בכירים ביש עתיד ובליכוד: הממשלה תוצג בתחילת השבוע הבא

נתניהו ולפיד נפגשו הבוקר במעון ראש הממשלה והגיעו לשורת סיכומים הנוגעים להרכב התיקים ולקווי היסוד של הקואליציה. לפיד כנראה יוותר על תיק החוץ

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

בכירים במפלגות יש עתיד והליכוד העריכו בצהריים (שישי) כי נסללה הדרך להצטרפות יש עתיד לקואליציה. לדבריהם, הממשלה החדשה תוצג כבר בתחילת השבוע הבא.

ההתקדמות המשמעותית הושגה לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו, ויו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, נפגשו הבוקר במעון ראש הממשלה בירושלים. הפגישה הוגדרה "טובה" ולדברי מקורבים לצדדים הושגה בה התקדמות שסוללת את דרכה של יש עתיד לממשלת נתניהו השלישית. בפגישה הגיעו השניים לשורת סיכומים הנוגעים להרכב התיקים ולקווי היסוד של הקואליציה.

בליכוד האיצו ביממה האחרונה את דיוני המו”מ הקואליציוני בניסיון להשלים את הקמת הממשלה בהקדם האפשרי. סד הזמנים מאפשר לראש הממשלה לגבש את הקואליציה עד מוצאי שבת בעוד שמונה ימים, ואולם בליכוד מבקשים להקדים ככל האפשר את השלמת המשימה והציבו את יום שני הקרוב כיעד.

על פי ההערכות בליכוד וביש עתיד, לפיד יוותר על דרישתו לתיק החוץ בתמורה ל”פיצוי הולם” בדמות תקציבים למיזמים של מפלגתו, ראשות ועדה נוספת או תפקיד שר מעבר למפתח שנקבע עם המפלגות השונות. במקביל, העריכו במפלגה כי תיק האוצר יעבור בסופו של דבר לידיו של נפתלי בנט, יו”ר הבית היהודי, שהביע בו עניין לאחר שלפיד סירב להצעת הליכוד להתמנות לתפקיד.

גם בנושא גודלה של הממשלה מסתמן כי נציגי יש עתיד והליכוד ביתנו קרובים לפשרה. בסביבת נתניהו הבהירו שממשלתו הקרובה תמנה 25-23 שרים ובמקביל יקודם חוק שיצמצם את הרכב הממשלה שתוקם לאחריה ל-18 שרים בלבד.

לפיד, נתניהו ופרסצילום: רויטרס

בימים האחרונים התעורר עימות בין הליכוד לבין יש עתיד בשל רצונו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להגדיל את מספר השרים של הליכוד. לפי המפתח שהוצג ליש עתיד, הליכוד אמור היה לקבל 6 תיקי שרים, יש עתיד 5, ישראל ביתנו והבית היהודי 3 לכל אחת, שני שרים לתנועה ושר לקדימה. בליכוד ביקשו להוסיף עוד שני שרים לרשימתם, וכן שר נוסף לישראל ביתנו ולבית היהודי. “לא יקום ולא יהיה”, אמרו ביש עתיד, “לא נאפשר מצב כזה. המפתח שהוגדר חייב להישמר”, הבהירו במפלגה.

עימות נוסף פרץ במהלך הדיונים בין הבית היהודי ליש עתיד, לאחר ששתי המפלגות דרשו לקבל לידיהן את תיק השיכון. “הבית היהודי רצתה את התיק כדי לקדם בנייה ביהודה ושומרון, ויש עתיד רצתה את התיק כדי לקדם בניה לזוגות צעירים”, אמרו גורמים המעורים במשא ומתן. בסופו של דבר, התיק יועבר, ככל הנראה, לבית היהודי ונכון לעכשיו אמור להימסר לידיו של ח”כ אורי אריאל.

האופטימיות בקרב הצדדים המעורבים במשא ומתן נובעת, בין היתר, מהכרזות חוזרות ונשנות של גורמים בליכוד ולפיהן בכוונתם לאמץ את מרבית הדרישות של יש עתיד והבית היהודי. בליכוד ביתנו אמרו אתמול שניתן להשלים את הדיונים “בתוך שעות”. מסתמן כי הליכוד יאמץ את מתווה לפיד לשוויון בנטל, שעבר שינויים והתאמות קלות כדי “להתאים אותו למציאות”: גיל הגיוס במגזר החרדי לא יעמוד על 18, אלא על גיל מבוגר בשלוש או ארבע שנים. בנוסף, מספר הצעירים שיקבלו פטור בשל “תורתם אומנותם” לא יעמוד על 400 כפי שדרש לפיד, אלא על אלפים בודדים.

כתנאי לכניסתה לממשלה, מפלגת יש עתיד הניחה על שולחן המשא ומתן הקואליציוני ארבע דרישות בנושאי דת ומדינה: נישואים חד מיניים והרחבה של ברית הזוגיות, הרחבת תחבורה ציבורית בשבת, חובת לימודי ליבה במוסדות החינוך בישראל והשוויון בנטל. אלא שבבית היהודי הופתעו לשמוע על היוזמות השונות ומיהרו להתנער מהן. “קידום יוזמה של נישואים חד מיניים איננו על דעתנו ואין לנו כוונה להתנות את כניסתנו לקואליציה בכך”, אמרו במפלגה. עם זאת, לא נאמר אם יסכימו לשבת בממשלה שתקדם נישואים חד מיניים. “אנחנו לא עוסקים בשאלות היפותטיות”, אמרו שם.

ביש עתיד היו אתמול אופטימיים, “אם הליכוד באמת יקבל את כל הנושאים האלה, מדובר במהפכה אזרחית מהותית שהושגה רק בזכות הברית של יש עתיד עם הבית היהודי”, אמרו גורמים המעורים בדיונים.

דרישת יש עתיד בנושא ברית הזוגיות אינה חדשה. במהלך מערכת הבחירות התחייבה המפלגה לקדם שינויים משמעותיים בברית הזוגיות ולאפשר גם לזוגות חד מיניים להינשא כך בישראל. במצע המפלגה נכתב כי “זוגות שיבחרו ללכת במסלול האזרחי, יקבלו את כל הזכויות מהן נהנים זוגות הנשואים כדת וכדין. נפעל לביטול ההפליה נגד זוגות חד־מיניים בתחום ההורות בישראל, ולבטל את ההפליה באימוץ ילדים כלפי זוגות חד מיניים. נפעל לאפשר תהליך פונדקאות עבוד זוגות חד מיניים”.

נושא נוסף הנתון במחלוקת בין בעלי הברית יאיר לפיד ונפתלי בנט הוא הרחבת התחבורה הציבורית בשבתות. ביש עתיד אמרו אתמול כי מדובר בהרחבה מצומצמת של פעילות האוטובוסים והמוניות בשבת בישראל. בבית היהודי טענו כי הם מתנגדים ליוזמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ