ברגע האחרון: נתניהו לוחץ על יש עתיד לוותר על תיק החינוך

בעוד צוותי המו"מ הקואליציוני מתכנסים למרתון לילי בניסיון לסיים את הרכבת הקואליציה, מבהירים בליכוד: לא נוותר על תיק החינוך, ניתן ללפיד פיצוי הולם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

צוות המשא ומתן של הליכוד-ביתנו קיים הלילה (ראשון) מרתון פגישות עם נציגי יש עתיד והבית היהודי, בניסיון להשלים את הרכבת הקואליציה.

בשעה 21:00 התייצבו למפגש נציגי יש עתיד, ואילו אנשי הבית היהודי אמורים היו להתייצב מיד אחריהם. על הפרק: חלוקת התיקים, ניסוח החוק החדש לשוויון בנטל והשלמת קווי היסוד של הממשלה החדשה. 

אחרי שלפיד נכנע ללחץ שהפעיל עליו נתניהו ונסוג מדרישתו להתמנות לשר החוץ, בליכוד דורשים כעת מיש עתיד לוותר גם על תיק החינוך, שהיה אחת ממטרותיה העיקריות של המפלגה עוד מרגעי הקמתה. גורמים המקורבים לצוות המשא ומתן של הליכוד הבהירו כי לא ימסרו ליש עתיד את תיק החינוך אך יציעו למפלגה ״פיצוי הולם״, בדמות תיק מרכזי אחר. לדברי הגורמים, ״אין סיבה שנוציא ממשרד החינוך שר מוצלח שהוביל מהפכות. לפיד יצטרך להסתפק בתיק אחר״.

הדיונים בין נציגי המפלגות צפויים להימשך עד שעות הבוקר. בליכוד העריכו כי אף שטרם גובש המתווה המוסכם לשוויון בנטל, חלוקת התיקים היא המשוכה המשמעותית האחרונה שנותרה למשא ומתן הקואליציוני.  

כפי המסתמן, לפיד צפוי להתמנות לשר האוצר הבא של מדינת ישראל. תיק החוץ, שבו חפץ לפיד, יישאר בידיו של ראש הממשלה וימתין כפיקדון ליו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, עד לסיום משפטו. לתפקיד שר הביטחון צפוי להתמנות משה בוגי יעלון מהליכוד. יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, שהביע רצון לכהן בתפקיד שר האוצר, יקבל ככל הנראה את תיק התמ"ת במתכונת מורחבת. מפלגתו של בנט תקבל גם את תיק השיכון, שיופקד תחת ח"כ אורי אריאל, וככל הנראה גם את משרד הדתות, בראשו יעמוד ח"כ אלי בן דהן. אפשרות נוספת היא שתפקיד שר הדתות יינתן לח"כ זאב אלקין מהליכוד. בנוסף, אורי אורבך צפוי להתמנות לשר לענייני ירושלים והתפוצות. השר ישראל כץ צפוי להישאר במשרד התחבורה, וייתכן שגם השר גדעון סער ימשיך לבסוף במשרד החינוך. זאת במידה ויש עתיד תיכנע ללחצי הליכוד ותוותר על הדרישה להפקיד את התיק בידיו של מספר 2 ברשימת המפלגה, הרב שי פירון.

בהתאם להסכם הקואליציוני שנחתם עם התנועה, שרת המשפטים תהיה ח"כ ציפי לבני ובתפקיד השר להגנת הסביבה ישמש ככל הנראה ח"כ עמיר פרץ. כפי שהצהיר ליברמן עוד לפני הבחירות, תיק הקליטה צפוי להימסר לח"כ סופה לנדבר ותיק החקלאות יופקד בידיה של ח"כ פאינה קירשנבאום. בסך הכל צפויים לכהן בממשלה הבאה 25-23 שרים - הרבה פחות מאשר בממשלה היוצאת, אך הרבה יותר מדרישתו המקורית של לפיד.    

פרס, נתניהו ולפיד ביום השבעת הכנסת. אם לא תהיינה הפתעות, הם צפויים להיפגש שוב עוד השבועצילום: רויטרס

לקראת הפרידה הצפויה מהקואליציה, משחררות המפלגות החרדיות את זעמן על השותפות הקואליציוניות החדשות. במוצאי שבת כתב שר הפנים הנוכחי, אלי ישי, בדף הפייסבוק שלו: "מילים יפות לא יוכלו להמתיק השבר ואת עומק הקרע שנוצר בתקופה הנוכחית, אך ייזכר עוד שנים רבות קדימה. אינני מלין על אי כניסת ש"ס לקואליציה, דבר זה בוודאי צורם לי, אך צורמת לי הרבה יותר, שמציאות זו לא נוצרה עכב אי הסכמות, היא נבעה מסיבה אחת פשוטה: לראות את החרדים בחוץ ויהיה מה, כל הגורס אחרת, איננו אומר אמת ומזלזל בשכלו של ציבור שלם".

לדברי ישי, "הכתם שבהחרמת הציבור אותו אני מייצג, בין המסורתי, החרדי והחילוני לא ימחה. די, די לשימוש הפאתטי במילה 'אח', אשר זה שמשתדל להכניסה בכל הזדמנות לא יודע כנראה את שטומנת בחובה. אם היו מחרימים חרדים חברי פרלמנט אירופים במדינה כזו או אחרת, הצמד החדש היה מיד משמיע קול זעקה: "יהודי לא מגרש יהודי", אך מסתבר "שיהודי מחרים יהודי" זה לגיטימי, וכאשר יעבור לפיד למשימתו הבאה, בדמות פגיעה במתיישבים ובהתיישבות ביו"ש, אל לכם, אחי המתיישבים, להתדפק על דלתותינו בבקשת עזרה, אנחנו כבר נתייצב ולא נמתין לקריאה, תמיד היינו שם ותמיד נהיה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ