שת"פ ראשון בין יש עתיד לבית היהודי בנושאי דת ומדינה

חברות הכנסת לביא (יש עתיד) ומועלם-רפאלי (הבית היהודי) הגישו הצעת חוק משותפת המבקשת לשריין 4 מקומות לנשים בוועדה למינוי דיינים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ההסכם הקואליציוני עדיין לא נראה באופק, אבל מפלגות יש עתיד והבית היהודי כבר החלו בשיתוף פעולה בנושאי דת ומדינה. חברות הכנסת ד"ר עליזה לביא (יש עתיד) ושולי מועלם-רפאלי (הבית היהודי), הגישו היום הצעת חוק משותפת המבקשת לשריין ארבעה מקומות לנשים בוועדה למינוי דיינים.

על פי הצעת החוק, מחצית מנציגי הממשלה, הכנסת ולשכת עורכי הדין יהיו נשים. בנוסף לכך, קובעת ההצעה כי טוענת רבנית תצטרף כחברה נוספת לוועדה ותשמש בה כחברה האחת עשרה.

בפברואר האחרון עצר בג"ץ את מינוי הדיינים לבתי הדין הרבניים, בין היתר בעקבות עתירות שהגישו ארגוני הנשים לאחר שדיל פוליטי גרם לכך שלראשונה זה תקופה ארוכה לא מונתה אישה כחברה בוועדה למינוי דיינים. בג"ץ דחה את המינויים עד לכינונה של ממשלה חדשה ומינוי וועדה עדכנית למינוי דיינים.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "בבתי הדין מכהנים דיינים גברים בלבד, על פי ההלכה היהודית כנהוג מקדמת דנא. בתי הדין עוסקים בשאלות המעמד האישי ומופיעים בפניהם גברים ונשים כאחד. בחברה מודרנית, פתוחה ודמוקרטית, שמורה זכות השוויון המגדרי, אולם בשל אופיים של בתי הדין הרבניים, שוויון זה אינו בא לידי ביטוי בהרכב הדיינים בבתי הדין.

לפיד ובנט בהשבעת הכנסתצילום: אמיל סלמן

הדרך היחידה בה נשים יכולות להשפיע ולעצב את אופיים של בתי הדין הרבניים היא דרך הוועדה למיוני דיינים, אולם על אף שלאורך השנים כיהנו נשים בוועדה, כיום לא מכהנת בה אף לא אישה אחת".

ח"כ לביא הסבירה כי "כולנו נזעקים כאשר אנו נתקלים במקרים של הדרת נשים במרחב הציבורי, אך מעלימים עין כאשר הדבר קורה בצורה הבוטה ביותר במקום בעל ההשפעה הרבה ביותר. הוועדה למינוי דיינים משפיעה באופן ישיר בפרט על הנשים, והעובדה כי כיום אין בה ולו אישה אחת, מוכיחה כי עלינו לשריין בחקיקה ייצוג נשי הולם בוועדה. כבר במסע הבחירות התחייבתי לפעול לשינוי המצב ועל כן זו הצעת החוק הראשונה שאני מגישה".

ח"כ שולי מועלם-רפאלי אמרה היום כי "חשיבות שילוב נשים בוועדה למינוי דיינים הכרחית ומחויבת המציאות. 50% מהמתדיינים בפני בתי הדין הרבניים הן נשים, ומתוך שכך צעד זה הינו תחילתו של שינוי מבורך שיוביל את החברה הישראלית לחיזוק והעמקת הקשר עם יהדותה. מתוך ראייה ממלכתית ומתוך מחויבות למציאות החיים העכשווית וזאת במסגרת גדרי ההלכה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ