נתניהו מייעד את הביטחון ליעלון והאוצר לבנט; לפיד מתעקש על תיק החוץ

יו"ר יש עתיד, בנט ומופז הציגו חזית אחידה: יש לנו יותר מנדטים מהליכוד־ביתנו. בליכוד מוכנים להוריד את מספר השרים ל-18 רק אחרי הבחירות הבאות

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, החל לאייש את התפקידים למשרדי הממשלה השונים, בניסיון להשלים את המשא ומתן הקואליציוני בשבוע הבא. הארכה שהעניק הנשיא לנתניהו תפוג במוצאי שבת הבאה, ואולם בליכוד ובמפלגות הנושאות ונותנות על כניסה לקואליציה גוברת ההערכה כי ניתן יהיה להשלים את המגעים עד ליום ראשון או שני.

לפי בכירים בליכוד־ביתנו, נתניהו צפוי להציע את תיק הביטחון לשר משה (בוגי) יעלון. לדבריהם, נתניהו גם עשוי לפתוח את ההסכם הקואליציוני שנחתם עם ציפי לבני בעקבות התנגדות לפיד ובנט לסמכויות הנרחבות שניתנו לה בניהול המשא ומתן.

במוקד המשא ומתן הקואליציוני עומד איוש תיק החוץ. יו”ר יש עתיד, יאיר לפיד, הודיע כי מפלגתו דורשת את תיק החוץ ואין בכוונתו לסגת מדרישה זאת. מנגד, נתניהו הבהיר ללפיד שהתיק יישאר בידיו עד תום משפטו של אביגדור ליברמן. היועץ המשפטי לממשלה הודיע אתמול כי מינויו של ליברמן לשר חוץ ייבחן בהתאם לתוצאות משפטו. אמש החריפה יש עתיד את המשבר והבהירה כי בנט ולפיד מתעקשים על תיקי החוץ והאוצר. המפלגה יצרה חזית אחידה גם עם מופז, והבהירה שיחד עמו ועם הבית היהודי, הם מונים 33 מנדטים, שניים יותר מהליכוד־ביתנו. עם זאת, בכירים ביש עתיד לא פסלו את האפשרות שיוותרו בסופו של דבר על התיק אם יקבלו תמורה הולמת. לפיד הודיע שאינו מעוניין בתיק האוצר, שהוצע לו. לפיכך, בליכוד העריכו אתמול שהתיק יימסר לנפתלי בנט מנהיג הבית היהודי.

יאיר לפיד ונפתלי בנט הכחישו הלילה (חמישי) את הפרסומים מפי בכירים בשתי המפלגות לפיהם הם מתעקשים על תיקי החוץ והאוצר. לפיד כתב בעמוד הפייסבוק שלו, פחות משעתיים לאחר ההצהרות במפלגתו, כי הציב אוליטמטום לנתניהו. לפיד כתב כי "מדובר בניסיון שקוף להסיח את הדעת מהנושאים האמיתיים. למה זה שקוף? כי אפילו בליכוד מודים שאילו כל מה שעניין אותי זה תיק, יכולתי להיות שר בכיר כבר לפני חודש".

כשעה לאחר מכן פרסם יו"ר הבית היהודי בנט דברים דומים בעמוד הפייסבוק שלו. "פורסם כאילו יש אולטימטום-תיקים שלנו לנתניהו. אין דבר כזה", כתב בנט. "אנחנו עובדים קשה כדי לסייע בידיו של ראש הממשלה להקים ממשלה חדשה שתוכל להתחיל לעבוד בשביל עם ישראל".  

בימים האחרונים החל נתניהו להיפגש עם חברי כנסת ושרים לקראת איוש המשרות השונות. המפתח לחלוקת השרים בין המפלגות קובע מספר מצומצם של שרים לכל מפלגה ועשוי להותיר לא מעט שרים מכהנים מחוץ לשולחן הממשלה. כך, אם המפתח יישאר 1:4, הליכוד יהיה זכאי לשישה שרים כולל נתניהו, יש עתיד לחמישה שרים, הבית היהודי וישראל ביתנו שלושה שרים כל אחת, התנועה תהיה זכאית לשני שרים,  וקדימה - שר אחד. כלומר, 20 שרים בסך הכל. עם זאת, בליכוד כבר הבהירו שמספר השרים יגדל וצפוי לעמוד בסופו של דבר על 24. על פי ההערכות, הליכוד יזכה בסופו של דבר בשמונה שרים, כולל נתניהו, ובמקביל יינתנו ארבעה שרים לבית היהודי ולישראל ביתנו.

עדיין לא ברור כיצד יסתיים העימות סביב תיק החוץ. בכיר ביש עתיד אמר: “לפיד, בנט ומופז שווים ביחד 33 מנדטים. הליכוד ביתנו רק 31. מגיעים לנו ביחד שני תיקים בכירים ונעמוד על כך. אנחנו מקבלים את העובדה שנתניהו הוא ראש הממשלה הנבחר וגם המלצנו עליו. אבל נתניהו חייב להבין שהמתמטיקה נותנת לנו את החוץ והאוצר”.

נתניהו ויעלון במליאת הכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

עם זאת, במפלגתו של לפיד לא פסלו את האפשרות שיוותרו בסופו של דבר על התיק בתמורה למחווה הולמת מצדו של נתניהו, בדמות ראשות ועדה בכירה נוספת או תקציב משמעותי לקידום מיזמים כלכליים חברתיים שמובילה המפלגה. מנגד, גם בליכוד לא השמיעו אתמול הצהרות נחרצות בנושא. “ראש הממשלה עומד על דעתו על כך שתיק החוץ יישאר בידינו. אבל אנחנו לא מוכנים להתחייב לכך שההצהרה הזאת היא חד-משמעית”, אמרו בכירים המעורים במשא ומתן.

כמה שרים בליכוד לוטשים עיניים לתיק האוצר, ואולם בליכוד הבהירו שנכון לעכשיו התיק הבכיר לא יישאר בידי המפלגה. הקשיים במשא ומתן מול לפיד, וההצעה של הליכוד לפיה יינתן ללפיד מנדט נרחב לפעילותו במשרד, מקשים גם על קבלת החלטה סופית בנושא וסגירתו של הסכם עם הבית היהודי.

צוותי המשא ומתן לא דנו עד כה בתיק שיינתן למופז, אם יחבור לממשלה בסופו של דבר, ואולם ההסכם הקואליציוני בין קדימה לליכוד יתבסס על ההסכם עליו חתמו שתי המפלגות במאי שעבר, עם כניסתו של מופז לקואליציה.

כאמור, לדברי הבכירים, נתניהו עשוי לפתוח את ההסכם הקואליציוני שנחתם עם ציפי לבני והעניק לה את תיק המשפטים וסמכויות נרחבות בניהול המשא ומתן המדיני. “יש עתיד והבית היהודי מתנגדות להחלטה להפקיד בידי לבני את ניהול המשא ומתן וגם לרעיון שלתנועה יימסר גם תיק הגנת הסביבה. לפיד יעשה לנתניהו את המוות בנושא. מאוד יכול להיות שלבני תסכים לוותר על תיק הגנת הסביבה ובכך לפתור את העימות המכוער שפרץ בין עמיר פרץ לעמרם מצנע בשאלה מי מהם יאייש את התפקיד. ללבני אין הרבה ברירות. נתניהו יסביר לה שאם לא תסכים לשינוי ההסכם, לא יהיה מנוס מללכת לבחירות. בחירות מחודשות הם דין מוות למפלגתה של לבני, כך שהיא תיאלץ להסכים לכך – בסופו של דבר”, העריכו בליכוד.

ח”כ אורי אריאל ימונה לשר השיכון. תיק הדתות עשוי להימסר לאורי אורבך, ליעקב בן דהן (הבית היהודי) או לזאב אלקין (ליכוד), שהוזכר בעבר גם כמועמד לתפקיד סגן שר הביטחון לענייני התיישבות. אורבך עשוי לקבל לידיו לחלופין גם את תיק התרבות והספורט.

לפיד ובנט במליאת הכנסתצילום: אמיל סלמן

ליברמן הבהיר פומבית כי הוא מייעד את ח”כ פאינה קירשנבאום לתפקיד שרת החקלאות. תיק הקליטה צפוי להישאר בידיה של סופה לנדבר (ישראל ביתנו).  ח”כ דני דנון, שהגיע למקום החמישי ברשימת הליכוד לכנסת העריך שימונה גם הוא לשר בשל מיקומו הגבוה. בליכוד אמרו שאם דנון יקודם לממשלה, הוא יזכה לתיק זוטר, דוגמת תיק התיירות.

צחי הנגבי, שחזר אל שורות הליכוד מקדימה, עשוי לכהן כשר להגנת העורף, בשל יחסי האמון הקרובים בינו לבין ראש הממשלה. תיק הבריאות עשוי להימסר ללימור לבנת או לחיים כץ (הליכוד). שלושה מבין שרי הליכוד, סילבן שלום, גדעון סער וגלעד ארדן רואים עצמם כמועמדים לתיקים הכלכליים הבכירים: אוצר, תמ”ת או אנרגיה.

תיק החינוך יימסר, ככל הנראה, ליש עתיד ויאויש על ידי לפיד או שי פירון. שר החינוך המכהן, גדעון סער, הביע אף הוא תקווה להוסיף ולמלא את התפקיד. פירון או מאיר כהן (יש עתיד) עשויים להתמנות לתפקיד שר הרווחה. את תיק הפנים – אם אכן יימסר ליש עתיד, יאיישו יעל גרמן או מאיר כהן. השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ’ (ישראל ביתנו) צפוי להישאר בתפקידו אלא אם נתניהו יחליט להעביר את התיק למפלגה אחרת. ח”כ אופיר אקוניס, מקורבו של נתניהו, עשוי להתמנות לשר התקשורת או ליו”ר הקואליציה. סגנית השר גילה גמליאל עשויה להשתדרג לתפקיד השרה המקשרת בין הממשלה לכנסת.

מפלגת יש עתיד ביטלה אתמול פגישה עם צוות המשא ומתן הקואליציוני, לאחר שאנשי הליכוד ביתנו הבהירו להם שהממשלה הבאה תכלול 28 שרים, ולא 18 כפי שדורש לפיד. אישים פוליטיים העריכו אתמול כי מדובר בספין משותף של לפיד ונתניהו שנועד להכשיר את הקרקע לקראת קיצוץ משמעותי במספר השרים, אף שלא יגיע למספר המינימלי עליו הצביע לפיד. “אנחנו ממש לא עומדים על כך שיהיו 28 שרים בממשלה”, אמר בכיר בליכוד-ביתנו. “אנחנו מוכנים לרדת ל-25-24 שרים. בנוסף, קיבלנו החלטה שלא יכהנו בממשלה שרים בלי תיק. הבהרנו ליש עתיד שאנחנו מוכנים לקדם, במסגרת חוק המשילות, סעיף המחייב שבממשלה הבאה לא יהיו יותר מ-18 שרים”, הבהירו בליכוד.

השרים ה”בטוחים” בליכוד הם: נתניהו, משה (בוגי) יעלון, גדעון סער, ישראל כץ, סילבן שלום וצחי הנגבי. אם ארדן ימונה לשר, יישאר מקום רק לשר אחד נוסף מטעם המפלגה. רשימת המועמדים הפוטנציאליים גדולה: אלקין, אקוניס, לבנת, גמליאל, דנון וחיים כץ. השר יולי אדלשטיין מתכוון להתמודד על משרת יו”ר הכנסת מול רובי ריבלין. גם בישראל ביתנו, שמספר שריה צפוי לעמוד על 4-3, יש יותר מתמודדים מאשר מקום פנוי: ליברמן, אמנם, לא צפוי לכהן כשר אבל שמיר, קירשנבאום, לנדבר, לנדאו ואהרונוביץ’, רואים עצמם כמועמדים לשרים. ליברמן צפוי לממש את הבטחותיו ליאיר שמיר ואולי גם לפאינה קירשנבאום. מי שעלולים למצוא עצמם מחוץ לממשלה הם לנדאו או אהרונוביץ’.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ