נתניהו קיבל ארכה להרכבת הממשלה; הטיל על לפיד ובנט את האחריות לעיכוב

הנשיא פרס נענה לבקשת רה"מ והעניק לו שבועיים נוספים. "אנו קרובים להסכמות, אך יש החרמה של ציבור וזה לא מתאים להשקפתי", אמר נתניהו

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

נשיא המדינה, שמעון פרס, העניק הערב (שבת) לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ארכה בת שבועיים להרכבת הממשלה. נתניהו תיאר לפרס, את השתלשלות המשא ומתן הקואליציוני עד כה והאחרון העניק לו - בהתאם לחוק - ארכה נוספת.

בבקשתו לנשיא, נתניהו מתח ביקורת על סיעות הבית היהודי ויש עתיד מבלי לנקוב בשמן, ותלה בהן את האשם בחוסר הצלחתו להקים קואליציה. "לפני ארבעה שבועות הטלת עליי להרכיב את הממשלה", אמר נתניהו, "בארבעת השבועות האלה ביקשתי להקים ממשלה רחבה ככל שניתן. התקדמנו הרבה בנושאים מדיניים, כלכליים, וגם בשוויון בנטל. אנחנו קרובים להבנות בכל התחומים האלה". לדברי נתניהו, "הציבור החרדי מוכן לקבל את ההבנות האלה. הסיבה העיקרית שלא סיימתי להרכיב את ממשלה עד היום היא שיש חרמות. יש החרמה של ציבור במדינת ישראל וזה לא מתאים להשקפתי. אני עושה כל שביכולתי כדי לאחד את העם".

נתניהו הוסיף כי "אני חושב שכיהודים סבלנו חרמות ואנחנו יודעים שמחרימים את ישראל בפורומים בינלאומיים. אנחנו מזדעקים בצדק כשמחרימים סחורות של מתיישבי יהודה ושומרון. מי שצריך להבין את זה יותר מכל הוא ציבור המתיישבים שעוברים חרמות יומיומיים... אני רוצה להשתמש בימים הקרובים בניסיון נוסף להוביל לממשלה רחבה. אני מקווה שמנהיגי המפלגות יגלו מנהיגות ואחריות. למען הניסיון הזה אני זקוק לזמן נוסף".

פרס השיב לנתניהו כי "אכן הטלתי עליך על פי החוק את מלאכת הרכבת הממשלה. עשיתי זאת אחרי שנועצתי עם כל סיעות הכנסת ובדקתי את הסיכויים. הגעתי למסקנה שאתה צריך להיות האיש שירכיב את הממשלה.. עכשיו שמעתי מפיך את המאמצים שעשית ב-28 הימים שחלפו, ושאתה מאמין שיש לך סיכוי להרכיב את הממשלה בשבועיים הבאים. אין לי ספק שהמדינה במצבה הנוכחי זקוקה לממשלה נבחרת, שתוכל להתמודד עם הבעיות הכבדות כל כך שיש למדינה. לפיכך, על פי החוק, אני נעתר לבקשתך להעניק לך עוד שבועיים כחוק כדי לסיים את מלאכת הרכבת הממשלה". פרס איחל לנתניהו הצלחה בהרכבת הממשלה הבאה.

פרס ונתניהו במשכן הנשיא בירושלים, הערבצילום: קובי גדעון

זמן קצר לפני דברי נתניהו ופרס הערב בירושלים, חזר יו"ר יש עתיד יאיר לפיד על ביקורתו כלפי הסיעות החרדיות ואמר כי "לא יקרה שום אסון אם בקדנציה הקרובה הם יישבו באופוזיציה".

בדברים שכתב בדף הפייסבוק שלו, ציין לפיד כי "בתום הבחירות, מרכיבים את הממשלה לפי התוצאות. כשנתניהו נבחר, היה ברור לכולם שהוא לא יזמין את מרצ לממשלתו. האם זו פסילה? בוודאי שלא. אני משוכנע שנתניהו חושב שמפלגתה של זהבה גלאון היא מפלגה ישראלית לגיטימית, אבל הם מחזיקים בדעות הפוכות לגבי הדרך שבה צריכה להתנהל המדינה ולפיכך אינם יכולים לשבת באותה ממשלה.

"כי ככה זה בדמוקרטיה. אף אחד לא אוהב להפסיד, אבל כולם מקבלים את העקרון הבסיסי לפיו לפעמים אתה בקואליציה ולפעמים באופוזיציה. יש למשל תסריט סביר למדי לפיו הממשלה שתוקם פה בשבועיים הקרובים לא תכלול את 'יש עתיד'. במקרה כזה אני וחבריי נלך לאופוזיציה בראש מורם, מבלי שנרגיש אפילו לרגע שמישהו שונא או פוסל אותנו. כולם מבינים הרי שזה חלק מכללי המשחק הדמוקרטי. כולם, חוץ מהמפלגות החרדיות".

לפיד, עם זאת, הדגיש בדבריו כי אינו מתנגד להצטרפות הסיעות החרדיות מעצם היותן חרדיות. "אני לא פוסל בני אדם – חרדים או לא - אבל יש הבדל בין אנשים למפלגות", כתב. "את החרדים עצמם עלינו לחבק ולקיים איתם דיאלוג אמיתי על עתיד המדינה, אולם המפלגות החרדיות הן סיפור אחר לגמרי. איני מאמין שש"ס ויהדות התורה יכולות לשבת בממשלה שתעשה את השינוי שעליו הלכנו לבחירות: השינוי בקריטריונים לדיור, לימודי ליבה לכל, השוויון בנטל הגיוס, הקיצוץ המתבקש בתקציבי הישיבות... פוליטיקאים צריכים גם להיות מוכנים לפעמים לשלם את המחיר על עמדותיהם".

לפידצילום: מיכל פתאל

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר הערב בתגובה לדברי לפיד כי "קל לומר 'איננו שונאים חרדים' ובפועל לעשות הכול כדי לפגוע בכל דרך באורחות חייו, באמונתו, בהשקפתו ובמצפונו של הציבור החרדי. ראוי שלפיד ילמד מעט היסטוריה ויידע שיהדות התורה ישבה יותר שנים באופוזיציה מאשר בקואליציה. אך הטענה שלנו איננה כלפי 'יש עתיד' שמניפה ללא בושה את הדגל של החרמת החרדים, אלא כלפי שותפיו שסובלים מהחרמה קבועה וכעת הצטרפו לחרם של לפיד כנגד הציבור החרדי". אתמול טען גפני כי ליו"ר הבית יהודי שנאה תהומית לחרדים.

ח"כ איילת שקד (הבית היהודי) הבהירה הערב כי מפלגתה עדיין דבקה בברית לפיד. "נכון להיום אנחנו נכנסים לממשלה רק עם יש עתיד", אמרה בתוכנית "המטה" בערוץ 10. לדבריה, "אם ראש הממשלה היה פונה אלינו מיד אחרי הבחירות - היינו נכנסים. לנתניהו היתה תוכנית מאוד ברורה, להקים ממשלה עם יש עתיד והחרדים. הוא קרא ללפיד והסביר לו למה הבית היהודי צריך להיות בחוץ", סיפרה שקד.

בהמשך הבהירה שקד: "אנחנו ממש לא נגד חרדים. נשמח מאוד אם יהיו בקואליציה. אנחנו לא פוסלים אף אחד. זה ספין שהליכוד מנסה לעשות על מנת להתסיס את החרדים נגדנו. אנחנו רוצים את משרד הדתות, אנחנו לא רוצים שהחרדים יחזיקו בהגמוניה על הדת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ