לפיד ובנט במגעים מתקדמים להצגת מתווה גיוס משותף

המתווה שמגבשים השניים מתבסס על מסקנות ועדת פלסנר. על פי התכנית המסתמנת, הפטור יגדל מ-400 חרדים שתורתם אומנותם, כפי שדרש לפיד עד כה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראשי יש עתיד והבית היהודי, יאיר לפיד ונפתלי בנט, מקיימים מגעים מתקדמים להצגת מתווה גיוס משותף. המתווה מבוסס על מסקנות ועדת פלסנר לגיוס חרדים. על פי התכנית המסתמנת, הפטור יגדל מ-400 חרדים שתורתם אומנותם, כפי שדרש לפיד עד כה, לכ-2,000. אם נתניהו יסכים לאמץ את המתווה, המהלך יקשה על שילוב המפלגות החרדיות בקואליציה משום שהן מסרבות להכיר בקביעת מכסות לפטור לתלמידי הישיבות.

בבית היהודי מתכוונים לפעול כדי להוריד את גיל דחיית השירות המקסימלי ל-21. בנוסף, במפלגה מעוניינים להגדיר את מספר הפטורים עד 2000, במקום הנוסחה של יעדי הגיוס המוצעת במתווים של יעלון ושל קנדל. בנוסף, בבית היהודי בודקים את האפשרות שלא לכלול שירות לנשים במסגרת החוק בשל ההערכה שממילא רובן המכריע של הנשים במגזר החרדי נישאות עד גיל 18.

גורמים בשתי המפלגות אישרו היום את דבר קיומו של המתווה המשותף אך הדגישו כי הוא נמצא בשלבי גיבוש מתקדמים ועדיין לא הושלם. עקרונות המסמך המשותף עדיין לא הוצגו לבכירים במפלגות השונות ואולם על פי ההערכות, הנוסחה תואמת את העמדות המשותפות והוא צפוי להפוך למסמך שיחייב את שתיהן במשא ומתן מול נתניהו.

בשבוע שעבר הציג פרופ' יוג'ין קנדל מתווה גיוס שאומץ על ידי ראש הממשלה. לפי המתווה, בתוך חמש שנים יגויסו לצה"ל למעלה מ-60% מהחרדים עד גיל 24; המדינה תעניק תמריצים למשרתים ולישיבות מהן יגויסו; סנקציות כלכליות יוטלו על ישיבות שיהיה בהן "ריבוי לומדים"; המדינה תשלול הטבות מתלמידים פיקטיביים שינצלו את ההטבות לתלמידי הישיבות וישתמטו מצה"ל.

רוב הסיעות המועמדות להצטרף לממשלת נתניהו מתנגדות למתווה הגיוס המקל שגיבש קנדל, ודורשות להחמיר משמעותית את חוק השוויון בנטל שתקדם הממשלה. בנוסף ליש עתיד ולבית היהודי, גם יו”ר קדימה, שאול מופז, הבהיר לנתניהו בפגישה שקיימו השניים כי לא יוכל לחבור לממשלה שמקדמת מתווה הדומה לזה שבגינו פרש מממשלת נתניהו הקודמת. לצד מפלגות אלה, גם סיעת התנועה – שכבר חתמה על הסכם קואליציוני – צפויה לעמוד על כך שמתווה הגיוס יהיה מחמיר יותר.

אם המפלגות השונות יתמידו בעמידתן על שינוי החוק, נתניהו יתקשה לגבש קואליציה ללא פשרה מרחיקת לכת מבחינתו בנושא השוויון בנטל. נכון להיום, 33 חברי כנסת של יש עתיד, הבית היהודי וקדימה תומכים במתווה דומה במהותו, ורק 31 הח”כים של הליכוד־ביתנו תומכים במתווה קנדל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ