לפיד קיבל את האוצר ובנט את התמ"ת, המחלוקת על תיק החינוך נמשכת

ראשי יש עתיד והבית היהודי דורשים לפתוח את ההסכם עם לבני ולקצץ בסמכויות המשא ומתן שקיבלה. טרם התבררו מינויי ישראל ביתנו

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד ימונה ככל הנראה לשר האוצר, ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט יקבל את תיק התמ"ת בצירוף סמכויות מורחבות. כך אמרו היום (שישי) גורמים פוליטיים ל"הארץ". במוצאי שבת ייפגשו לפיד ונתניהו, וכן צוותי המשא ומתן של שתי המפלגות, והם צפויים להגיע להסכמות ביחס לחלוקת התיקים וסוגיית השוויון בנטל.

לפיד התכוון הבוקר לדרוש את תיק הפנים, אך בעקבות השיחה עם נתניהו שקל מחדש את האפשרות לבחור בתיק האוצר. אם לפיד יקח את תיק האוצר, נפתלי בנט, יו"ר הבית היהודי, יקבל תיק תמ"ת מורחב. ביש עתיד ובליכוד העריכו שההחלטה תתקבל בתוך זמן קצר, ושהרכבת הממשלה תושלם עד תחילת השבוע הבא. "יש עוד כמה נושאים לא פתורים בין הצדדים, אבל הכל ניתן לגישור בתוך פרק זמן קצר", אמרו בשתי המפלגות. 

פריצת הדרך התאפשרה לאחר שיש עתיד והבית היהודי חזרו בהן מתביעתן לקבל שני תיקים בכירים כפי שדרשו בשבועות האחרונים. לפיד ובנט דרשו לכהן כשרי החוץ והאוצר, וכעת הסכימו שברשות הברית שכרתו יישאר רק אחד מהתיקים האלה. עם זאת, דרישת שתי המפלגות לפתוח את ההסכם הקואליציוני עם "התנועה" של ציפי לבני עדיין בתוקף. השתיים דורשות לקצץ בסמכויות ניהול המשא ומתן המדיני שניתנו לה, כמו גם בהחלטת נתניהו להקצות למפלגה המונה ששה ח"כים שני תיקי שרים. 

בתוך כך, התברר כי מצעה של יש לפיד בענייני דת ומדינה, שכלל נישואים חד-מיניים ותחבורה ציבורית בשבת, לא אומץ על ידי הליכוד. עוד התברר כי כמה מהמפלגות יקבלו שרים נוספים מעבר למכסה שנקבעה בימים האחרונים. לפי ההערכות כרגע, הבית היהודי וישראל ביתנו יקבלו כל אחת ארבעה שרים במקום שלושה, והליכוד יזכה לשמונה שרים במקום ששה.

לפידצילום: אוליבייה פיטוסי

אחת השאלות שטרם זכו לפתרון במסגרת המשא ומתן הקואליציוני היא איזו מפלגה תחזיק בתיק החינוך. לפיד דרש את התיק וייעד אותו לחברו הקרוב שי פירון. מנגד, נתניהו הבטיח את התיק לשר המכהן, גדעון סער. סוגיה נוספת שלא זכתה עדיין למענה היא מי יאייש את תיק הדתות: בבית היהודי דרשו את התיק ומייעדים אותו לרב אלי בן דהן. מנגד, בליכוד חוששים מתגובת הסיעות החרדיות ופועלים כדי לקדם את מועמדותו של יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, לתפקיד.

גם בגזרת ישראל ביתנו טרם התבררו כל המינויים: ליברמן הבטיח לח"כ יאיר שמיר למנותו לשר בכיר, אולם מכסת השרים שניתנה למפלגה מקשה על מימוש ההבטחה הזאת. שמיר הבהיר בעבר כי הוא עשוי לפרוש מהכנסת אם לא ימלא תפקיד בכיר בממשלה. 

נראה שנתניהו יהיה לראש ממשלה חלש יחסית. נכון לעתה הוא ויתר על אחיזה במשרד האוצר, וככל הנראה גם על ועדת הכספים, לטובת יש עתיד. לפיד ונתניהו צפויים לעבוד בשיתוף פעולה, אך לא מן הנמנע שיש עתיד תפעל לממש את סדר היום שלה לטובת מעמד הביניים על חשבון האג'נדה של ראש הממשלה.

אחיזתו של נתניהו רופפת גם בתחומי הפנים: תיק הפנים יינתן ככל הנראה למפלגתו של לפיד, כמו גם תיק החינוך שעשוי להיות מופקד בידי שי פירון. במקביל, תיק התמ"ת ותיק השיכון (כולל האחריות על מינהל מקרקעי ישראל) – שני תחומי דגל שנתניהו רצה לנכס לליכוד, יעברו לבית היהודי. המשא ומתן המדיני הופקע גם הוא מסמכותו הבלעדית ונמסר לציפי לבני. מאידך, העובדה שהסיעות החרדיות יהיו מחוץ לקואליציה, ודריסת הרגל הרחבה של יש עתיד והבית היהודי, עשויים להקנות לממשלת נתניהו השלישית אהדה ציבורית רחבה, בעיקר בקרב מעמד הביניים והקהלים המזוהים עם שתי המפלגות.

בנושאי ביטחון נראה שממשלת נתניהו השלישית תהיה נצית מקודמתה: השרים המתונים דן מרידור, בני בגין, אהוד ברק ושרי ש"ס לא ייטלו חלק בקבינט הביטחוני. במקומם עשויים לשבת סביב שולחן הקבינט שר הביטחון המיועד יעלון, השר ליברמן (בתום משפטו, בשעה שתיק החוץ נשמר עבורו כפיקדון), השר צחי הנגבי, נפתלי בנט, אורי אריאל וייתכן שגם יאיר שמיר. השרים ציפי לבני ויאיר לפיד ייחשבו מתונים בפורום שכזה. במקביל לקבינט, נתניהו ייהנה מ"רוח גבית נצית" בדמותו של ליברמן, שכבר החל בכהונתו כיו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ