היועץ המשפטי לממשלה הורה לבחון את שמירת תיק החוץ לליברמן

בין נתניהו לשר החוץ לשעבר יש הסכם לפיו תיק החוץ יישאר בידי ראש הממשלה באופן זמני עד להחלטה בהליך הפלילי של יו"ר ישראל ביתנו

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הורה לבדוק את ההסכם בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לבין אביגדור ליברמן לפיו תיק החוץ יישמר בידי נתניהו בעבור ליברמן עד לתום משפטו. במענה לפניית תנועת אומ"ץ, כתב וינשטיין כי הפנייה לבדוק את ההסכם הועברה לבחינת המשנה שלו לענייני חקיקה, עו"ד אורית קורן. "למען הסר ספק יובהר כי אין באמור משום חיווי דעה או נקיטת עמדה באשר לפנייה לגופה", כתבה ראש לשכתו.

בפניית אומ"ץ ליועץ המשפטי לממשלה נכתב כי ליברמן הכריז לאחרונה בכלי התקשורת כי סיכם עם נתניהו כי לא ימנה שר חוץ בממשלתו החדשה וכי יחזיק את התיק בידיו עד לסיום ההליכים המשפטיים נגדו. "הודעה זו מצביעה על עבירה לכאורה על החוק המחייב להציג בפני הכנסת כל הסכם קואליציוני", נכתב, "אנו מבקשים את התערבותך המיידית לביטול ההסכם הנדון ולנקוט בצעדים המתבקשים כדי שהחוק יכובד על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו וחבר הכנסת ליברמן".

אומ"ץ אינה התנועה היחידה שהביעה דברי ביקורת על ההסכם השנוי במחלוקת בין ליברמן לנתניהו. לפני כמה שבועות השמיעו משפטנים ומומחים למדעי המדינה ופילוסופיה ב"הארץ" דברי ביקורת על כוונת נתניהו לשמור עבור ליברמן את תיק החוץ עד תום משפטו. המומחים טענו כי אף ששמירת תיק החוץ לליברמן מתיישבת עם הוראות החוק היבש, היא אינה תואמת נורמות ציבוריות ראויות וכללי מנהל תקין.

ליברמן וסנגוריו, באולם בית המשפט בירושליםצילום: ליאור מזרחי

בעקבות הכתבה, גם התנועה לאיכות השלטון פנתה לוינשטיין בדרישה כי ינחה את ראש הממשלה להבהיר כי תיק החוץ לא יהיה שמור לליברמן עד תום משפטו. בפנייה, שהופנתה גם לראש הממשלה, ציינה התנועה לאיכות השלטון כי התפטרות ליברמן עם הגשת כתב האישום נגדו נועדה לשרת שתי מטרות – הגנה על מעמד הממשלה כגוף נקי וראוי, והגנה על תקינות ההליך הפלילי שבמהלכו יעידו עובדי משרד החוץ".

לטענת התנועה, "כהונה של שר שמתנהל נגדו הליך פלילי, בפרט הליך שמייחס לו שימוש פלילי בסמכויותיו ובכוחו כשר, מכתים את הממשלה ופוגע בלגיטימיות שלה". התנועה טענה כי "בתיק כגון זה, בו עובדי משרד החוץ צפויים להעיד במשפט הפלילי כנגד הנאשם, המשך כפיפותם לנאשם עלול לפגוע בהליך. היבט זה חשוב גם כדי להגן על חשיפת האמת וגם מבחינת הנראות של ההליך הפלילי ואמון הציבור בתקינותו".

היועצת המשפטית של התנועה, עו"ד צרויה מידד לוזון, ציינה בפנייה כי "כאשר שר מתפטר מכהונתו אך מובהר כי התיק נשמר למענו והוא מוצג כגורם מרכזי בהרכבת הממשלה נפגעות ומסוכלות שתי מטרות ההתפטרות שתוארו לעיל. מצב דברים זה איננו תקין, מכתים הן את הממשלה העתידה והן את ההליך הפלילי".

גם ח"כ מרב מיכאלי (עבודה) הצטרפה לדברי הביקורת ואמרה כי "מבחינה ציבורית זה מצחין, מבחינה אתית זה לא ראוי". מיכאלי אמרה באירוע "שבתרבות" בבאר שבע: "העדות והעדים בפרשה הן כולן עובדות ועובדי משרד החוץ. איך הן יכולות להעיד ביושר במשפט כשהן יודעות ויודעים שרגע אחרי הן נתונות באופן מלא לחסדיו של הבוס הבא שלהן, הנאשם ליברמן? נתניהו למעשה אומר להן ולהם: 'אני ממליץ שתיזהרו בלשונכן'. זה לא ראוי וזה הופך את המשפט כולו לחוכא ואיטלולא".

היא פנתה בדבריה לנתניהו ואמרה: "האמירה של ח"כ ליברמן (כי התיק יישמר עבורו בידי נתניהו עד תום המשפט, ע"א) שלא זכתה לכל הכחשה על ידך, יוצרת מצב בו עובדי מדינה המועסקים במשרד החוץ יזומנו אל דוכן העדים ביודעם כי האדם שייפגע מעדותם הוא זה שעשוי לקבוע את עתידם המקצועי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ