יהונתן ליס
יהונתן ליס

המו"מ הקואליציוני צפוי להתחדש רק בשעות הצהריים (ראשון), אבל בליכוד יש כבר מי שמתכונן ליום שאחרי הרכבת הממשלה. גורמים במפלגה מצהירים כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, צפוי להיתקל באופוזיציה פנימית חריפה, כתוצאה מכך ששרים וח"כים בכירים ימצאו עצמם ללא תפקיד. לדבריהם, צפויה "אינתיפאדה" של ממש, נוכח מה שהם מגדירים, “הכישלון של נתניהו בחלוקת התפקידים" לחברי הליכוד ולמפלגות השותפות בקואליציה.

העימות הראשון כבר מתחולל סביב החלטתו המסתמנת של ראש הממשלה להדיח את יו"ר הכנסת המכהן, ראובן (רובי) ריבלין מתפקידו. "נתניהו לא רוצה ליכוד ליברלי, אלא ליברמני", אמר גורם במפלגה והוסיף, "ההתקרבות של נתניהו לליברמן, על חשבון המחנה הליברלי - ריבלין, מרידור ובגין - מדאיגה מאוד".

ריבלין קיבל בשבועות האחרונים שורה של הבטחות כי יוסיף ויחזיק בתפקיד, בהן הבטחה בכתב מגורם שלישי, אך אתמול התברר שנתניהו לא מתכוון לעמוד במילתו. "ריבלין הוא ראשון המאוכזבים. הוא מגלה את מה שיגלו בכירים נוספים שזכו להבטחות ממנו – שמילה של נתניהו היא לא מילה", אמר גורם במפלגה. לדבריו, "בליכוד לא מבינים עדיין את עוצמת הכישלון בבחירות. נתניהו בחר להעביר את התיקים המשמעותיים לשותפות הקואליציוניות. גם בכירי הליכוד שימונו לשרים יגלו שהתיקים שקיבלו מאכזבים ולא אטרקטיביים".

נתניהו וריבליןצילום: אנצ'ו גוש

בנוסף, גם השד העדתי צפוי לצאת לסיבוב נוסף מהבקבוק בימים הקרובים. זאת, אחרי שהתברר שבהיעדר ש"ס בממשלה, רק שלושה שרים צפויים להיות בני עדות המזרח, ורק אחד או שניים מתוכם מהליכוד: סילבן שלום ואולי גילה גמליאל מהליכוד, אלי בן דהן מהבית היהודי ומאיר כהן מיש עתיד. "בממשלה החדשה יכהנו הכי פחות שרים ספרדים", אמר גורם בליכוד. "נתניהו יודע את זה היטב. בליכוד רגישים מאוד לנושא הזה. הוא הבין שבלי ש"ס, יש לו בעיה בנושא העדתי שצריך לפתור אותה".

בתוך כך, צוותי המו"מ הקואליציוני של הליכוד, יש עתיד והבית היהודי צפויים לשוב לדיונים מרתוניים בשעות הצהריים, זאת אחרי לילה ארוך של מגעים. על פי ההערכות, אחרי שנכנע לפיד ללחץ שהפעיל עליו נתניהו ונסוג מדרישתו להתמנות לשר החוץ, דורשים כעת בליכוד מיש עתיד לוותר גם על תיק החינוך, שהיה אחת ממטרותיה העיקריות של המפלגה עוד מרגעי הקמתה. גורמים המקורבים לצוות המו"מ של הליכוד הבהירו כי לא ימסרו ליש עתיד את תיק החינוך אך יציעו למפלגה ״פיצוי הולם״, בדמות תיק מרכזי אחר. לדברי הגורמים, ״אין סיבה שנוציא ממשרד החינוך שר מוצלח שהוביל מהפכות. לפיד יצטרך להסתפק בתיק אחר״.

כפי המסתמן, אם כן, לפיד צפוי להתמנות לשר האוצר הבא של מדינת ישראל. תיק החוץ, שבו חפץ לפיד, יישאר בידיו של ראש הממשלה וימתין כפיקדון ליו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, עד לסיום משפטו. לתפקיד שר הביטחון צפוי להתמנות משה בוגי יעלון מהליכוד. יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, שהביע רצון לכהן בתפקיד שר האוצר, יקבל ככל הנראה את תיק התמ"ת במתכונת מורחבת. מפלגתו של בנט תקבל גם את תיק השיכון, שיופקד באחריותו של ח"כ אורי אריאל, וככל הנראה גם את משרד הדתות, בראשו יעמוד ח"כ אלי בן דהן. אפשרות נוספת היא שתפקיד שר הדתות יינתן לח"כ זאב אלקין מהליכוד. בנוסף, אורי אורבך צפוי להתמנות לשר לענייני ירושלים והתפוצות. השר ישראל כץ צפוי להישאר במשרד התחבורה, וייתכן שגם השר גדעון סער ימשיך לבסוף במשרד החינוך - זאת במידה ויש עתיד תיכנע ללחצי הליכוד ותוותר כאמור על הדרישה להפקיד את התיק בידיו של מספר 2 ברשימת המפלגה, הרב שי פירון.

בהתאם להסכם הקואליציוני שנחתם עם התנועה, שרת המשפטים תהיה ח"כ ציפי לבני ובתפקיד השר להגנת הסביבה ישמש ככל הנראה ח"כ עמיר פרץ. כפי שהצהיר ליברמן עוד לפני הבחירות, תיק הקליטה צפוי להימסר לח"כ סופה לנדבר ותיק החקלאות יופקד בידיה של ח"כ פאינה קירשנבאום. בסך הכל צפויים לכהן בממשלה הבאה 25-23 שרים - הרבה פחות מאשר בממשלה היוצאת, אך הרבה יותר מדרישתו המקורית של לפיד לכ-18 שרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ