צוות המו"מ של הליכוד-ביתנו: לפיד דורש ממשלה בלי חרדים

נציגיו של נתניהו הודיעו כי בכוונתם לפנות לבית היהודי ולבדוק האם עמדתם זהה. דרעי: "זו שנאת חרדים טהורה". יש עתיד: "נמשיך לדבוק בעקרונותינו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

צוות המשא ומתן הקואליציוני של הליכוד-ביתנו טוען כי מפלגת יש עתיד מסרבת לשבת באותה ממשלה עם החרדים, ומכחיש את הדיווחים לפיהם ראש הממשלה בנימין נתניהו מתכוון להרכיב קואליציה ללא ש"ס ויהדות התורה. 

בסיום הפגישה עם צוות המשא ומתן של יש עתיד, אמר הערב (חמישי) עו"ד דוד שמרון, המייצג את הליכוד במגעים: "חלק גדול מהפגישה הקדשנו לבירור עמדתה של יש עתיד ביחס להצטרפות המפלגות החרדיות לממשלה. התשובה שקיבלנו בעניין הזה היתה למעשה שמבחינתה של יש עתיד אין מקום לחרדים בממשלה הקרובה". לדברי שמרון, "אנחנו מציבים את השאלה הזאת בפני הבית היהודי, כדי להבין אם גם הם פוסלים את המפלגות החרדיות. לצורך זה קבענו פגישה עם נציגי המפלגה למחר בשעות הבוקר, ואנחנו נברר בעיקר את הנקודה הזו".

בעקבות דבריו של שמרון אמר ח"כ אריה דרעי, ממנהיגי ש"ס: "היום התברר לכל עם ישראל כי מאחורי הדאגה כביכול של לפיד לשוויון בנטל עומדת שנאת חרדים טהורה".

ביש עתיד מסרו בתגובה: ״נמשיך לדבוק בעקרונותינו. על כך נתן בנו ציבור גדול את אמונו. אנו מקווים כי הרכב הממשלה הבאה אכן ישקף את רצונו של העם בשינוי שיבטא סדר יום חדש במדינת ישראל״.

גורמים בבית היהודי מסרו: "אנו מברכים על כך שהליכוד החליט לזנוח את החלטתו להקים ממשלת שמאל-חרדים ללא הבית היהודי. אין ספק שההבנות עם יאיר לפיד תרמו לכך, ולכן בוודאי נתמיד בהן. אנו נמשיך בשיחות על יישום עקרונותינו ועל קווי היסוד של הממשלה, במקביל לדרישתנו שההסכם הבעייתי עם ציפי לבני לא יישאר כפי שהוצג. בנוסף, אנו לא נפסול אף מפלגה, גם לא את אלה שכינו אותנו ׳בית של גויים׳״.

מוקדם יותר היום, בכניסה לפגישה עם נציגיו של לפיד, אמרו עו"ד שמרון ורו"ח משה ליאון, כי נתניהו לא ויתר על שאיפתו להקים ממשלה רחבה ככל האפשר. "אנחנו ממשיכים במאמצים להרכיב ממשלה שתכלול הן את החרדים, הן את הבית היהודי, בשאיפה גם את יש עתיד ואת קדימה - ממשלה רחבה". לדבריהם, "האתגרים שעומדים בפני מדינת ישראל הם אתגרים עצומים. גם אתגרים חיצוניים וגם אתגרים חברתיים בתוך מדינת ישראל. אנחנו צריכים רוחב יריעה גדול, אנחנו צריכים את כלל הציבור בישראל מיוצג בממשלה, לקיים ויכוח דמוקרטי בתוך הממשלה. אי אפשר לעמוד בפני האתגרים באופן נכון וראוי מבלי לפעול לקיום ממשלה רחבה".

השר אלי ישי, רה"מ בנימין נתניהו והרב עובדיה יוסף בבר המצווה של בנו של ישיצילום: תומר אפלבאום

מוקדם יותר היום הכריזו שלושת ראשי ש"ס, אלי ישי, אריה דרעי ואריאל אטיאס, כי לא יצטרפו לממשלת נתניהו אם ראש הממשלה לא ישלב אותם בממשלתו כבר עם הקמתה. ההחלטה שקיבלו השלושה נועדה "לסנדל" את נתניהו למנוע מצב שבו הוא מקים ממשלה עם יש עתיד והבית היהודי, שתקדם חוק מרחיק לכת בנוגע לשוויון בנטל. במצב כזה, רק לאחר שהחוק יושלם, הוא יציע לשלב בקואליציה גם את המפלגות החרדיות.

"יש לנו החלטה ברורה מאוד בנושא", אמר הבוקר (חמישי) בכיר במפלגה, "לא ניתן לנתניהו להקים קואליציה בשני שלבים. אם ראש הממשלה לא רוצה אותנו כחלק מהממשלה כבר עכשיו, נשב בספסלי האופוזיציה כל הקדנציה ונצביע נגד מדיניות ממשלתו. עשינו את זה בעבר במשך שלוש שנים, אין לנו בעיה לעשות את זה גם עכשיו". לדבריו, "כל הסימנים מראים שהוא כבר הכריע בעד קואליציה עם יש עתיד והבית היהודי".

שר הפנים אלי ישי התייחס הבוקר באופן רשמי למשא ומתן הקואליציוני בעמוד הפייסבוק שלו. "אינני יודע מה יילד יום", כתב, "הפרסומים השונים מדברים על כך שהניסיון מצד לפיד ובנט לפסול ישיבה משותפת עם ש"ס צולח בשעה זו. מערכת הבחירות האחרונה קידמה מציאות כמעט בלתי אפשרית. למרות ניצחונו של רה"מ בנימין נתניהו, ישנם אישיים המנצלים את כללי המשחק שנוצרו ומתעלמים מרצון הבוחר ומנסים לכפות דעתם ודרכם על אחרים. פוליטיקה חדשה. שיבושם להם".

ישי הוסיף כי "ישיבה בקואליציה והחזקת תפקידים, משרדים ומשרות אינן יעד. זהו כלי, כלי לשרת את הציבור, ובמידת הצורך ישיבה באופוזיציה איננה מלה גסה. ש"ס תפעל להיות חלק מהקואליציה הבאה, להמשיך את הצעדים שקידמה, הן בתחום הדיור, הפנים ושמירת צביונה של המדינה היהודית והחזרת המסתננים לארצם ועוד, אך לא תמכור ערכיה, אמונותיה ועקרונותיה למען ישיבה משותפת עם אלו שהדבר המשותף היחידי להם הוא הרצון לפגוע בעולם התורה". 

בכירים בליכוד המעורים במשא ומתן הקואליציוני טענו אתמול כי נתניהו מעריך שלא יוכל לשבור את הברית בין ראשי יש עתיד והבית היהודי, ולכן לא יהיה מנוס מהקמת קואליציה ללא ש”ס ויהדות התורה. “לנתניהו אין ברירה. הוא היה מעדיף את החרדים בפנים, אבל מתמטיקה פשוטה מלמדת שאין לו מספיק תומכים בלי בנט ולפיד”, אמר חבר בליכוד, “צוות המשא ומתן מבין שהוא לא יצליח לשבור את הברית בין בנט ללפיד ושהמשמעות היא קואליציה ללא חרדים”.

אם לא תחול התקדמות משמעותית במשא ומתן, מחרתיים יבקש נתניהו מנשיא המדינה ארכה של שבועיים בהרכבת הקואליציה. בסוף השבוע יימלאו 28 ימים להחלטת הנשיא שמעון פרס להטיל על נתניהו את הרכבת הממשלה הבאה והמגעים עוד רחוקים מסיום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ