קבלן קולות: ח"כ סלומיאנסקי שילם לי תמורת קולות

במשטרה בודקים חומרים שנאספו על ידי מקורבים ליו"ר הבית היהודי בנט, החושפים לכאורה את פעילותו של הח"כ שהגיע למקום ה-1 בפריימריז

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

היחידה הארצית לחקירות הונאה בודקת טענות של "קבלני קולות" בבית היהודי, לפיהן סיפק אלפי תומכים שהצביעו עבור ח"כ ניסן סלומיאנסקי בהתמודדותו בבחירות הפנימיות במפלגה. זאת, בין השאר, בתמורה לתשלום שהועבר לכאורה לסיוע לישיבה ברעננה בה עבד אחד מקבלני הקולות. סלומיאנסקי הכחיש בתוקף את הטענות בשיחה עם “הארץ”.“זה הזוי לחלוטין, זה לא שייך ולא רלוונטי", אמר.

אחד הקבלנים, אביחי עמרוסי, נחקר כמה פעמים בשבועות האחרונים במשרדי יאח"ה וככל הידוע חזר על מרבית טענותיו באוזני חוקרי המשטרה. החקירה נפתחה לאחר שחוקר פרטי הקליט את עמרוסי מתרברב באזניו כיצד קיבל – לכאורה - עשרות אלפי דולרים מסלומיאנסקי תמורת מתפקדים שיצביעו עבורו. סלומיאנסקי לא נחקר בפרשה ולפי שעה לא ברור אם ומתי יקרא למסור את גרסתו לדברים. לדבריו, הוא הכיר את עמרוסי סביב מערכת הבחירות הפנימיות בבית היהודי, אבל טען כי “הוא לא עבד איתי כמעט".

במקביל, בחדשות ערוץ 2 הוצג הערב סרטון וידיאו המתעד קבלן קולות אחר, דוד עזרא מש"ס, לשעבר חבר מועצת העיר תל אביב, שאישר גם הוא כי קיבל סכומי כסף גדולים
מסלומיאנסקי בתמורה לתמיכה בפריימריז.”ניסן שילם, השאיר כסף”, אמר עזרא והוסיף, "מאה לבן אדם". לדבריו, "מי שרוצה להיבחר - צריך להשקיע". כשנשאל מהו הסכום שאותו העביר לכאורה חבר הכנסת, השיב: "חבילות. לא אנקוב בסכום".

סלומיאנסקי ובנטצילום: אוליבייה פיטוסי

החומר נאסף על ידי מקורבים לנפתלי בנט, בעיצומה של התמודדותו על ראשות הבית היהודי מול היו"ר לשעבר, זבולון אורלב. ח"כ סלומיאנסקי נחשב לאחד מבכירי מחנהו של אורלב והעימות על הנהגת המפלגה היה ייצרי ורווי עימותים. מהחומרים שנאספו – באמצעות משרד חקירות פרטי ופעילים שסייעו למטה בנט עלתה תמונה קשה – לכאורה – ולפיה הקבלנים פועלים לקידום מתמודדים ברשימה תמורת תשלום של מאות אלפי שקלים.

סלומיאנסקי הצליח להגיע בפריימריז למקום הראשון, ועקף מתמודדים בולטים אחרים דוגמת אורי אורבך ואיילת שקד, הנמנים על מחנה בנט. גורמים פוליטיים העריכו היום שעיתוי הפרסום על סלומיאנסקי איננו מקרי: “אם הבית היהודי ייכנסו לקואליציה, סלומיאנסקי בהחלט רואה עצמו כמועמד מוביל לתפקיד שר. פרסום המידע עשוי לפגוע בסיכוייו להתמנות לתפקיד הבכיר", אמרו הגורמים.

הקלטות הסתר של עמרוסי, אותן ביצע חוקר פרטי בשם נסים גרמה, הועברו לחדשות ערוץ 2 ולידיעות אחרונות. אלא ששני כלי התקשורת בדקו את המידע והחליטו שלא לפרסמו. סלומיאנסקי העביר לידי מערכת חדשות 2 הקלטה אחרת של עמרוסי בה הוא מכחיש בתוקף את הטענות שהשמיע בהקלטה המקורית.

כשנשאל כמה אנשים פקד בהקלטות, השיב עמרוסי: "4,000 איש. זה יוצא 160 אלף שקלים". עוד הוא נשמע אומר כי "כשאני רואה מפקדים, אני אומר זה הזמן לחלוב אותם. הם צריכים שתתמוך בהם, והדרך היחידה זה לתת כסף. 100, 200 אלף שקל זה סכומים שיכולים לעזור לנו". לדבריו, "אני יודע דברים שאם אני אספר אותם - לא יאמינו לי", והוסיף: "יש פאקט של מרלבורו. הם אומרים שהביאו לך סיגריות מהדיוטי פרי. אז יש שני פאקטים מקדימה, ו-50 אלף דולר בפנים בשטרות. רק מזומן. אתה מגיע אליהם למשרד, והוא ישר אומר לך: הבאתי לך סיגריות מהדיוטי פרי”. לדבריו, “זה לא בכנסת, כי שם אתה לא יכול להכניס סכומים כאלה. בכנסת אתה עובר בידוק".

עמרוסי התייחס לסלומיאנסקי ואמר כי "פקדתי המון אנשים ועשיתי איתו הסכם, האנשים שלי יעזרו לך ואתה תעזור לנו עם 250 אלף שקל. הוא כבר העביר חצי מהסכום, נתן לנו איזו הלוואה כי היינו צריכים לפרוע, כמו גבר הביא לנו את הכסף". עמרוסי נשמע מבהיר בהקלטות שלא יוותר לח"כ שיתכחש אליו אחרי הבחירות. "זה שהם נותנים את הכסף זה אסור להם. זה לא חוקי לשלם. אז אם הוא מחר יגיד לי 'לך מפה, מי מכיר אותך?', אז אין בעיה. הכול רשום, הכול מסודר, מתי הבאת, כמה הבאת, אל תשחק איתי משחקים. לך עם האמת".

סלומיאנסקי סירב לנקוב היום בשמו של נפתלי בנט כמי שעומד מאחורי העברת ההקלטות לכלי התקשורת ולמשטרה, ואולם גורמים פוליטיים טענו כי “אם הבית היהודי ייכנסו לקואליציה, סלומיאנסקי בהחלט רואה עצמו כמועמד מוביל לתפקיד שר. פרסום המידע עשוי לפגוע בסיכוייו להתמנות לתפקיד הבכיר", אמרו הגורמים.

לדברי סלומיאנסקי, מיד אחרי שהתברר לו כי המידע הועבר לידיעות אחרונות ולערוץ 2, הוא פנה אליהם עם הקלטה שבה מתועד עמרוסי כשהוא מכחיש את הטענות ומטיל את האשמה על מטה בנט. “זה היה במערכות של שני ערוצי תקשורת גדולים. כל ההנהלה בערוץ 2 בדקו ובדקו את הסיפור. הם גילו שהאיש חסר אמינות ופסלו את זה. עכשיו מישהו הריץ את זה עוד פעם וזה הזוי לחלוטין". עורך דינו של עמרוסי, רובי שרעבי, ביקש היום שלא להגיב לדברים כדי שלא לשבש את חקירת המשטרה שמתנהלת בפרשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ