בגלל הברית עם בנט |

לפיד ביטל סיור של ארגון שמאל לחברי סיעתו

ארגון יוזמת ז'נבה הזמין את כל חברי הכנסת לסיור באזור ירושלים, יו"ר יש עתיד הטיל וטו. “אחרי הכל - אנחנו נגד חלוקת ירושלים”

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

מחשש לפגיעה בברית הפוליטית עם נפתלי בנט, הורה יו”ר מפלגת “יש עתיד”, יאיר לפיד, לחברי כנסת מסיעתו לבטל סיור לימודי באזור ירושלים עם ארגון השמאל “יוזמת ז’נווה”. תחילת הפרשה לפני כשבוע וחצי, אז שלח ח”כ משה מזרחי (העבודה) הזמנה לכלל חברי הכנסת להשתתף בסיור לימודי באזור עוטף ירושלים מטעם ארגון “יוזמת ז’נווה”. המדריך בסיור, שכלל ביקור בגדר ההפרדה ובשטח E1, היה אל"מ במילואים שאול אריאלי, מהמומחים הבולטים ביותר בישראל לסוגיית ירושלים והגדה המערבית.  

כ-18 ח”כים נרשמו לסיור, ובהם יותר מעשרה ממפלגת “יש עתיד”. הסיור היה צפוי להתקיים ביום ראשון שעבר, אלא שיומיים קודם לכן ביטלו חברי הכנסת של יש עתיד את השתתפותם. בתירוצים שונים, פנו הח”כים אל מזרחי אחד אחרי השני והודיעו כי לא ישתתפו.

מזרחי, שניסה להציל את הסיור, הסביר כי זהו אירוע לימודי ולא פוליטי וכי קיבל אישור לכך ממזכירות הכנסת. “אני רק רוצה שמי שמדבר על ירושלים יידע על מה מדובר”, אמר מזרחי לחברי הכנסת המבטלים מ”יש עתיד”.

ואולם תחינותיו של מזרחי לא הועילו ובסופו של דבר כל חברי הכנסת מ”יש עתיד” שנרשמו לסיור ביטלו את השתתפותם. מזרחי נאלץ להודיע ליוזמת ז’נווה כי הוא מבטל את האירוע. ח”כים שמעורים בפרשה וכן גורמים ביוזמת ז’נווה שעודכנו בעניין סיפרו כי הסיבה לביטול הפתאומי וההמוני היתה הוראה ישירה של יאיר לפיד.  

נפטלי בנט ויאיר לפידצילום: אמיל סלמן

חברי הכנסת של המפלגה שהיו צפויים להשתתף בסיור עדכנו אותו על כך, כבדרך אגב, בישיבת הסיעה. בתגובה הסביר להם לפיד כי אינו מעוניין שיצטרפו לפעילות של ארגון שמאל כמו יוזמת ז’נווה. לפיד רמז כי הנימוק לכך הוא חוסר רצונו לפגוע בברית הפוליטית עם “הבית היהודי” של נפתלי בנט. “בעיתוי הנוכחי של המשא ומתן הקואליציוני אי אפשר לצאת לסיור עם ארגון שתומך בחלוקת ירושלים”, אמר לפיד לחברי סיעתו. “אחרי הכל – אנחנו נגד חלוקת ירושלים”.  

הווטו שהטיל לפיד על השתתפות הח”כים בסיור מורה עד כמה הוא חושש לפגוע בברית עם נפתלי בנט. כדי לשמר את הגוש עם הבית היהודי, לפיד הביא לדה־לגיטימציה של ארגון שמאל ציוני. זאת בעוד רק שבוע לפני כן התקיים סיור דומה של ח”כים ממפלגת ש”ס, וכמה שבועות קודם לכן התקיים סיור זהה של כמה עשרות פעילי ליכוד בכירים.  

איש מחברי הכנסת של “יש עתיד” לא העז לעמוד על דעתו או להתווכח עם יו”ר המפלגה. גם ח”כים כמו ראש השב”כ לשעבר יעקב פרי, ראש עיריית דימונה לשעבר מאיר כהן, וכן ראש עיריית הרצליה לשעבר יעל גרמן, שנרשמו לסיור ובעבר השתתפו בפעילויות של יוזמת ז’נווה ואף תמכו בעמדותיה, פעלו לפי הוראתו של יו"ר המפלגה יאיר לפיד.  

דובר סיעת “יש עתיד” בכנסת, תומר כהן, מסר בתגובה: “’יש עתיד’ תיקח חלק בסיור דוגמת זה המצוין ואחרים במועד הנוח לה מבחינתה. ראוי לציין כי מספר חברי הסיעה אשר דחו את השתתפותם בסיור המדובר קטן בהרבה מן המדווח”.  

הדובר תומר כהן לא ציין כמה ח”כים ביטלו את השתתפותם בסיור ולא הכחיש את סיבת הביטול. עם זאת הוסיף: “נא לפרסם תגובה זו במלואה וכלשונה”. 


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ