שלושת ראשי ש"ס: לא נצטרף לקואליציה אם נתניהו לא יכניס אותנו עכשיו

ישי, דרעי ואטיאס מבקשים למנוע ממשלה עם ציר לפיד-בנט, שתקדם מתווה מחמיר לשוויון בנטל. בליכוד אמרו כי אין מנוס מהשארת החרדים בחוץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שלושת ראשי ש"ס, אלי ישי, אריה דרעי ואריאל אטיאס, הכריזו כי לא יצטרפו לממשלת נתניהו בקדנציה הקרובה אם נתניהו לא ישלב אותה בממשלתו כבר עכשיו. ההחלטה שקיבלו השלושה נועדה "לסנדל" את נתניהו ולמנוע מצב שבו הוא מקים ממשלה עם יש עתיד והבית היהודי, שתקדם חוק מרחיק לכת בנוגע לשוויון בנטל. במצב כזה, רק לאחר שהחוק יושלם, הוא יציע לשלב בקואליציה גם את המפלגות החרדיות.

"יש לנו החלטה ברורה מאוד בנושא", אמר הבוקר (חמישי) בכיר במפלגה, "לא ניתן לנתניהו להקים קואליציה בשני שלבים. אם ראש הממשלה לא רוצה אותנו כחלק מהממשלה כבר עכשיו, נשב בספסלי האופוזיציה כל הקדנציה ונצביע נגד מדיניות ממשלתו. עשינו את זה בעבר במשך שלוש שנים, אין לנו בעיה לעשות את זה גם עכשיו". 

הבכיר הוסיף כי "אנחנו מבינים שנתניהו לא מעוניין בממשלה ללא חרדים, אלא שניאלץ לעשות זאת. כל הסימנים מראים שהוא כבר הכריע בעד קואליציה עם יש עתיד והבית היהודי".

שר הפנים אלי ישי התייחס הבוקר באופן רשמי למשא ומתן הקואליציוני בעמוד הפייסבוק שלו. "אינני יודע מה יילד יום", כתב, "הפרסומים השונים מדברים על כך שהניסיון מצד לפיד ובנט לפסול ישיבה משותפת עם ש"ס צולח בשעה זו. מערכת הבחירות האחרונה קידמה מציאות כמעט בלתי אפשרית. למרות ניצחונו של רה"מ בנימין נתניהו, ישנם אישיים המנצלים את כללי המשחק שנוצרו ומתעלמים מרצון הבוחר ומנסים לכפות דעתם ודרכם על אחרים. פוליטיקה חדשה. שיבושם להם".

ישי הוסיף כי "ישיבה בקואליציה והחזקת תפקידים, משרדים ומשרות אינן יעד! זהו כלי, כלי לשרת את הציבור, ובמידת הצורך ישיבה באופוזיציה איננה מלה גסה. ש"ס תפעל להיות חלק מהקואליציה הבאה, להמשיך את הצעדים שקידמה, הן בתחום הדיור, הפנים ושמירת צביונה של המדינה היהודית והחזרת המסתננים לארצם ועוד, אך לא תמכור ערכיה, אמונותיה ועקרונותיה למען ישיבה משותפת עם אלו שהדבר המשותף היחידי להם הוא הרצון לפגוע בעולם התורה". 

בכירים בליכוד המעורים במשא ומתן הקואליציוני טענו אתמול כי נתניהו מעריך שלא יוכל לשבור את הברית בין ראשי יש עתיד והבית היהודי, ולכן לא יהיה מנוס מהקמת קואליציה ללא ש”ס ויהדות התורה. “לנתניהו אין ברירה. הוא היה מעדיף את החרדים בפנים, אבל מתמטיקה פשוטה מלמדת שאין לו מספיק תומכים בלי בנט ולפיד”, אמר חבר בליכוד, “צוות המשא ומתן מבין שהוא לא יצליח לשבור את הברית בין בנט ללפיד ושהמשמעות היא קואליציה ללא חרדים”.

בליכוד הכחישו אתמול רשמית כי חל שינוי בעמדת נתניהו וכי הוא לא החליט שיקים ממשלה בלי החרדים. אולם בכיר באחת הסיעות החרדיות אישר כי קיבל מסרים מראש הממשלה שמהם הבין כי הוא עשוי להשאיר את החרדים מחוץ לקואליציה ולצרף אותם מאוחר יותר. בכיר באחת הסיעות החרדיות אמר ל”הארץ” כי “לפיד אומר שלא אכפת לו לשבת עם החרדים, אבל אנחנו מבינים שהוא ממש לא רוצה אותנו. המתווה שהוא מציע לשוויון בנטל לא יאפשר לנו לשבת אתו סביב שולחן הממשלה”. 

בימים האחרונים ניסו ח”כים מש”ס ומיהדות התורה לשכנע את יו”ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ’, להיכנס לקואליציה - צעד שהיה מאפשר כינון ממשלה ללא בנט ולפיד ועם הסיעות החרדיות. אולם יחימוביץ’ הבהירה ששותפותה בממשלת נתניהו בלתי אפשרית מבחינתה.

אם לא תחול התקדמות משמעותית במשא ומתן, מחרתיים יבקש נתניהו מנשיא המדינה ארכה של שבועיים בהרכבת הקואליציה. בסוף השבוע יימלאו 28 ימים להחלטת הנשיא שמעון פרס להטיל על נתניהו את הרכבת הממשלה הבאה והמגעים עוד רחוקים מסיום.

"יש דיבורים, יש הבנות בחלק מהנושאים, אבל לגבי חתימה על הסכם קואליציוני - אנחנו עוד לא שם”, אמרו אתמול חברים בבית היהודי. נתניהו צפוי לבקש מהכנסת דחייה של 120 יום במועד הגשת התקציב משום שמסמך כזה עדיין לא מוכן. המשמעות היא שתקציב המדינה לשנת 2013 יאושר רק בחודשי הקיץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ