בכיר בליכוד: הצענו את תיק האוצר ללפיד, אם יסרב נשקול להציע אותו לבנט

בבית היהודי הכחישו את הפרסומים לפיהם בנט הסכים להתמנות לתפקיד שר האוצר. בליכוד הבהירו כי מעולם לא הציעו ללפיד את תיק החוץ

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

תיק האוצר הפך בימים האחרונים לאחד ממוקדי העימות בין הליכוד ביתנו לבין הבית היהודי ויש עתיד. צוות המשא ומתן של הליכוד הציע את התיק ליו"ר יש עתיד, יאיר לפיד. במקביל, אנשי הבית היהודי ביקשו מהם אתמול (שני) למנות דווקא את נפתלי בנט לתפקיד שר האוצר הבא.

בליכוד-ביתנו אמרו כי מעולם לא הציען ללפיד את תיק החוץ בו הוא חפץ, והבהירו כי התיק יישאר אצלם. "לפיד לא קיבל שום הצעה בנוגע לתיק החוץ, אבל הצענו לו להתמנות לתפקיד שר האוצר". לדברי הבכיר, "אתמול, במהלך הדיונים בין צוות הבית היהודי לצוות הליכוד-ביתנו, דווקא אנשי הבית היהודי ביקשו למנות את בנט לשר אוצר. אנחנו עדיין ממתינים לתשובת לפיד, אם יסרב אנחנו לא פוסלים את האפשרות שנעביר את התיק לבנט".

בבית היהודי הכחישו היום באופן רשמי פרסומים לפיהם בנט נעתר לבקשה ויתמנה לתפקיד שר האוצר. "הפרסום איננו נכון", נאמר בהודעת המפלגה. גם בליכוד טענו שמדובר ב"ספין". "נפתלי בנט לא יכול להיעתר להצעה שלא אנחנו הצענו. הבית היהודי ביקשו את תיק האוצר ולא קיבלו שום תשובה בעניין, אז למה בנט יכול להיעתר?".

בנט ולפיד. יש עתיד והבית היהודי האשימו את הליכוד בניסיון לסדוק את הברית ביניהן צילום: מיכל פתאל

ביש עתיד ובבית היהודי האשימו את הליכוד בניסיון לסדוק את הברית ביניהם. "תיק האוצר מעולם לא היה דרישה של לפיד אלא של בנט, ולכן העובדה שנתניהו הציע את תיק האוצר דווקא ללפיד מלמדת על הניסיון שלו לייצר אווירה עכורה בין השניים. זה מזכיר את הספין מן השבוע שעבר, במסגרתו הובהר לאנשי יש עתיד שאם הבית היהודי ייכנסו לקואליציה, לא ניתן יהיה להקפיא בניה בהתנחלויות ולקדם את המשא ומתן המדיני", אמר גורם פוליטי באחת המפלגות.

התיאום בין בנט ולפיד במשא ומתן הקואליציוני מוסיף להיות הדוק. השניים מייעדים ללפיד את תיק החוץ ולבנט את תיק האוצר. כל הצדדים הנוגעים במשא ומתן הקואליציוני מודעים לתביעות האלה של שתי המפלגות. לפיד ובנט מנהלים ביניהם קשר טלפוני רציף, ושוחחו גם בעקבות גל הפרסומים היום על מינויו של בנט לשר האוצר. להערכת גורמים בליכוד, התביעות של לפיד ובנט לתיקי החוץ והאוצר עשויות להיענות בסופו של דבר. "נתניהו כבר החליט שהוא מקים ממשלה עם בנט ולפיד. הוא יודע מה הדרישות שלהם. הוא יודע טוב מאוד מה המחיר שיצטרך לשלם. ספק אם היועץ המשפטי לממשלה יאפשר לו, ממילא, לשמור את תיק החוץ לאביגדור ליברמן", אמרו בליכוד.

ביש עתיד המשיכו גם היום להציג את תיק החוץ כתנאי חד משמעי לכניסתם לממשלה ואולם במפלגה כבר החלו לבחון אפשרויות להמיר את התיק בחלופות שונות ובהן מימון למיזמים כלכליים-חברתיים שהמפלגה מבקשת לקדם, או תיקים נוספים סביב שולחן הממשלה חרף דרישתם לצמצום משמעותי במספרם של השרים שיכהנו בקואליציה הבאה. "תיק החוץ לא הוצע ללפיד, אבל נתניהו מעולם לא הוריד את האופציה הזאת מהשולחן", אמר גורם הבקיא בפרטי המשא ומתן. לדבריו, "בניגוד לפרסומים השונים, הקרב לא נסוב על השאלה האם לפיד או בנט יחזיקו בתיק האוצר. אין ספק שיש עתיד היא המפלגה הבכירה, ולכן ללפיד שמורה הבכורה בכל הנוגע לכהונה בתיקים הבכירים".

אלא שבשתי המפלגות קובלים על כך שנתניהו לא החל לקיים עמן משא ומתן בענייני מהות: "נתניהו הבהיר לנו שהוא מעוניין בנו, אבל לא הציג לנו שום מתווה לשוויון בנטל שתואם את השקפותינו. הוא גם לא דן בשורה של דרישות מהותיות נוספות שהצגנו. כך שכל הדיון על התיקים, למרות שהוא מעניין, הוא בבחינת לרתום את העגלה לפני הסוסים. המשא ומתן מתקדם, זה נכון, אבל אנחנו עדיין רחוקים מהבנות", אמרו ביש עתיד ובבית היהודי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ