכוד.

לפיד התחייב היום לדבוק בשורה ארוכה של עקרונות ובראשם נושא השוויון בנטל, כתנאי לכניסתו לקואליציה. "מי שאומר לי שבסוף נתקפל פשוט לא מכיר אותנו", כתב לפיד בעמוד הפייסבוק שלו. לפיד מתח ביקורת מרומזת על חבירתה של ציפי לבני לממשלת נתניהו כשטען, "אנחנו המפלגה שיכולה להוביל משא ומתן מדיני שיש מאחוריו כוח פוליטי אמיתי, ולא רק לייצר עלי תאנה שיאפשרו עוד ארבע שנים של קיפאון".

לדבריו, "השאלה היחידה שנותרה היא אם נשב בממשלה עם העקרונות שלנו, או שנשב באופוזיציה בגלל העקרונות שלנו. כרגע, שתי האפשרויות ריאליות באותה מידה, וחבל".
בבית היהודי הפגינו היום שרירים אל מול התבטאויותיהם של בכירים בליכוד, שהעריכו כי אם תימשך הברית בין בנט ללפיד, לנתניהו לא יהיה מנוס מללכת לבחירות חוזרות. "האיום הזה הוא איום מגוחך. נתניהו לא יכול לאיים עלינו באקדח ריק. אנחנו לא מפחדים מבחירות וגם הציבור שלנו לא. לפי כל הסקרים אנחנו רק נתחזק וכך גם לפיד", אמר בכיר בבית היהודי.

“אנחנו מתואמים עם לפיד בהרבה דברים וכרגע אין לנו שום כוונה לסגת מהתיאום הזה, אבל זה לא העניין", אמר הבכיר בבית היהודי, "החיבור בינינו הוא לא מה שמחבל במשא ומתן, משום שהמשא ומתן בכלל לא מתקיים. ביבי עסוק כל הזמן בלפרק בריתות, במקום לשבת ולדבר על מהות. הוא רוצה את לפיד ורוצה אותנו, אבל לא מתקדם לעברנו במילימטר. בינתיים לא מתנהלים בינינו מגעים. שום דבר".

שותפו של נתניהו לרשימת ישראל ביתנו, שר החוץ לשעבר, אביגדור ליברמן, התייחס היום בראיון ברשת ב' למשא ומתן הקואליציוני, ואמר כי "מבחינתי זה בלתי נסבל לפסול מפלגה פוליטית כלשהי. יכול להיות שבסוף לא נסכים עם החרדים והם יהיו בחוץ, אבל כל הנושא הזה, של לפסול מראש את המפלגות החרדיות, אני חושב שזה לא נכון".
לדבריו, "נתניהו בצדק לא מקבל שמראש מקימים לו ממשלה בתוך ממשלה, מעין ממשלת זוטא, את זה אי אפשר לקבל". ליברמן הוסיף כי "מה שמסתמן כרגע הוא שכנראה תיק החוץ יהיה בישראל ביתנו". באשר לאפשרות כי יורשע ולא יוכל לכהן בתפקיד, אמר "אני מקווה שעד פגרת בתי המשפט ביולי, הכל יהיה מאחורינו. ואם לא, ראש הממשלה מתכוון להחזיק את תיק החוץ". לדבריו, "המערכת הפוליטית תכנס במלוא הכוח לעבודה רק אחרי פסח. אני מעריך שביולי אוכל לחזור למשרד החוץ ובאמת להתמקד בענייני חוץ, ולא להפוך את משרד החוץ למשרד לענייני פלסטינים".

סקר ערוץ הכנסת: 30 מנדטים ליש עתיד

סקר שפורסם היום בערוץ הכנסת מעיד על מגמה של התחזקות משמעותית של יאיר לפיד מול בנימין נתניהו מאז הבחירות. על פי הסקר, אילו הבחירות היו נערכות היום, יש עתיד היתה זוכה ב-30 מנדטים ואילו הרשימה המשותפת של הליכוד וישראל ביתנו היתה זוכה רק ל-22 מנדטים – 9 פחות מתוצאות הבחירות לכנסת ה-19.

על פי הסקר, שערך מכון פאנלס בקרב 510 משיבים, מפלגת הבית היהודי מתחזקת בשלושה מנדטים ומקבלת 15 מושבים בכנסת, העבודה וש"ס יורדות בשני מנדטים כל אחת: 13 ותשעה מנדטים בהתאמה. מהסקר עולה שמרצ מקבלת שבעה מנדטים, יהדות התורה עם שישה והתנועה בראשות ציפי לבני יורדת לשפל של ארבעה מנדטים בלבד. עוצמה לישראל זוכה לשלושה מנדטים ואילו קדימה נותרת עם שני מנדטים. שלוש המפלגות הערביות זוכות יחד לתשעה מנדטים – שניים פחות מחברי הכנסת שנבחרו בבחירות האחרונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ