בכנסת מתחזקת ההערכה: החרדים יעברו לאופוזיציה

בכירים בליכוד המעורים במו"מ הקואליציוני טוענים כי נתניהו מעריך שלא יוכל לשבור את הברית בין בנט ולפיד, ולכן לא יהיה מנוס מהקמת קואליציה ללא ש”ס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוקל לחתור להסכם קואליציוני עם יש עתיד והבית היהודי ולהשאיר את הסיעות החרדיות מחוץ לממשלה הבאה. בכירים בליכוד המעורים במשא ומתן הקואליציוני טענו אתמול (רביעי) כי נתניהו מעריך שלא יוכל לשבור את הברית בין ראשי שתי הסיעות, נפתלי בנט ויאיר לפיד, ולכן לא יהיה מנוס מהקמת קואליציה ללא ש”ס ויהדות התורה.

“לנתניהו אין ברירה. הוא היה מעדיף את החרדים בפנים, אבל מתמטיקה פשוטה מלמדת שאין לו מספיק תומכים בלי בנט ולפיד”, אמר חבר בליכוד. “צוות המשא ומתן מבין שהוא לא יצליח לשבור את הברית בין בנט ללפיד ושהמשמעות היא קואליציה ללא חרדים”.
בליכוד הכחישו אתמול רשמית כי חל שינוי בעמדת נתניהו וכי לא החליט שיקים ממשלה בלי החרדים. אולם בכיר באחת הסיעות החרדיות אישר כי קיבל מסרים מראש הממשלה מהם הבין כי הוא עשוי להשאיר את החרדים מחוץ לקואליציה, ולצרף אותם מאוחר יותר. בכיר באחת הסיעות החרדיות אמר ל”הארץ”: “לפיד אומר שלא אכפת לו לשבת עם החרדים, אבל אנחנו מבינים שהוא ממש לא רוצה אותנו. המתווה שהוא מציע לשוויון בנטל לא יאפשר לנו לשבת אתו סביב שולחן הממשלה”. 

בימים האחרונים ניסו ח”כים מש”ס ומיהדות התורה לשכנע את יו”ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ’, להיכנס לקואליציה - צעד שהיה מאפשר כינון ממשלה ללא בנט ולפיד ועם הסיעות החרדיות.

נתניהו ולפיד בהשבעת הכנסתצילום: אמיל סלמן

אולם יחימוביץ’ הבהירה ששותפותה בממשלת נתניהו בלתי אפשרית. ח”כ משה גפני מיהדות התורה ניצל את נאום הברכה שנשא לכבוד ח”כ מרב מיכאלי כדי לפנות ליחימוביץ’ באופן פומבי בנושא. “אני מתפלל לקדוש-ברוך-הוא שאתם תכנסו לקואליציה”, אמר גפני. “אנחנו צריכים אנשים שרגישים לשכבות החלשות, שרגישים באמת למעמד הביניים. האם אנחנו מעלים את מס החברות? האם אנחנו לא נותנים לקיצוץ בתקציב לגרום נזק כל כך גדול כמו שהוא עלול לגרום?”.

באין התקדמות משמעותית במשא ומתן, יבקש נתניהו מחרתיים מנשיא המדינה ארכה של שבועיים בהרכבת הקואליציה. בסוף השבוע יימלאו 28 ימים להחלטת הנשיא שמעון פרס להטיל על נתניהו את הרכבת הממשלה הבאה, והמגעים עוד רחוקים משלב סיום. “יש דיבורים, יש הבנות בחלק מהנושאים, אבל לגבי חתימה על הסכם קואליציוני - אנחנו עוד לא שם”, אמרו אתמול חברים בבית היהודי. נתניהו צפוי לבקש מהכנסת דחייה של 120 יום במועד הגשת התקציב, משום שמסמך כזה עדיין לא מוכן. המשמעות היא שתקציב המדינה לשנת 2013 יאושר רק בחודשי הקיץ.

נציגי הבית היהודי נפגשו אתמול פעמיים עם צוות המשא ומתן של הליכוד-ביתנו. שני הצדדים דיווחו על התקדמות מסוימת. בבית היהודי תולים תקוות רבות בפגישה שתתקיים היום אחר הצהריים בין צוות הליכוד לצוות יש עתיד.

אף שבליכוד ובבית היהודי הכריזו על התקדמות בנושא גיוס החרדים, שני הצדדים רחוקים מהסכמות בענייני מדיניות אחרים. “עוד לא התחלנו לדבר על הנושא המדיני. עוד לא קיבלנו את המידע שדרשנו בנושא התקציב. קשה להגיד שמדובר בתחומים שקל להגיע בהם להסכמות”, אמרו בבית היהודי.

צוות הבית היהודי הציג בפני צוות הליכוד את התנגדותו הנחרצת למינויה של ציפי לבני לממונה על המשא ומתן המדיני. ההתנגדות, המשותפת לבית היהודי וליש עתיד, עשויה לפגוע בהסכם הקואליציוני היחיד שעליו חתם נתניהו עד כה. “המינוי של לבני הוא תאונת דרכים”, הטיח אתמול ח”כ אורי אריאל (הבית היהודי) בחברי צוות המשא ומתן של הליכוד. “לא יכול להיות שאדם כמו לבני, עם העמדות הפוליטיות שהוא מייצג, יוביל את הנושא המדיני”. בנוסף על כך, במפלגה הדתית הביעו חשש מעמדות של לבני כשרת משפטים, לבלימת חקיקה שתשנה את פניו של בית המשפט העליון.

גם ביש עתיד הביעו בימים האחרונים התמרמרות ממינוי לבני. בסיעתו של לפיד חוששים שהענקת שני תפקידי שר לתנועה תגדיל את מספר השרים בממשלה. בנוסף, הם אינם רואים בעין יפה את הפגיעה בסמכויות שר החוץ, תפקיד אותו הם עשויים לדרוש, בשל העובדה ש”התיק הפלסטיני” יעבור לידי לבני.

תגובות