בנט: סיכמתי עם לפיד שלא אכנס בלעדיו; לפיד עמד במלתו, עכשיו תורנו

בנט אישר בדף הפייסבוק שלו את ההסכם בינו לבין יו"ר יש עתיד והוסיף: מלה זו מלה. אעמוד בה. אספוג בשמחה את כל הספינים והמתקפות בעניין

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מנהיג הבית היהודי, נפתלי בנט, אישר אמש (שבת) פומבית כי הגיע לסיכום חד משמעי עם יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, ולפיו שתי המפלגות ייכנסו יחד לממשלה. לדבריו, לפיד כבר סירב להכנס לממשלה בלי הבית היהודי, ולכן כעת על סיעתו לדבוק בברית ולא לחבור לממשלת נתניהו ללא יש עתיד. "סיכמנו שיש עתיד לא תיכנס לממשלה בלי הבית היהודי, והבית היהודי לא תיכנס בלי יש עתיד", סיפר בנט הערב בדף הפייסבוק שלו. "כאשר הגענו להבנות אלו, יש עתיד היתה במצב טוב יותר מאתנו. אנחנו היינו בחוץ, והם בפנים”. לדבריו, "יאיר לפיד עמד במלתו כלפיי וכלפי הציבור שאני מייצג. עכשיו זה התהפך. לפתע הליכוד רוצה אותנו, ללא יש עתיד. תורנו לעמוד במלה". בנט הבהיר, "מלה זו מלה. אעמוד בה. אספוג בשמחה את כל הספינים והמתקפות בעניין. יש לי כתפיים רחבות. אעמוד במילתי".

בפוסט שפרסם תיאר בנט את השתלשלות מערכת היחסים העכורה בין הבית היהודי לליכוד אחרי הבחירות, שהובילה אותו לבחור בברית עם לפיד. "בימים שלאחר הבחירות אנשי הליכוד סרבו לדבר עם הבית היהודי. החרימו אותנו. מסרו לנו שאנו לא נהיה בממשלה", סיפר בנט. "אנו ציפינו להיות השותף הטבעי והראשון שנכנס לממשלת נתניהו. גם המלצנו על נתניהו לנשיא, ללא העמדת תנאים. כפי שהבטחנו בבחירות. אך המסר מהליכוד היה פשוט: בשום מחיר הציונות הדתית לא תהיה בממשלה. תשכחו מזה".

לדבריו, "באותו הזמן ראש הממשלה נפגש פעמיים עם לפיד, עם ציפי לבני, עם שלי, עם מופז, ואפילו עם זהבה גלאון. רק הציונות הדתית נשארה מוחרמת, מחוץ לממשלה. הולכים לממשלת שמאל-חרדים, הליכוד אמר לנו. הנימוק: "אי אפשר יהיה להתקדם במו"מ מדיני עם הבית היהודי". בנט הזכיר את קמפיין "החרם וההשחרה" של הליכוד נגד הציונות הדתית במהלך הבחירות והציג תמונה שהיתה חלק מקמפיין הליכוד בה הזכירו את העובדה שרוצח ראש הממשלה, יגאל עמיר, קרא למשפחתו לתמוך בבית היהודי. "התקפות אלו של הליכוד העבירו 4-3 מנדטים מהבית היהודי ליש עתיד", הסביר בנט. היום ייפגש בנט עם רה"מ נתניהו.

שר הפנים אלי ישי אמר הערב כי "בנט הקריב את עתיד ההתיישבות על מזבח שנאת החרדים" וכי יו"ר הבית היהודי "שילם מחיר יקר מדע לספק גחמות לפיד". בדברים שכתב ישי בפייסבוק הוא ציין כי "השותפות בין השניים, ביום המחר, בסיום מופע היחצנות של לפיד להוצאת החרדים, תפגע במחנה אשר חרט על דגלו שלא תהיה התנתקות נוספת, המחנה שמבין שביטחון קודם לשלום. בנט אולי מנצח בקרב- אבל יפסיד במלחמה. הבית היהודי מכרו את נשמתם- את דגלם- את עתיד ההתיישבות".

בנט ולפיד בהשבעת הכנסתצילום: אמיל סלמן

דבריו של בנט נכתבו לאחר שנשיא המדינה, שמעון פרס, העניק הערב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ארכה בת שבועיים להרכבת הממשלה. בבקשתו לנשיא, מתח נתניהו ביקורת על סיעות הבית היהודי ויש עתיד מבלי לנקוב בשמן, ותלה בהן את האשם בחוסר הצלחתו להקים קואליציה. "לפני ארבעה שבועות הטלת עליי להרכיב את הממשלה", אמר נתניהו, "בארבעת השבועות האלה ביקשתי להקים ממשלה רחבה ככל שניתן. התקדמנו הרבה בנושאים מדיניים, כלכליים, וגם בשוויון בנטל. אנחנו קרובים להבנות בכל התחומים האלה". לדברי נתניהו, "הציבור החרדי מוכן לקבל את ההבנות האלה. הסיבה העיקרית שלא סיימתי להרכיב את ממשלה עד היום היא שיש חרמות. יש החרמה של ציבור במדינת ישראל וזה לא מתאים להשקפתי. אני עושה כל שביכולתי כדי לאחד את העם".

נתניהו הוסיף כי "אני חושב שכיהודים סבלנו חרמות ואנחנו יודעים שמחרימים את ישראל בפורומים בינלאומיים. אנחנו מזדעקים בצדק כשמחרימים סחורות של מתיישבי יהודה ושומרון. מי שצריך להבין את זה יותר מכל הוא ציבור המתיישבים שעוברים חרמות יומיומיים... אני רוצה להשתמש בימים הקרובים בניסיון נוסף להוביל לממשלה רחבה. אני מקווה שמנהיגי המפלגות יגלו מנהיגות ואחריות. למען הניסיון הזה אני זקוק לזמן נוסף".

זמן קצר לפני דברי נתניהו ופרס הערב בירושלים, חזר יו"ר יש עתיד יאיר לפיד על ביקורתו כלפי הסיעות החרדיות ואמר כי "לא יקרה שום אסון אם בקדנציה הקרובה הם יישבו באופוזיציה".

בדברים שכתב בדף הפייסבוק שלו, ציין לפיד כי "בתום הבחירות, מרכיבים את הממשלה לפי התוצאות. כשנתניהו נבחר, היה ברור לכולם שהוא לא יזמין את מרצ לממשלתו. האם זו פסילה? בוודאי שלא. אני משוכנע שנתניהו חושב שמפלגתה של זהבה גלאון היא מפלגה ישראלית לגיטימית, אבל הם מחזיקים בדעות הפוכות לגבי הדרך שבה צריכה להתנהל המדינה ולפיכך אינם יכולים לשבת באותה ממשלה.

פרס ונתניהו במשכן הנשיא בירושלים, הערבצילום: קובי גדעון

"כי ככה זה בדמוקרטיה. אף אחד לא אוהב להפסיד, אבל כולם מקבלים את העקרון הבסיסי לפיו לפעמים אתה בקואליציה ולפעמים באופוזיציה. יש למשל תסריט סביר למדי לפיו הממשלה שתוקם פה בשבועיים הקרובים לא תכלול את 'יש עתיד'. במקרה כזה אני וחבריי נלך לאופוזיציה בראש מורם, מבלי שנרגיש אפילו לרגע שמישהו שונא או פוסל אותנו. כולם מבינים הרי שזה חלק מכללי המשחק הדמוקרטי. כולם, חוץ מהמפלגות החרדיות".

לפיד, עם זאת, הדגיש בדבריו כי אינו מתנגד להצטרפות הסיעות החרדיות מעצם היותן חרדיות. "אני לא פוסל בני אדם – חרדים או לא - אבל יש הבדל בין אנשים למפלגות", כתב. "את החרדים עצמם עלינו לחבק ולקיים איתם דיאלוג אמיתי על עתיד המדינה, אולם המפלגות החרדיות הן סיפור אחר לגמרי. איני מאמין שש"ס ויהדות התורה יכולות לשבת בממשלה שתעשה את השינוי שעליו הלכנו לבחירות: השינוי בקריטריונים לדיור, לימודי ליב"ה לכל, השוויון בנטל הגיוס, הקיצוץ המתבקש בתקציבי הישיבות... פוליטיקאים צריכים גם להיות מוכנים לפעמים לשלם את המחיר על עמדותיהם".

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר הערב בתגובה לדברי לפיד כי "קל לומר 'איננו שונאים חרדים' ובפועל לעשות הכול כדי לפגוע בכל דרך באורחות חייו, באמונתו, בהשקפתו ובמצפונו של הציבור החרדי. ראוי שלפיד ילמד מעט היסטוריה ויידע שיהדות התורה ישבה יותר שנים באופוזיציה מאשר בקואליציה. אך הטענה שלנו איננה כלפי 'יש עתיד' שמניפה ללא בושה את הדגל של החרמת החרדים, אלא כלפי שותפיו שסובלים מהחרמה קבועה וכעת הצטרפו לחרם של לפיד כנגד הציבור החרדי". אתמול טען גפני כי ליו"ר הבית יהודי שנאה תהומית לחרדים.

גם ח"כ איילת שקד מהבית היהודי הבהירה הערב כי מפלגתה עדיין דבקה בברית עם לפיד. "נכון להיום אנחנו נכנסים לממשלה רק עם יש עתיד", אמרה בתוכנית "המטה" בערוץ 10. לדבריה, "אם ראש הממשלה היה פונה אלינו מיד אחרי הבחירות - היינו נכנסים. לנתניהו היתה תכנית מאוד ברורה, להקים ממשלה עם יש עתיד והחרדים. הוא קרא ללפיד והסביר לו למה הבית היהודי צריכה להיות בחוץ", סיפרה שקד.

בהמשך הבהירה שקד: "אנחנו ממש לא נגד חרדים. נשמח מאוד אם יהיו בקואליציה. אנחנו לא פוסלים אף אחד. זה ספין שהליכוד מנסה לעשות על מנת להתסיס את החרדים נגדנו. אנחנו רוצים את משרד הדתות אנחנו לא רוצים שהחרדים יחזיקו בהגמוניה על הדת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ