פרשנות |

החרדים מבינים שהאופוזיציה במרחק נגיעה

נתניהו ימשיך לשמור על האינטרסים של החרדים גם כשיהיו באופוזיציה. הם מצדם לא יצטרכו להתלכלך בצעד הבלתי נמנע של חוק גיוס חדש

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

אריה דרעי יכול לרשום לעצמו את הכישלון הפוליטי השני שלו מאז חזר לפוליטיקה: תמיכתו הנלהבת בנתניהו, קו אסטרטגי מרכזי שלו בקמפיין הבחירות, מתבררת כהימור כושל על סוס שעשוי להשליך אותו מעל גבו יחד עם כל הנציגות החרדית. כשנתניהו מתרחק, והאופוזיציה מתקרבת, דרעי יכול לקונן על כל המהלכים הפוליטיים המתוחכמים שהיה יכול לרקום עם יו"ר העבודה, שלי יחימוביץ'. כעת הוא עלול לעשות מהלכים אחרים עם יחימוביץ', באופוזיציה.

גם הכישלון הפוליטי הראשון קשור להכרזתו של דרעי בבחירות "פתק לש"ס הוא פתק לטובת נתניהו": תרגילי הבחירות של ש"ס, שנראו בשעתו כנבונים, לא הוסיפו לש"ס אפילו מנדט אחד על מה שהיה לה בקדנציה הקודמת. כעת, כשהאופוזיציה נראית מעבר לפינה, יגברו בש"ס הקולות שיזכירו לדרעי את ההבטחה שהכזיבה - "דרעי חוזר".

נתניהו עוד לא ויתר על החרדים, והחרדים לא הרימו ידיים. עו"ד דוד שומרון, מקורבו של ראש הממשלה, הבהיר אתמול כי נתניהו עדיין חותר לממשלה רחבה, כולל החרדים, לפיד ובנט. אנשיו של נתניהו עושים כעת הכל כדי לחבק את החרדים, ואחת הסיבות המרכזיות לבקשת הארכה שיגיש מחר נתניהו לנשיא שמעון פרס, תהיה לנסות לרקוח, למרות הכל, קואליציה רחבה שתכלול את יהדות התורה או לפחות את ש"ס.

אבל ראשי המפלגות החרדיות החלו להפנים, כי כדי לקיים את השותפות הטבעית עם נתניהו דרוש כעת צעד שהוא מעל הטבע. בהתאמה, לפתע משתנה הטון החרדי כלפי נתניהו והליכוד. אריה דרעי נשמע כועס כשדחה בפני מקורביו את האפשרות של הצטרפות ב"פעימה שנייה": "ביום שאנחנו לא נהיה בקואליציה, אנחנו נהיה אופוזיציה, ואופוזיציה לוחמת על כל המשתמע מכך - הן בנושא המדיני, הן בנושא הדתי והן בנושא החברתי. אין מצב ביניים". דרעי הוסיף כי יש להיערך לאפשרות של ישיבה באופוזיציה והוסיף: "הוקל לי, ירדה אבן מלבי. לפחות לא נהיה שותפים בגזירות הכלכליות, שבגללן אני לא ישן בלילה".

מאז 1977 החרדים יושבים כמעט בכל הממשלות. יהיה קשה להוציא אותם מתוך הקואליציה ואת הקואליציה מתוכם. יכולת ההשפעה, המינויים הפוליטיים, עמדות הכוח, התקציבים, המועצות הדתיות ומשרד הבריאות היקר כל כך לאדמו"ר מגור ולנציגו יעקב ליצמן - הפרידה מכל אלה תהיה כואבת, אבל לפחות תהיה לה משמעות אידיאולוגית של מסירות נפש.

לאור "גזירת הגיוס", ההליכה לאופוזיציה הפעם היא בעלת משמעויות אידיאולוגיות רבות יותר מבפעמים הקודמות (למשל זו שבה קוצצו קצבאות הילדים). הקצף כבר יוצא על נפתלי בנט, יו"ר הבית היהודי, בתקופה שבה העימות חרדים־סרוגים מגיע לשיאו, ובנט נחשב כמי שעומד להמיט "חורבן על עולם התורה". ח"כ משה גפני כבר איים אתמול ב"קרע בלתי ניתן לאיחוי עם הציונות הדתית". גם לפיד כמובן חוטף, ויחטוף. גם נתניהו.

אבל כאן גם טמון היתרון העיקרי מבחינת החרדים בתסריט האופוזיציה. החיבוק של נתניהו לחרדים לא ייפסק עם תום המו"מ הקואליציוני. והם מצדם, לא יצטרכו להתלכלך בצעד הבלתי נמנע של חוק גיוס חדש. צעד כזה - למרות שקשה להניח שיגרום לחרדים להתגייס לשירות צבאי אמיתי - הוא לא צעד שהם יכולים לתמוך בו באופן גלוי. כך שגם אם נתניהו עומד להשליך את החרדים, הוא לא ישליך אותם רחוק. במקרה כזה הוא יבטיח לחרדים לשמור על האינטרסים שלהם בעודם באופוזיציה, כמו למשל חקיקה מרוככת של חוק גיוס, הבטחת תקציבים, והבטחת חוקים שהחרדים חפצים בהם, כמו למשל חוק חדש שיבטיח כהונה נוספת לרב הראשי הספרדי שלמה עמאר. החרדים ילכו לארץ גזירה, אבל בתנאים טובים, וימתינו ליום שבו אולי תתפורר הברית בין נתניהו, לפיד ובנט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ