נתניהו תוקף את בנט ולפיד: יש לאחד כוחות ולהדוף את הגרעין האיראני

רה"מ הבטיח "לנסות לאחד את הכוחות הגדולים" כדי להקים ממשלה. בבית היהודי הבהירו לקראת פגישת נתניהו ובנט כי לא ייסוגו מהברית עם לפיד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר (ראשון) בפתח ישיבת הממשלה לשיחות הגרעין בין איראן לשש המעצמות והדגיש כי "הדבר היחיד שמושג בהן הוא משיכת זמן" מצד האיראנים שמתקדמים לעבר נשק גרעיני. "אנחנו צריכים לאחד כוחות מול הסכנות האלה אבל לצערי זה לא קורה", אמר.

נתניהו הוסיף כי שלשום נפגש היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור עם וונדי שרמן, ראש צוות המשא ומתן של ארצות בשיחות עם איראן. לדבריו, הרושם שהתקבל משיחת העדכון עם שרמן הוא שאיראן מושכת זמן ומתכוונת להמשיך בהעשרת החומר הגרעיני לפצצת אטום. 

"איראן אכן ממשיכה ומתקרבת ליעד הזה", אמר נתניהו, "בעת הזו האויבים שלנו מתלכדים כדי להביא לא רק בסופו של דבר לנשק גרעיני שיכוון נגדנו, אלא גם לנשק קטלני אחר שנערם סביבנו. לכן גם אנחנו נדרשים להתלכד ולאחד את הכוחות להדוף את הסכנות הללו. לצערי זה לא מה שקורה". הוא ציין כי ימשיך בימים הקרובים "לנסות לאחד את הכוחות הגדולים" כדי להקים ממשלה חדשה.

לפני כחודש, ימים אחדים לאחר התקיפה בסוריה, השמיע נתניהו הצהרות דומות ביחס לחשיבות הרכבת ממשלה רחבה משיקולים ביטחוניים. "חייבים לחבר את העם ולא לשסות ציבור בציבור", אמר בערב בו קיבל מהנשיא שמעון פרס את המנדט להרכבת הממשלה, "כשכל כך הרבה כוחות מנסים לפצל ולשבור את מדינת ישראל עלינו לעמוד מאוחדים". הוא הוסיף כי "המשימה שלנו על ברורה - להסיר את המחיצות בינינו כדי להשיג שלום בתוכנו. אני פונה לכל חלקי העם ולמפלגות להצטרף אלי לממשלת אחדות לאומית רחבה ככל האפשר שתדאג למדינת ישראל".

גורמים בבית היהודי הבהירו שמאמצי נתניהו לא יישאו פרי, ושאין סיכוי שנפתלי בנט ייסוג מהברית שלו עם יאיר לפיד. נתניהו צפוי להיפגש עם בנט אחר הצהריים, בניסיון נוסף להפעיל עליו לחץ לזנוח את הברית ולחבור לממשלת ימין-חרדים.

היום בצהריים נפגש ראש הממשלה עם שלושת ראשי ש"ס, אריה דרעי, אלי ישי ואריאל אטיאס. בפגישה חזר נתניהו והבהיר לשלושה כי הוא מעוניין בכניסת החרדים לממשלה, אל לא יכול לעשות זאת בינתיים בשל התנגדות בנט לחבירה לממשלת ימין. גורמים בש"ס הגדירו את הפגישה עם נתניהו "מריחת זמן".

שתי הצהרות שנשאו אתמול בנט ולפיד – לראשונה באופן פומבי – סימנו הלכה למעשה את קווי המתאר של הקואליציה היחידה בה יסכימו לשבת. לפיד הבהיר שלא יסכים לצירוף הסיעות החרדיות לממשלה, כדי לאפשר קידום יעיל של מתווה מרחיק לכת לחוק השוויון בנטל. בנט, מצדו, הודיע נחרצות שבכוונתו לדבוק בברית שכרת עם לפיד ולא להיכנס לממשלת נתניהו ללא יש עתיד.

אם בנט ולפיד יידבקו בתביעותיהם, המהלך המשותף לא יותיר לנתניהו כל אפשרות לצירוף החרדים. אתמול, בפגישתו עם הנשיא, קבל ראש הממשלה על כך שדווקא ציבור המתנחלים – הנתון באיומי חרם בינלאומי – מוכן ליטול חלק בהחרמת המפלגות החרדיות. הדברים קוממו רבים בבית היהודי.

"שמעתי את דברי נתניהו אצל הנשיא, ואת המוסר שבחר להטיף לנו כציבור שלם”, אמר ח”כ אורי אריאל, העומד בראש צוות המשא ומתן הקואליציוני מטעם המפלגה, “בטרם ראש הממשלה מפנה חצי ביקורת כלפי הציבור הדתי לאומי בהקשר של חרמות והחיבור שלנו עם יש עתיד, אשמח לקבל תשובה ברורה כיצד הוא מסביר את החיבור התמוה עוד יותר שלו עם ציפי לבני שהאג׳נדה שלה בעניין חרמות והקפאות על ציבור המתיישבים ידועים לכל".

ח"כ איילת שקד הזכירה שנתניהו עצמו "החרים" את האיחוד הלאומי בקואליציה האחרונה שהקים. “ראש הממשלה הגיע להסכמות עם האיחוד הלאומי על כניסה לממשלה. יום אחר כך הועף האיחוד הלאומי והוכנסה מפלגת העבודה. האם משהו דיבר אז על החרמת המתנחלים?”, שאלה שקד. 

בש"ס וביהדות התורה נשמעו בימים האחרונים ההערכות שההחלטה לוותר על החרדים כבר התקבלה בפועל. "ישבנו שלוש שנים באופוזיציה, נדע לשבת באופוזיציה גם בקדנציה הזאת", אמר בכיר בש"ס. לדבריו, הסיעות החרדיות יפעלו במשותף כדי למנוע הצטרפות מאוחרת יותר לממשלת נתניהו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ