המו"מ הקואליציוני

בבית היהודי מתנערים מהדרישות לנישואי הומואים ותחבורה ציבורית בשבת

תחילה זכתה יש עתיד לגיבוי מצד הבית היהודי בניהול המגעים על קווי היסוד, אך במפלגה הציונית-דתית הופתעו לשמוע על היוזמות והסתייגו מהן

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מפלגת יש עתיד הניחה על שולחן המשא ומתן הקואליציוני ארבע דרישות בנושאי דת ומדינה, בתביעה שהממשלה העתידית תקדם אותן: נישואים חד-מיניים והרחבה של ברית הזוגיות, הרחבת תחבורה ציבורית בשבת, חובת לימודי ליבה במוסדות החינוך בישראל והשוויון בנטל. אלא שבבית היהודי, שותפתה לדרך, הופתעו לשמוע על היוזמות השונות ומיהרו להתנער מהן.

חברים במפלגה הציונית-דתית הבהירו בימים האחרונים שנתנו ליש עתיד מנדט לקדם בשם שתי המפלגות את המשא ומתן הקואליציוני ולהציב את הדרישות השונות כתנאי סף לכניסת שתי המפלגות לממשלת נתניהו. אולם היום (חמישי) הבהירו במפלגה: "קידום יוזמה של נישואים חד-מיניים איננו על דעתנו ואין לנו כוונה להתנות את כניסתנו לקואליציה בכך".

ביש עתיד היו היום אופטימיים: "אם הליכוד באמת יקבל את כל הנושאים האלה, מדובר במהפכה אזרחית מהותית שהושגה רק בזכות הברית של יש עתיד עם הבית היהודי. אנחנו שומעים שהליכוד מקבל את כל הנושאים האלה – כולל המתווה לשוויון בנטל - רק באמצעות כלי התקשורת. בחדרי המשא ומתן הדברים לא נאמרו", אמרו מקורות המעורים בניהול המשא ומתן. בליכוד-ביתנו סירבו בינתיים לאשר באופן פומבי ורשמי שהם מחויבים לדרישות של יש עתיד. "הנושא ייבחן", אמר בכיר המעורה במגעים אך סירב לפרט.

הדרישה של יש עתיד בנושא אינה חדשה: כבר במערכת הבחירות התחייבה המפלגה לקדם שינויים משמעותיים בברית הזוגיות ולאפשר גם לזוגות חד-מיניים להינשא במסגרת זאת בישראל. במצע המפלגה, יש עתיד מפרטת כי "זוגות שיבחרו ללכת במסלול האזרחי, יקבלו את כל הזכויות מהן נהנים זוגות הנשואים כדת וכדין. נפעל לביטול האפליה נגד זוגות חד-מיניים בתחום ההורות בישראל, ונבטל את האפליה באימוץ ילדים כלפי זוגות חד-מיניים. נפעל לאפשר תהליך פונדקאות לזוגות חד-מיניים".

נושא נוסף הנתון במחלוקת בין בעלי הברית יאיר לפיד ונפתלי בנט הוא סוגיית הרחבת התחבורה הציבורית בשבתות. ביש עתיד אמרו היום כי מדובר בהרחבה מצומצמת של פעילות האוטובוסים והמוניות בשבת בישראל. בבית היהודי טענו כי הם מתנגדים ליוזמה.

דרישה שלישית של יש עתיד נוגעת ללימודי הליבה בישראל. בבית היהודי הסכימו על הצורך לעמוד על כך שכל מוסדות החינוך בארץ יידרשו ללמד את תוכניות הליבה. ביש עתיד טענו היום שעד כה הליכוד-ביתנו לא השיב אם הוא נעתר לבקשות השונות, ואולם חברים במפלגתו של בנימין נתניהו טענו מנגד ש"יש הבנות בנושא".

הדרישה הרביעית, היא המוכרת מכולן ועוסקת בתחום השוויון בנטל. בנושא הזה, כנראה הושגה הסכמה על פשרה מרחיקת לכת המאמצת באופן כמעט מוחלט את יוזמת יש עתיד. "ההבדל בין התוכנית של לפיד לגיוס חרדים לבין הנוסחה הסופית שהממשלה תקדם הוא בניואנסים ולא בעקרונות", הסביר אדם המצוי במתווה. הבית היהודי אימץ את הנוסחה החדשה שהגו ביש עתיד וראש הממשלה, בנימין נתניהו, צפוי ככל הנראה, לקדם אותה. על פי התוכנית, יוגדר מספר של אלפי תלמידי ישיבות שיקבלו פטור משירות על יסוד "תורתם אומנותם", והיתר יעברו הליכי גיוס לצה"ל או לשירות לאומי. בניגוד לדרישות יש עתיד, גיל הגיוס החדש לא יהיה 18, אלא כנראה 21. בנוסף, מספר בעלי הפטור יגדל מ-400 כפי שהציע לפיד בתחילת הדרך, לכ-2,000 במתווה הנוכחי.

סתירות, סילופים וספינים

במקביל מתרבים הדיווחים הסותרים, הספינים והמידע המסולף שמוצא את דרכו לתקשורת בכל הקשור למשא ומתן הקואליציוני. הוויכוח המרכזי מתנהל בין הליכוד לבין יש עתיד: בעוד בליכוד טוענים שיש עתיד מתעקשת בענייני התיקים, ביש עתיד טוענים שהוויכוח הוא על ענייני מהות – כלומר, על קווי היסוד של הממשלה הבאה.

בעוד בליכוד טוענים בתוקף שהושגו הבנות סביב מרבית נושאי המהות, ביש עתיד ובבית היהודי טוענים שאיש לא טרח לעדכן אותם שהדרישות מרחיקות הלכת שלהם בנושאים האלה אכן התקבלו. "אם הליכוד מסכים לאמץ את הדרישות שלנו בנושאים המהותיים, מדובר במהלך היסטורי, כזה שישנה את הסטטוס קוו בישראל באופן משמעותי", אמרו בשתי המפלגות. "הבעיה היא שלא מתנהל פה מו"מ במובן המקובל של המלה. אף אחד בליכוד לא אמר לנו שהתביעות שהצגנו התקבלו".

יאיר לפיד בכנסת, בשבוע שעברצילום: מיכל פתאל

"אנחנו שומעים שהליכוד מקבל את כל הנושאים האלה – כולל המתווה לשוויון בנטל - רק באמצעות כלי התקשורת. בחדרי המשא ומתן הדברים לא נאמרו", אמרו גורמים המעורים בניהול המו"מ ביש עתיד ובבית היהודי. לדבריהם, "אם הליכוד באמת יקבל את כל הנושאים האלה, מדובר במהפכה אזרחית מהותית שהושגה רק בזכות הברית של יש עתיד עם הבית היהודי".

במקביל, נמשך הוויכוח סביב שאלת זהותו של שר החוץ הבא. לצד דיווח בקול ישראל שהוכחש בינתיים, שלפיו יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן מאיים על פירוק הברית עם הליכוד אם לא יקבל את התיק, ביש עתיד ממשיכים לדרוש אותו. "הבעיה היא של נתניהו. ליש עתיד יש 19 מנדטים ולליברמן רק 11. אם נתניהו היה רץ בלי ליברמן בבחירות, אין ספק שתיק החוץ היה עובר אלינו. אבל נתניהו כנראה מעדיף לדבוק בהסכם עם אדם שהוגש נגדו כתב אישום והולך למשפט, ובכל מקרה לא יאייש את התיק בתקופה הקרובה".

בכיר ביש עתיד פנה אתמול לכלי התקשורת וסיפר כי מפלגתו, הבית היהודי וקדימה מתעקשות על תיק החוץ ליו"ר לפיד ועל תיק האוצר לנפתלי בנט. לשלוש המפלגות ביחד 33 מנדטים, שניים יותר מלליכוד-ביתנו, ולכן ה"קואליציה" שארגנו זכאית לשני התיקים הבכירים. בבית היהודי גיבו את הטענות ואת יש עתיד. "מה שיהיה מקובל על הליכוד ולפיד יהיה מקובל גם עלינו", אמרו והוסיפו כי "הברית עם לפיד חזקה מתמיד".

לא חלפו שעתיים, ולפיד ובנט, שכנראה נבהלו מעוצמת הפרסומים, מיהרו להתכחש לדיווח בתוקף. "פורסם כאילו יש אולטימטום-תיקים שלנו לנתניהו. אין דבר כזה", כתב בנט. "אנחנו עובדים קשה כדי לסייע בידיו של ראש הממשלה להקים ממשלה חדשה שתוכל להתחיל לעבוד בשביל עם ישראל".

ואילו לפיד, שהדיווח המקורי יצא מבית מדרשו, לא התבלבל והאשים את הליכוד באחריות לדיווח. "מדובר בניסיון שקוף להסיח את הדעת מהנושאים האמיתיים. למה זה שקוף? כי אפילו בליכוד מודים שאילו כל מה שעניין אותי זה תיק, יכולתי להיות שר בכיר כבר לפני חודש", אמר לפיד. הבוקר, ביש עתיד לא הבינו מה לא בסדר. "הדברים נאמרו במרחב התמרון הסביר במסגרת משא ומתן שמתנהל, כך שגם האמירה כי אנחנו דורשים את התיק וגם ההכחשה העקרונית של לפיד לא סותרות אחת את השנייה", ציינו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ