המשטרה חוקרת החשד לשחיתות במפלגת העבודה

גורמים במפלגה תוקפים בחריפות את יושבת הראש יחימוביץ' שחשפה רק את שמו של עמיר פרץ ולא את המעורבים הנוספים: "הוא האויב המיידי שלה"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים36
יהונתן ליס
יהונתן ליס

המשטרה פתחה הבוקר (שלישי) בחקירה בעקבות מידע שהועבר אליה בנוגע . מהמידע שהעביר מקורב למועמד, סמי שושן - שלא הצליח להתברג לכנסת - עולה כי חברי הכנסת עמיר פרץ ואראל מרגלית וח"כ לשעבר במפלגה היו מעורבים או שהיו עדים להעברת כספים לקבלני קולות. 

ח"כ אראל מרגלית הגיב לחשדות וכתב בעמוד הפייסבוק שלו כי אין לו שום חלק בפרשה. "אבהיר כי מעולם לא שלמתי דבר או נתתי דבר לאיש כדי שיצביע בשבילי... אני יכול רק לנחש למי המוטיבציה לשרבב את שמי לפרשה הזאת ואני בטוח שיתברר במהרה שאין לי קשר לזה".

, המקורב לשושן היה עד להעברת כספים וקניית קולות. "הייתי לצדו כשבהזדמנויות שונות הוא העביר כספים בתמורה לתמיכה בדיל הפוליטי שלו", מצוטט המקורב. "נפגשנו עם קבלני הקולות בבתי קפה ובמסעדות, ובסיום כל פגישה הוא שלח אותי להביא את פנקס הצ'קים מהרכב. במקרים רבים הייתי עד למסירת התשלום בעבור התמיכה בקלפי".

ביוזמת העיתון, האיש עבר בדיקת פוליגרף במהלכה נשאל האם היה נוכח בכמה פעמים שבהן המועמד שילם באמצעות צ'קים לקבלני קולות, האם היה נוכח כשהמועמד נתן צ'קים לקבלני קולות ובנוכחות הח"כ המכהן שהיה שר בכיר ובידיעתו, והאם ראה שהמועמד נתן צ'ק לשר אחר לשעבר תמורת תמיכה בפריימריז. על פי הפרסום, האיש השיב בחיוב לכל השאלות הללו ונמצא דובר אמת.

במשטרת ישראל אישרו כי אכן הגיע אתמול חומר בנוגע לחשד לביצוע עבירות במסגרת הפריימריז במפלגת העבודה. החומר הגיע לידי ראש אגף חקירות ומודיעין, ניצב יואב סגלוביץ', שיבדוק בימים הקרובים האם לפתוח בחקירה על סמך החומר שהגיע אליו. 

מפכ"ל המשטרה רב ניצב יוחנן דנינו התייחס לפתיחת החקירה ואמר כי "המשטרה לא תהיה כלי משחק בידי אף גוף פוליטי, ותחקור ותעשה את עבודתה לחקר האמת". דנינו סיפר כי "אתמול התקבל מידע בחשדות של שוחד בחירות. עשינו פעילויות שונות, ובהתייעצות עם היועץ המשפטי לממשלה, פתחנו בחקירה". דנינו הוסיף כי בתקופה האחרונה הוא מתמודד עם תלונות רבות בנוגע לטוהר המידות בבחירות במפלגות שונות "בואו ניזהר בכבודם של אנשים בשיח הציבורי. אנו לוקים בו, ובהינף משפט יכולים לפגוע קשה כל כך באחרים". 

גורמים במפלגת העבודה מתחו הבוקר ביקורת נוקבת על החלטתה של יו"ר המפלגה, שלי יחימוביץ', לחשוף בשידור ברדיו רק את שמו של עמיר פרץ כמעורב בפרשת קניית הקולות הנחקרת במשטרה. לדברי הגורמים, "שלושה מעורבים נוספים בפרשה, בהם ח"כ מכהן, הם אנשי מפלגת העבודה. יחימוביץ' תקפה את פרץ, כי הוא מטרה קלה – הוא האויב המיידי שלה – אבל היא מצניעה את העובדה שיש חששות לשחיתות בתוככי מפלגת העבודה. יחימוביץ' חייבת לחשוף גם את שמותיהם של המעורבים האחרים בפרשה, אחרת המעשה שביצעה יתברר כטיוח ונקמנות". מקורבי יחימוביץ' טוענים כי היא לא ידעה מי מעורב בפרשה פרט לעמיר פרץ ולכן חשפה רק את שמו. 

>>>הקלטתה של יחימוביץ' מתוך הראיון בגל"צ

ח"כ עמרם מצנע (התנועה) קרא הבוקר לפרץ ולמעורבים האחרים בפרשה להשעות עצמם מתפקידם אם יוגש נגדם כתב אישום בסופו של דבר. "קשה לי להאמין שלהאשמות האלה יש ביסוס למרות שאנחנו ברי פלוגתה אבל לא ממש. אני לא משטרה ואני לא שופט", אמר מצנע. "הרבה מאוד כותרות לאורך השנים הופכות להיות מלים קטנות בעיתונות. אני עוקב בדאגה אחרי המשמעויות הלא חיוביות הנובעות משיטת הפריימריז. צריך למצוא דרך אחרת לבחור את נציגי המפלגות. באותם דברים שעומדים על הפרק בבית היהודי, בעבודה או במקומות אחרים הדברים צריכים להיחקר ולהיבדק", אמר מצנע.

יו"ר העבודה יחימוביץ' מיהרה לחשוף את זהותו של יריבה פרץ, כמי שמעורב בפרשה במהלך ראיון שהעניקה לגלי צה"ל. לדברי יחימוביץ', "אני יודעת שלצערי הרב מאוד זה התרחש במפלגת העבודה. אני יודעת שהשר הבכיר לשעבר הוא עמיר פרץ. כבר אתמול הוצאנו הודעת גינוי שתתפרסם היום שמגנה בחריפות את התופעות".

בתגובה לחשיפת שמו בכלי התקשורת, הגיש פרץ תלונה על יחימוביץ' לוועדת האתיקה  של הכנסת. פרץ פנה ליו"ר הכנסת, בנימין בן אליעזר, וליועץ המשפטי לכנסת, בדרישה לכנס לאלתר את ועדת האתיקה כדי לדון בתלונה שהגיש.

בלשכת פרץ מיהרו לפרסם הודעת הכחשה לחשדות המיוחסים לו. לפי ההודעה, נודע לו רק אתמול בלילה על הפרשה מפי כתב "ידיעות אחרונות". דוברי פרץ הוסיפו כי "אין לנו מושג לא על החשדות ולא על החקירה". על פי ההודעה, "מדובר באמירה חסרת אחריות של יו"ר מפלגת העבודה, שאחת התכונות האופייניות לה היא להשתתף בעלילות על בני אדם. כל הפרטים המתוארים בכתבה לא היו ולא נבראו אין להם כל קשר למציאות. אנו מציעים ליחימוביץ' להמתין מעט עם השמחה לאיד שלה .ח"כ פרץ ידוע ביושרו ובהקפדה על כל פרט ופרט. שלי יחימוביץ' ברוע המאפיין אותה לא תצליח לשנות זאת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ