לפיד ובנט מכחישים חלוקת תיקים: "ניסיון שקוף להסחת הדעת"

ההכחשה מגיעה זמן קצר בלבד לאחר שבבכירים במפלגות טענו כי השניים מתעקשים על תיקי החוץ והאוצר. לפיד: יכולתי להיות שר בכיר כבר לפני חודש

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים43
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יאיר לפיד ונפתלי בנט הכחישו הלילה (חמישי) את הפרסומים מפי בכירים בשתי המפלגות לפיהם הם מתעקשים על תיקי החוץ והאוצר. לפיד כתב בעמוד הפייסבוק שלו, פחות משעתיים לאחר ההצהרות במפלגתו, כי הציב אוליטמטום לנתניהו. לפיד כתב כי "מדובר בניסיון שקוף להסיח את הדעת מהנושאים האמיתיים. למה זה שקוף? כי אפילו בליכוד מודים שאילו כל מה שעניין אותי זה תיק, יכולתי להיות שר בכיר כבר לפני חודש". 

כשעה לאחר מכן פרסם יו"ר הבית היהודי בנט דברים דומים בעמוד הפייסבוק שלו. "פורסם כאילו יש אולטימטום-תיקים שלנו לנתניהו. אין דבר כזה", כתב בנט. "אנחנו עובדים קשה כדי לסייע בידיו של ראש הממשלה להקים ממשלה חדשה שתוכל להתחיל לעבוד בשביל עם ישראל". 

מוקדם יותר הלילה החריפו ביש עתיד את המשבר סביב המשא ומתן הקואליציוני והבהירו כי לפיד ובנט מתעקשים על תיקי החוץ והאוצר. בכיר ביש עתיד אמר כי "לפיד, בנט ומופז שווים ביחד 33 מנדטים. הליכוד-ביתנו רק 31. מגיעים לנו ביחד שני תיקים בכירים ונעמוד על כך. אנחנו מקבלים את העובדה שנתניהו הוא ראש הממשלה הנבחר וגם המלצנו עליו, אבל נתניהו חייב להבין שהמתמטיקה נותנת לנו את החוץ והאוצר".

ליברמן ולפיד במליאת הכנסתצילום: רויטרס

בכיר בבית היהודי סיפר הלילה כי הברית עם לפיד "חזקה מתמיד", כהגדרתו. לדבריו, "בנושאים כמו תיק החוץ ומספר השרים, מה שיהיה מקובל על הליכוד ולפיד יהיה מקובל עלינו. לא נלך לבחירות". 

סוגיית תיק החוץ עומדת במרכז העימות שבין הליכוד-ביתנו לבין יש עתיד. לפיד מתעקש לקבל לידיו את התיק ומנגד, נתניהו הבהיר שבכוונתו להחזיק בו כפקדון עד תום משפטו של אביגדור ליברמן. החלטתו של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, מהערב, לפיה אין בכוונתו להתערב בהחלטת נתניהו, ולבחון את מינויו האפשרי של ליברמן רק בהתאם לתוצאות משפטו, רק מסבכת את העניינים.

המפתח לחלוקת השרים בין המפלגות קובע מספר מצומצם של שרים לכל מפלגה ועשוי להותיר לא מעט שרים מכהנים בחוץ. כך, אם המפתח יישאר 1:4, הליכוד יהיה זכאי לששה שרים כולל נתניהו, יש עתיד לחמישה שרים, הבית היהודי וישראל ביתנו לשלושה שרים כל אחת, התנועה לשני שרים וקדימה לשר אחד.

על פי מפתח זה, בממשלה הבאה יכהנו 20 שרים, אלא שבליכוד כבר הבהירו שמספר השרים יתפח, ועל פי ההערכות הליכוד יזכה בסופו של דבר בשמונה שרים כולל נתניהו, ובמקביל יינתנו ארבעה שרים לבית היהודי ולישראל ביתנו, כלומר 24 שרים בסך הכול. השרים ה"בטוחים" בליכוד הם: נתניהו, משה (בוגי) יעלון, גדעון סער, ישראל כץ, סילבן שלום וצחי הנגבי. במידה וגלעד ארדן ימונה לשר, יישאר מקום רק לעוד שר אחד מטעם המפלגה ורשימת המועמדים הפוטנציאליים גדולה: אלקין, אקוניס, לבנת, גמליאל, דנון וחיים כץ. השר יולי אדלשטיין מתכוון להתמודד על משרת יו"ר הכנסת מול רובי ריבלין.

גם בישראל ביתנו, שמספר שריה צפוי לעמוד על 3-4, יש יותר מתמודדים מאשר מקום פנוי. ליברמן, אמנם, לא צפוי לכהן כשר, אבל שמיר, קירשנבאום, לנדבר, לנדאו ואהרונוביץ', רואים עצמם כמועמדים לשבת סביב שולחן הממשלה. ליברמן צפוי לממש את הבטחותיו ליאיר שמיר ואולי גם לפאינה קירשנבאום. מי שעלולים למצוא עצמם מחוץ לממשלה הם לנדאו או אהרונוביץ'.

בכירים בליכוד-ביתנו העריכו היום כי לא יהיה מנוס מפתיחת ההסכם הקואליציוני עם מפלגת התנועה, בעקבות דרישתם של יש עתיד והבית היהודי בנושא. על פי ההערכות, נתניהו עשוי לדרוש ליטול מהמפלגה את תפקיד השר להגנת הסביבה, שניתן לה יחד עם תיק המשפטים, בשל כעסן של שתי המפלגות על המפתח הקואליציוני הנדיב שבו נקט כשהעניק למפלגה המונה שישה מנדטים - שני תיקים סביב שולחן הממשלה. בנוסף, בליכוד ביתנו בודקים אפשרות לשנות סעיפים הנוגעים לניהול המשא ומתן המדיני שהופקד בידי יו"ר המפלגה, ציפי לבני, שרת המשפטים המיועדת.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ