יהונתן ליס
יהונתן ליס

מפלגת הליכוד הודיעה היום (ראשון) כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פועל להקמת ממשלה בעלת זהות ימנית מובהקת, שתכלול גם את מפלגת "יש עתיד". על פי המתווה בו מעוניין נתניהו, סביב שולחן הממשלה יישבו הסיעות החרדיות – ש"ס ויהדות התורה, הבית היהודי, הליכוד ביתנו, התנועה ויש עתיד.

בהודעה רשמית שפרסם קרא נתניהו "להקמת ממשלה עם רוב למחנה הלאומי ומזמין אליה גם את מפלגת יש עתיד". מדובר בהצהרה פומבית ראשונה בעד צירופו של יאיר לפיד לממשלה לאחר קיפאון ממושך בדיאלוג ביניהם. אלא שהסיכויים להקמת ממשלה בהרכב הזה קלושים. בסוף השבוע הקרוב יסתיים פרק הזמן שהקצה נשיא המדינה שמעון פרס לנתניהו כדי לגבש את ממשלתו החדשה. על פי החוק, הוא צפוי להאריך את התקופה בשבועיים נוספים.

אלא שלפיד ובנט צפויים להציג בתוך ימים מתווה גיוס משותף המנוגד באופן מוחלט לקווים המנחים את המפלגות החרדיות בנושא. "לנתניהו לא תהיה ברירה אלא לקבל את מרבית הדרישות של בנט ולפיד ולהכניס את שניהם לקואליציה. אפשר להניח שהסיעות החרדיות לא יהיו חלק מהממשלה הבאה, לפחות לא בתחילת הדרך", אמרו גורמים בליכוד.

לפיד ובנט בהשבעת הכנסת

בבית היהודי וביש עתיד נערכים לאפשרות שנתניהו יפעל לקדם את המשא ומתן עמן באופן משמעותי בתוך ימים. "אנחנו לא פוסלים את האפשרות שנתניהו יעשה צעד משמעותי עוד לפני שהתקופה הראשונה שהטיל עליו הנשיא תסתיים. אין ספק שהוא לא ירצה להגיע לפרס כשהמפלגה היחידה שאיתה הוא הצליח לחתום על הסכם היא התנועה בראשות ציפי לבני", אמרו גורמים באחת המפלגות.

מנהיג הבית היהודי, נפתלי בנט, טען היום כי אלמלא הברית שכרת עם יש עתיד, ראש הממשלה בנימין נתניהו לא היה שוקל כלל לצרף את מפלגתו לקואליציה. בעמוד הפייסבוק שלו כתב בנט: "מדוע נוצר התיאום עם יאיר לפיד? בגלל החלטת הליכוד להותיר את הבית היהודי מחוץ לממשלה", כתב. "לולא תיאום זה, היתה קמה ממשלת לבני-קדימה-ש"ס-יש עתיד-ליכוד, ללא הציונות הדתית, ללא הבית היהודי. ממשלה זו הייתה דוהרת בקו המדיני של לבני (ויתור על ירושלים, ויתור על העיר אריאל, אובססיה לאש"ף וכו). זו עובדה".

לדברי בנט, "התיאום הזה שינה את המפה, ואילץ את הליכוד להכניס את הבית היהודי. בזכות תיאום זה, הממשלה כעת תהיה בעלת מוקד חברתי-כלכלי-פנימי, ולא רק מדיני". בנט הוסיף כי "בין יש עתיד לבין הבית היהודי יש נקודות משותפות ונקודות מחלוקת. נתמקד במימוש המשותף, וזה די הרבה. נמשיך להתווכח על היתר".

בעקבות דבריו של בנט, מיהר הליכוד לפרסם הודעה המטילה עליו את האשמה בכך שנתניהו לא מצליח להקים מממשלת ימין. "ההבטחה המרכזית של מפלגת הבית היהודי לבוחריה היתה שהיא תצטרף לממשלה בראשות בנימין נתניהו ותחזק אותו מימין. כרגע הדבר היחידי שמונע הקמת ממשלה עם רוב למחנה הלאומי זה הסירוב של הבית היהודי להצטרף לממשלת המחנה הלאומי בראשות נתניהו", אמרו בליכוד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ