בגלל מחלוקת על מספר השרים, פגישה בין נציגי יש עתיד והליכוד ביתנו בוטלה

כדי לא לגרוע ממעמדם של שרי ליכוד מכהנים, הממשלה הבאה צריכה לכלול 28 שרים. יש עתיד: "לא נהיה שותפים לממשלה מנופחת כזו"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מפלגת יש עתיד ביטלה פגישה שתוכננה להיום עם צוות המשא ומתן הקואליציוני, לאחר שאנשי הליכוד ביתנו הבהירו שהממשלה הבאה תכלול 28 שרים, ולא 18 כפי שדורש יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד. "צוות המשא ומתן של הליכוד הסביר לנו שהם לא יוכלו לשלוח שרי ליכוד מכהנים הביתה, ולכן הם חייבים להעמיד את הממשלה על 28 שרים. אין סיכוי שנהיה שותפים לממשלה מנופחת כזאת שמיועדת רק כדי למצוא סידור עבודה לחברי הכנסת של הליכוד", אמרו ביש עתיד.

הרקע לעימות הוא לחצים כבדים שמפעילים שרי המפלגה על נתניהו, בשל החשש שיאבדו את כסאותיהם. על פי המפתח המסתמן, בהתאם לדרישת לפיד לקיצוץ משמעותי במספר השרים, הליכוד ייזכה בשמונה תיקים בלבד בממשלה הבאה. כך, הוזכרו שמותיהם של שרים בכירים כמו יולי אדלשטיין, יובל שטייניץ ולימור לבנת כשרים שעשויים למצוא עצמם מחוץ לממשלה הבאה.

בכירים בליכוד אמרו מנגד, "ראש הממשלה מבין שהוא ייאלץ לבצע קיצוץ דרמטי במספר השרים בקואליציה הבאה. הוא לא יילך לתסריט של 18 שרים כפי שדורש לפיד אבל יש לו פתרון אחר שיהיה מקובל על יש עתיד. נתניהו מתכוון לפרק את השולחן הקטן במליאת הכנסת, המאכלס כיום שבעה שרים ולייצר תמונת ניצחון שתרצה גם את לפיד. המשמעות היא שבסופו של דבר, הממשלה תכלול 23-24 שרים", אמר הבכיר בליכוד.

יאיר לפיד במליאת הכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

תיק האוצר הפך בימים האחרונים לאחד ממוקדי העימות בין הליכוד ביתנו לבין הבית היהודי ויש עתיד. צוות המשא ומתן של הליכוד הציע את התיק ליו"ר יש עתיד, יאיר לפיד. במקביל, אנשי הבית היהודי ביקשו מהם ביום שני למנות דווקא את נפתלי בנט לתפקיד שר האוצר הבא.

בליכוד-ביתנו אמרו כי מעולם לא הציעו ללפיד את תיק החוץ בו הוא חפץ, והבהירו כי התיק יישאר אצלם. "לפיד לא קיבל שום הצעה בנוגע לתיק החוץ, אבל הצענו לו להתמנות לתפקיד שר האוצר". לדברי הבכיר בליכוד-ביתנו, "אתמול, במהלך הדיונים בין צוות הבית היהודי לצוות הליכוד ביתנו, דווקא אנשי הבית היהודי ביקשו למנות את בנט לשר אוצר. אנחנו עדיין ממתינים לתשובת לפיד, אם יסרב אנחנו לא פוסלים את האפשרות שנעביר את התיק לבנט".

ביש עתיד ובבית היהודי האשימו את הליכוד בניסיון לסדוק את הברית ביניהם. "תיק האוצר מעולם לא היה דרישה של לפיד אלא של בנט, ולכן העובדה שנתניהו הציע את תיק האוצר דווקא ללפיד מלמדת על הניסיון שלו לייצר אווירה עכורה בין השניים", אמר גורם פוליטי באחת המפלגות.

גורמים בליכוד מסרו בנוסף כי הניסיון העכשווי למקד את המחלוקת במספר השרים "הוא ניסיון שקוף להסיט את הדיון מהשאלה המרכזית - מדוע אחרי שכל מערכת הבחירות שאל יאיר לפיד איפה הכסף, הוא לא השיב עד לרגע זה להצעה שניתנה לו להיות שר האוצר הבא של מדינת ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ