נתניהו יבקש ארכה מהנשיא; הבית היהודי: מינוי לבני הוא "תאונת דרכים"

למרות שהושגה התקדמות במגעים עם מפלגתו של בנט, נתניהו רחוק מהקמת קואליציה. בשל כך, תקציב המדינה יעלה לאישור רק בקיץ

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יגיע במוצאי שבת למשכן הנשיא בירושלים ויבקש ארכה בת שבועיים כדי לאפשר לו לגבש את ממשלתו העתידית. בסוף השבוע יימלאו 28 ימים להחלטתו של הנשיא שמעון פרס להטיל על נתניהו את הרכבת הממשלה הבאה. אלא שהמשא ומתן הקואליציוני רחוק עדיין מלהניב הסכם עם הסיעות השונות. "יש דיבורים, יש הבנות בחלק מהנושאים, אבל לגבי חתימה על הסכם קואליציוני - אנחנו עוד לא שם", אמרו אתמול גורמים בבית היהודי. אתמול נפגשו נציגי המפלגה פעמיים עם צוות המשא ומתן של הליכוד-ביתנו. שני הצדדים דיווחו על התקדמות מסויימת.

בבית היהודי תולים תקוות רבות בפגישה שתתקיים היום בערב בין צוות הליכוד לצוות "יש עתיד". "צריך לראות אם הליכוד ויש עתיד מצליחים להגיע להבנות. זה עשוי לסלול את הדרך להסכמים גם עם הבית היהודי", אמרו גורמים במפלגה.

אף שבליכוד ובבית היהודי הכריזו על התקדמות בנושא השוויון בנטל, שני הצדדים רחוקים מהסכמות בשורה של נושאים אחרים. "עוד לא התחלנו לדבר על הנושא המדיני. עוד לא קיבלנו את המידע שדרשנו בנושא התקציב. קשה להגיד שמדובר בתחומים שקל להגיע בהם להסכמות", אמרו בבית היהודי.

גורמים במפלגה טענו בימים האחרונים שנתניהו מתכוון לפנות לכנסת ולבקש דחייה של 120 יום במועד הגשת התקציב, משום שמסמך כזה עדיין לא מוכן. המשמעות היא שתקציב המדינה לשנת 2013 יאושר רק בחודשי הקיץ.

נפתלי בנט ואורי אריאלצילום: אוליבייה פיטוסי

צוות המשא ומתן של הליכוד-ביתנו הבין אתמול עד כמה מלאכת המשא ומתן סבוכה: אנשי הבית היהודי הציגו את התנגדותם הנחרצת למינויה של ציפי לבני לתפקיד הממונה על המשא ומתן המדיני. הדרישה הזאת, המשותפת לבית היהודי וליש עתיד, עשויה לפגוע בהסכם הקואןליציוני היחיד עליו חתם נתניהו עד כה. "המינוי של לבני הוא תאונת דרכים", הטיח אתמול ח"כ אורי אריאל מהבית היהודי בחברי צוות המשא ומתן של הליכוד. "לא יכול להיות שאדם כמו לבני, עם העמדות הפוליטיות שהוא מייצג, יוביל את הנושא המדיני", אמרו בבית היהודי. בנוסף, במפלגה הביעו חשש ממהלכים של לבני כשרת משפטים שיפגעו ביכולת לקדם חקיקה לשינוי פניו של בית המשפט העליון.

לפני שבוע גם נפתלי בנט תקף את מינוי לבני במהלך נאום שנשא בוועידת מפלגתו. "האם נחזק את ארץ ישראל וירושלים, או נפקיד את המשא ומתן בידי מי שהציעה כבר לחלק את העיר ירושלים וויתרה על אריאל?". באותו הנאום אמר בנט, בראשונה, כי לא ייכנס בכל מחיר לקואליציה בראשות נתניהו וכי ישיבה באופוזיציה "אינה אסון".

גם ביש עתיד הביעו בימים האחרונים התמרמרות ממינויה של לבני, ובכוונתם להציף את התנגדותם למהלך בפגישה שתתקיים עם נציגי הלליכוד. במפלגה הביעו חשש שהחלטת נתניהו להעניק לתנועה של לבני שני תפקידי שרים תיצור מפתח קואליציוני בעייתי שיגדיל באופן משמעותי את מספר השרים סביב שולחן הממשלה. לפיד הודיע ערב הבחירות שהוא דוגל בממשלה בת 18 שרים. אילו יחבור לממשלה יחד עם הבית היהודי וללא הסיעות החרדיות, מספר השרים יעמוד על פי המפתח הזה על 23. בנוסף, במפלגה חוששים מפגיעה בסמכויות שר החוץ, אותו הם עשויים לדרוש, בשל העובדה ש"התיק הפלסטיני" יעבור לידיה של לבני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ