יממה לאחר שתקף את המתנחלים |

הערכה בליכוד: נתניהו ויתר על החרדים, חותר להסכם עם לפיד ובנט בימים הקרובים

פגישתו של ראש הממשלה עם בנט היום אחר הצהריים הוגדרה על ידי הצדדים כחיובית. בכירים בבית היהודי: בנט דבק בברית שכרת עם לפיד

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש אחר הצהריים (ראשון) עם יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט. לאחר הפגישה אמרו בכירים בבית היהודי כי אף שהיתה "חיובית", בנט דבק בברית שכרת עם יאיר לפיד. "מחויבותנו נמשכת גם אחרי הפגישה עם ראש הממשלה. מהבחינה הזאת לא חל שום שינוי״.

אם בנט לא הלך לקראת נתניהו, הברית בין יש עתיד לבית היהודי עשויה לאלץ את ראש הממשלה להיעתר לדרישת לפיד ולהקים ממשלה ללא הסיעות החרדיות. גם בליכוד מתחזקת ההערכה שנתניהו הפנים כי לא יוכל להקים ממשלת ימין-חרדים, והוא חותר כעת להשלים בתוך ימים אחדים הסכמים קואליציוניים עם יש עתיד ועם הבית היהודי.

בבית היהודי הקפידו שלא לחשוף פרטים מן הפגישה שהתקיימה בלשכת נתניהו ובה נכח, בחלק מהזמן, גם יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן. הפגישה נמשכה כשעתיים וחצי, ובסופה נאמר רק כי היתה ״טובה ומעשית״. גם לדברי ליברמן הפגישה היתה טובה.

התגובות האלה עשויות לסמן מפנה במערכת היחסים של בנט ונתניהו, לאחר שהודעה רשמית של הליכוד הכתירה את פגישתם הקודמת, לפני שבועות אחדים, כ-״עניינית״ בלבד. מדובר בפגישתם השנייה מאז הבחירות ולמעשה, פגישה שנייה בסה"כ בחמש השנים האחרונות מאז סיים בנט את תפקידו כראש לשכתו של נתניהו בטונים צורמים. מאז מערכת הבחירות, הפגין ראש הממשלה יחס קר ובוטה כלפי בנט.

שיחת הברכה של ראש הממשלה ליו"ר הבית היהודי על הישגו בבחירות הגיעה רק כשבוע אחרי היוודע התוצאות; בין השניים התקיימה עד אתמול פגישה אחת בלבד, בלשכת ראש הממשלה בתל אביב, בעוד שעם מרבית ראשי הסיעות הוא הספיק להיוועד פעמיים, בדרך כלל במעונו הרשמי בירושלים.

בינואר האחרון נחשף ב"הארץ" כי ראש הממשלה "סימן" את בנט כמי שעמד מאחורי הדלפת שלושה סיפורים מלשכתו לכלי התקשורת. נתניהו חשד בבנט ובמנהלת לשכתו באותה התקופה, איילת שקד, בהדלפת תחקיר ערוץ 10 בפרשת "ביבי טורס", תחקיר "ידיעות אחרונות" על התורמים של נתניהו ובדיקת המבקר והמשטרה בחשד שאיש העסקים החרדי דדי גראוכר העביר כסף לנתניהו באמצעות נהגו – פרשה שהמשטרה קבעה כי אין לה כל ראיות תומכות.

בימים האחרונים הכחיש בנט בתוקף את הטענות האלה נגדו. בנוסף, הוא נאלץ להתמודד עם "פליטת פה" שלו ערב הבחירות, כשבשידור בערוץ 10 טען שהוא ושרה נתניהו היו "בקורס טרור ביחד". לאחר שנשאל אם יוכל לשתף פעולה עם נתניהו חרף המשקעים ביניהם, אמר בנט כי הם יוכלו להתגבר על המשקעים משום ששירתו באותה היחידה - סיירת מטכ"ל. לאחר שנשאל אם היה באותה היחידה עם שרה נתניהו השיב: "כן, הייתי עם שרה בעיקר בקורס טרור". אחרי כמה שניות של בלבול המשיך: "אין שום דבר ש-15 מנדטים לא ירפאו, צריך לרדת מהרכילויות האלה. נתניהו ואני נעבוד יפה מאוד".

אתמול, בפגישתו עם הנשיא, קבל ראש הממשלה על כך שדווקא ציבור המתנחלים – הנתון באיומי חרם בינלאומי – מוכן ליטול חלק בהחרמת המפלגות החרדיות. ראש הממשלה מתח ביקורת על הבית היהודי ויש עתיד מבלי לנקוב בשמן, ותלה בהן את האשם בחוסר הצלחתו להקים קואליציה. אני חושב שכיהודים סבלנו חרמות ואנחנו יודעים שמחרימים את ישראל בפורומים בינלאומיים. אנחנו מזדעקים בצדק כשמחרימים סחורות של מתיישבי יהודה ושומרון. מי שצריך להבין את זה יותר מכל הוא ציבור המתיישבים שעוברים חרמות יומיומיים... אני רוצה להשתמש בימים הקרובים בניסיון נוסף להוביל לממשלה רחבה. אני מקווה שמנהיגי המפלגות יגלו מנהיגות ואחריות. למען הניסיון הזה אני זקוק לזמן נוסף".

בש"ס החריפו היום את האמירות כלפי הבית היהודי וההתנחלויות. "לא משנה איזו ממשלה תקום, ואם אנחנו נהיה בפנים או נהיה בחוץ. אנחנו הולכים על הראש של ההתנחלויות, בלי חשש. נצביע בעד פינוי מאחזים, נצביע בעד הקפאת בנייה, נתמוך במהלכים מדיניים, נצביע בעד קיצוץ תקציבים להתנחלויות", אמר גורם בכיר בש"ס ל"הארץ", בצל המשבר עם מפלגתו של בנט, שמקרב את ש"ס ויהדות התורה לאופוזיציה.

היום בצהריים נפגש ראש הממשלה עם שלושת ראשי ש"ס, אריה דרעי, אלי ישי ואריאל אטיאס. מאז הבחירות שוחחו הצדדים מספר פעמים, ואולם היתה זו פגישה ראשונה של הארבעה פנים אל פנים. לדברי אנשי ש"ס, נתניהו האשים את נפתלי בנט ביצירת תסבוכת פוליטית שלא מאפשרת את כניסתם לקואליציה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ