לפיד ובנט נפגשו עם נתניהו, בליכוד מעריכים כי ממשלה תוקם תוך כמה ימים

חברים בתנועה: אם נתניהו יפתח את ההסכם הקואליציוני אתנו – נפרוש לאופוזיציה. הדיון בימים הקרובים יעסוק בעיקר בחלוקת התיקים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראשי מפלגות יש עתיד והבית היהודי, חברי הכנסת יאיר לפיד ונפתלי בנט, אישרו היום (שני) בפעם הראשונה כי חלה התקדמות של ממש במשא ומתן הקואליציוני עמם. בנט נועד בארבע עיניים עם נתניהו אתמול, ואילו לפיד קיים פגישה חשאית עם ראש הממשלה כבר ביום שישי האחרון.

מקורות המעורים בתוכן הפגישה טענו כי ההבנות שהושגו בה בין לפיד לנתניהו סללו את הדרך להתקדמות במשא ומתן גם עם הבית היהודי. "יש עוד הרבה עבודה, אבל אם נתניהו יורה על משא ומתן 'עד שיעלה עשן לבן', ניתן יהיה לגבש הבנות בכל הנושאים בתוך יומיים-שלושה", אמרו בשתי המפלגות.

בעוד שבנט נשמע אופטימי ביחס למשא ומתן, לפיד היה זהיר יותר. "גם בשדה הפוליטי אנחנו עוברים מחורף לאביב", סיפר בנט בבדיחות אתמול לחברי סיעתו. לדבריו, "יש אווירה טובה והרבה רצון טוב להקים ממשלה, אני מקווה רק שלא נקבל פריחה בסוף". לדבריו, "אנחנו מפשילים שרוולים להקים ממשלה שתשרת את ישראל נאמנה לתקופה ארוכה ובאים להיות לנתניהו לעזר".

יאיר לפיד ונפתלי בנט במליאת הכנסתצילום: מיכל פתאל

לפיד, היה מסויג יותר. ליש עתיד שורה ארוכה של דרישות בתחומים שונים, אלא שצוותי המשא ומתן כלל לא החלו לדון בהן. "תשמעו, זה רחוק מלהיות גמור", אמר לפיד לחברי יש עתיד בחדר הסיעה בכנסת. "עדיין לא פתרנו לא מעט סוגיות והפוליטיקה הישראלית היא פוליטיקה של הפתעות. אני מקווה שנצליח להקים ממשלה טובה יחד עם הליכוד והסיעות האחרות. ממשלה שתהיה יציבה ותקדם את מה שטוב למדינה ולא את מה שטוב לפוליטיקאים".

לפיד הבהיר שבניגוד לחשש בליכוד, לפיו הוא יפעל להקדמת הבחירות כשירגיש שהתמיכה בו לראשות ממשלה תגבר, בכוונתו דווקא לשרת בממשלה את מלוא הקדנציה בת ארבע וחצי השנים. חרף הקו הנחוש נגד כניסת הסיעות החרדיות לממשלת נתניהו, הבהיר לפיד שבכוונתו לסייע למגזר החרדי, משום שמפלגתו אמונה לשרת גם את המגזר הזה. "נהפוך לכתובת לצרכים שלהם", הבטיח לפיד והוסיף, "חיכינו עד עכשיו אז נחכה עוד קצת. יש בכל זאת דד ליין ואז נדע הכל".

גם בליכוד העריכו שניתן למצות את המשא ומתן בפרק זמן קצר. לדברי פעילים במפלגה, מאחר שנתניהו הכריע על צירוף בנט ולפיד על חשבון המפלגות החרדיות, ההסכם הקואליציוני עמם הוא רק "שאלה של ימים". לדברי הפעילים, "נתניהו יודע בדיוק מהם הקווים שלפיד ובנט מכתיבים. הוא יודע שהוא צריך לקדם מתווה משמעותי לשוויון בנטל והוא גם יודע איזה תיקים שתי המפלגות מבקשות. אפשר להשלים את הדיונים בנושא במהירות. אין סיבה לחכות עד המועד האחרון - ה-16 במארס - כשכל העקרונות כבר מונחים על השולחן".

בפני צוותי המשא ומתן כמה סוגיות כבדות משקל: יש עתיד ממשיכה לדרוש, בתוקף, את תפקיד שר החוץ ליאיר לפיד. נתניהו יידרש להכריע בתוך ימים אם לשמור את התיק לטובת אביגדור ליברמן, עד שיושלם משפטו או להיעתר לדרישת לפיד.

בנוסף על כך, ראש הממשלה יצטרך להכריע אם להיעתר לדרישת הבית היהודי ויש עתיד לפתוח את ההסכם הקואליציוני שנחתם עם יו"ר התנועה, ציפי לבני, כדי למתן את חלקה בניהול המשא ומתן המדיני ולסייג את פעילותה כראש ועדת השרים לחקיקה. בתנועה דחו בתוקף את האפשרות שיאפשרו פתיחה מחודשת של ההסכם. "אנחנו לא מעלים על דעתנו שראש הממשלה יחזור בו מהסיכומים עליהם חתם עם לבני", אמרו בכירים בתנועה. "אנחנו מצפים שהמפלגות האחרות לא יתערבו בהסכם הקואליציוני שנחתם עמנו, כשם שאנחנו לא מתערבים בהסכמים שנתניהו חותם עמם". לדבריהם, "ההסכם שלנו הוא מול נתניהו והליכוד ביתנו בלבד. אם הוא ייפתח, אנחנו בהחלט עשויים לעזוב את הקואליציה. אנחנו לא בכיס של אף אחד".

לצד שני הנושאים הללו, הליכוד יפתח בימים הקרובים במשא ומתן בנושא חלוקת התיקים. לפיד ובנט תיאמו ביניהם את התפקידים שידרשו מנתניהו, בין היתר כדי להציג חזית אחידה ולא לאפשר לראש הממשלה יכולת מיקוח בדיונים עמם. כך, יש עתיד מציבה את הדרישה לתיק החוץ כתיק הבכיר אותו תקבל. לצדו, במפלגה דורשים גם את תיקי החינוך, הפנים והרווחה. בבית היהודי הבהירו שגם הם דורשים תיק בכיר ועשויים לבקש את תיק האוצר לידיו של בנט. בנוסף, במפלגה צפויים לדרוש את משרדי התמ"ת, השיכון, הדתות וייתכן אף שאת משרד התרבות והספורט.

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', הודיעה כי היא נערכת לקרב הראשון של האופוזיציה בהנהגתה. יחימוביץ' סיפרה בישיבת הסיעה כי מופעל עליה לחץ כבד להצטרף לממשלת נתניהו, אך החלטת מפלגתה בנושא היא "מוגמרת". יצחק (בוז'י) הרצוג, יו"ר סיעת העבודה, סיפר כי בכוונתו לגייס את 50 חברי האופוזיציה המסתמנת כדי להיאבק בדרישת הממשלה לאשר הוראת שעה ולהביא לדחיית ההצבעה על תקציב הממשלה בשלושה חודשים. יחימוביץ', מצדה, סיפרה שהכשירה את חברי מפלגתה לקראת המאבק בחוק ההסדרים. "אנחנו נערכים במלוא המרץ להקים אופוזיציה אפקטיבית ולוחמת", אמרה יחימוביץ' והוסיפה, "לראש הממשלה אין שום כוונה לחזור בו מכוונותיו להפוך הקיצוץ בתקציב לכלי להתעמרות בציבור הרחב ובעיקר במעמד הביניים והשכבות החלשות".

יושבת ראש מרצ ח"כ זהבה גלאון, אמרה בישיבת סיעתה כי ״הברית של לפיד - בנט הולכת למכור גם את תהליך השלום וגם את המוסדות הרבניים. הפוליטיקה החדשה, שהצמד הזה מבקש למכור היא פוליטיקה ישנה במרעה. הדחת החרדים מהממשלה נובעת ממאבק על כסף, תקציבים ומשרות במוסדות הדת. הציבור החילוני שלכאורה תומך בהוצאתה של ש״ס מהממשלה, צפוי לקבל את אותה הגברת בשינוי אדרת, כשאת מקומם של החרדים יתפסו החרד"לים". גלאון הוסיפה כי הברית עם בנט, שדוגל בסיפוח השטחים ובמדינת אפרטהייד, מוכיחה שממשלת נתניהו השנייה תמשיך להיות ממשלת קפאון מדיני.

ואילו יו"ר הסיעה, ח"כ אילן גילאון אמר כי "נשבר כאן שיא של ציניות. אנשים שהצביעו ליאיר לפיד קיבלו את בנט. בוחרים ובוחרות נתנו את קולם לקיצוניות המתנחלית מבלי משים ומבלי בחירה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ